Справа номер 237/376/20
Провадження номер 3/237/455/20
Іменем України
04.02.20 року м. Курахове
Мар'їнського району Донецької області
Суддя Мар'їнського районного суду Донецької області Сметаняк О.Я., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДФС у Донецькій області Державної фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, -
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення за № 0040 складеного 12.01.2020 року, ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2 «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно - логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», Наказу Міністерства у справах ветеранів тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України від 18.11.2019 року № 92, а яким фізична особа може переміщувати готівкові кошти з контрольованих Україною територій на тимчасово окуповані території у сумі, що не перевищує 20000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті без підтверджувальних документів про їх походження, 12.01.2020 року о 10:00 годині, керуючи автомобілем Chevrolet Laacetti, державний номер НОМЕР_1 у особистих речах здійснював переміщення грошових коштів у іноземній та національній валюті, а саме: 3000 гривень, 2960 євро, що становить 78 699 гривень (відповідно до курсу валют НБУ встановленого на 12.01.2020 р.) та 500 доларів США, що становить 11 984 гривень (відповідно до курсу НБУ встановленого на 12.01.2020 р.), загальна сума грошових коштів в перерахунку на національну валюту становить 93 683 гривень, за що адміністративна відповідальність передбачена ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.
Вищезазначені грошові кошти відповідно до протоколу вилучення від 12.01.2020 року передано водію ОСОБА_1 на відповідальне зберігання.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що їхав до дому з заробітків, гроші належні йому він не приховував. Працівники фіскальної служби КПВВ "Мар'їнка" роз'яснили йому порядок відповідальності за перевезення грошей, склали протокол, повідомили його, що судом до нього буде застосовано тільки адміністративний штраф.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додатки до нього приходжу до наступного.
Статтею 256 КУпАП визначено форму та основні елементи змісту протоколу. В ньому повинні бути зазначені, зокрема, місце, час вчинення та суть адміністративного правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів про адміністративне правопорушення, в обґрунтування доведеності винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, посадова особа послалась на протокол про адміністративне правопорушення № 0040 від 12.01.2020 року, протокол вилучення у ОСОБА_1 грошових котів в загальній сумі 93 683 гривень та акт передання на відповідальне зберігання водію ОСОБА_1 вищезазначених грошових коштів.
Частиною 1 ст. 204-3 КУпАП визначено, що адміністративна відповідальність настає за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції.
Пунктом 2 Наказу Міністерства у справах ветеранів тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України від 18.11.2019 року № 92 «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно - логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей» фізична особа може переміщувати готівкові кошти з контрольованих Україною територій на тимчасово окуповані території у сумі, що не перевищує 20000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті без підтверджувальних документів про їх походження.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП серед іншого визначено, що встановлення доказів по справі встановлюється протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З протоколу про адміністративне правопорушення, № 0040 від 12.01.2020 року, протоколу вилучення у ОСОБА_1 грошових коштів в загальній сумі 93 683 гривень, акту передання на відповідальне грошових коштів слідує, ОСОБА_1 , 12.01.2020 року о 10:00 годині, у особистих речах здійснював переміщення грошових коштів у іноземній та національній валюті, а саме: 3000 гривень, 2960 євро, що становить 78 699 гривень (відповідно до курсу валют НБУ встановленого на 12.01.2020 р.) та 500 доларів США, що становить 11 984 гривень (відповідно до курсу НБУ встановленого на 12.01.2020 р.), загальна сума грошових коштів в перерахунку на національну валюту становить 93 683 гривень. Потім вищезазначені грошові кошти відповідно до протоколу вилучення від 12.01.2020 року та акту передано водію ОСОБА_1 на відповідальне зберігання.
В порушенням вимог ст. 251 КУпАП адміністративний матеріал не містить відомостей про правову природу походження грошових банкнот, їх дійсної кількості та того що вилучені банкноти є національною та іноземною валютою; відомостей про належність вилучених грошових банкнот саме водію ОСОБА_1 з огляду на санкцію статті ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, а не іншим особам,матеріал не містить.
Також, посадовою особою в порушення вимог ст. ст. 256, 280 КУпАП не встановлено обставин приховування водієм грошових коштів, і вказана обставина не дає змоги встановити об'єктивну та суб'єктивну сторону складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, який інкриміновано водію ОСОБА_1 .
Фактично, висновок про вчинення правопорушення водієм ОСОБА_1 ґрунтується лише на протоколі про адміністративне правопорушення, протоколі вилучення грошових коштів, які потім передані на відповідальне зберігання ОСОБА_1 відповідно до акту передання від 12.01.2020 року.
Інших доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП посадовою особою не надано.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відтак, при відсутності належних, допустимих та переконливих доказів винуватості ОСОБА_1 висновки посадової особи при складанні протоколу, ґрунтуються на припущеннях.
З урахуванням викладеного, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, тому провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 204-3, 247, 251, 256, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП закрити за відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Грошові кошти в загальній сумі 93 683 гривень, а саме: 3000 гривень, 2960 євро, що становить 78 699 гривень (відповідно до курсу валют НБУ встановленого на 12.01.2020 р.) та 500 доларів США, що становить 11984 гривень (відповідно до курсу НБУ встановленого на 12.01.2020 р.) передані на відповідальне зберігання ОСОБА_1 відповідно до акту прийому-передачі ТМЦ від 12.01.2020 року - залишити ОСОБА_1 за належністю.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом десяти днів із дня її винесення.
Суддя О.Я. Сметаняк