Рішення від 05.02.2020 по справі 265/8102/19

Справа №265/8102/19

Провадження №2/265/465/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2020 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді - Козлова Д. О.,

при секретарі - Азаровій А. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу № 265/8102/19 за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,

за участі представника позивача - Василів О. С. ,

відповідача - ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся із вказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради, як одержувач допомоги сім'ям з дітьми та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Так вона 28 листопада 2018 року звернулась до позивача за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів родини та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. На вказане звернення ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходу сім'ї) на період з 1 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року. Однак за результатами проведеної перевірки даних, наданих відповідачкою при зверненні за призначенням допомоги, було встановлено, що вона надана неповну інформації про доходи. Так з бази даних ДФС ОСОБА_1 не надано інформацію про доходи від надання належного їй земельного паю в оренду та не відображено в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 4 грудня 2018 року земельної ділянки, яка перебуває у власності відповідача, що здається в оренду ДП «Ілліч-Агро Донбас», внаслідок чого такі отримані доходи від надання в оренду земельної ділянки не були враховані при здійсненні розрахунку призначення допомоги. Внаслідок зловживання з боку ОСОБА_1 департаментом були надміру виплачені кошти державної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 1953,36 грн. та допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 488,34 грн. Оскільки відповідачка на момент подання позову не погасила заборгованість, то представник позивача просив суд стягнути з ОСОБА_1 надміру сплачену суму державної допомоги у загальному розмірі 2441,70 грн. та понесені судові витрати у розмірі 1921 грн.

У судовому засіданні представник позивача, яка діє на підставі довіреності, Василів О. С., заявлені позовні вимоги повністю підтримала та просила суд задовольнити позов.

Відповідачка, ОСОБА_1 , в судовому засіданні визнавала заявлені до неї позовні вимоги, вказуючи, що забула повідомити про наявний у неї земельний пай та кошти за оренду якого вона отримує, бо виплата проходить лише одного разу на рік, а землею вона сама не користується.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що на підставі рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 11 січня 2019 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 1 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року за листопад 2018 року в сумі 2721,21 грн., а в подальшому по 2977,89 грн. на місяць (а. с. 12).

Також на підставі рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 11 січня 2019 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога сім'ям з дітьми з 1 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року за листопад 2018 року в сумі 245,29 грн., а в подальшому по 328,29 грн. на місяць (а. с. 13).

При зверненні до представників позивача відповідачка, заповнюючи декларацію про доходи та майновий стан від 4 грудня 2018 року, вказала, що вона не має окрім зарплати інших доходів та земельних ділянок на праві власності (а. с. 14-15).

При цьому суд зазначає, що ОСОБА_1 28 листопада 2018 року та 4 грудня 2018 року була попереджена про наслідки у вигляді повернення надміру виплачених коштів в разі повідомлення неповних або недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї (а. с. 15, 16).

Натомість на підставі довідки від 18 вересня 2017 року ДП «Ілліч-Агро Донбас» вбачається, що ОСОБА_1 здає в оренду земельну ділянку, за що останній було нарахована сума доходу в розмірі 1953,37 грн. за 2016 рік та в розмірі 1953,37 грн. за 2017 рік (а. с. 10).

Належність на праві власності ОСОБА_1 1/3 частки земельної ділянки по АДРЕСА_1 підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку від 30 травня 2012 року (а. с. 11).

Факт неповідомлення про наявність на праві власності у ОСОБА_1 1/3 частки земельної ділянки та отримання доходу від передачі її в оренду відповідачка визнавала письмово 17 травня 2019 року (а. с. 9).

Також рішеннями позивача від 11 червня 2019 року встановлено, що ОСОБА_1 отримала переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та одиноким матерям з дітьми за період з 1 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року, яка підлягає відшкодуванню (а. с. 8).

Суд встановив, що ОСОБА_1 за період з 1 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року була надміру нарахована державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1953,36 грн., а також надміру нарахована допомога на дітей одиноким матерям в сумі 488,34 грн., що підтверджується протоколами розрахунків від 20 червня 2019 року (а. с. 7).

Згідно із п. 34 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

За п. 49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї), а також довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Згідно із п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

На підставі досліджених доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи обізнаною про необхідність повідомити представникам позивача про наявну у неї на праві власності 1/3 частку земельної ділянки та факт отримання нею доходу від передачі такої ділянки в оренду, фактично маючи права на отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та одиноким матерям з дітьми в меншому розмірі за період з 1 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року, отримала надмірно вказаної допомоги на загальну суму 2441,70 грн. (1953,36 + 488,34 = 2441,70), яку до теперішнього часу добровільно не повернула.

Таким чином в судовому засіданні було підтверджено правомірність вимог позивача через порушення відповідачкою законодавства, яке регулює питання призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та на дітей одиноким матерям, внаслідок чого заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги у загальному розмірі 2441,70 грн.

Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265 ЦПК, -

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям у загальному розмірі 2441,70 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради витрати з оплати судового збору в сумі 1921 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 5 лютого 2020 року.

Позивач: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: м. Маріуполь, пр. Миру 70.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає в АДРЕСА_2 .

Суддя