справа № 2а-1746/09/0670
категорія 2.11.6
16 листопада 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В.,
при секретарі - Господарчук І.В.,
за участю представника позивача Бесєдіної Н.С.,
представника відповідача Погорєлової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Новоград - Волинської квартирно - експлуатаційної частини району < Текст >
до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції < Текст >
про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень,-
встановив:
Новоград-Волинська квартирно-експлуатаційна частина району (далі-КЕЧ району) звернулась з вказаним позовом до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції, в якому просила визнати нечинними повністю податкові повідомлення-рішення № 0010261503/0 від 08.07.08 р., № 0009331503/0 від 08.07.08 р., № 0009321503/0 від 08.07.08 р., якими позивачу нараховані штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасність сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища . Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач провів перевірку та визначив суму податкових зобов"язань з порушенням строків, визначених ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами. Крім того, КЕЧ сплатила бюджетну заборговпність повністю, включаючи 2008 р..
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримала. Просить їх задовільнити.
Представник відповідача проти позову заперечила, з мотивів, викладених в письмовому відзиві на позовну заяву. Просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Новоград-Волинською об"єднаною податковою інспекцією (далі - ОДПІ) проведено невиїздну документальну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов"язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища Новоград - Волинської КЕЧ району, за результатами якої складено акт № 558/05-53/15-3/ від 03.06.2008 р. (далі - акт перевірки).
На підставі акту перевірки 08.08.2008 р. ОДПІ прийняті оспорювані податкові повідомлення-рішення № 0010261503/0, № 0009331503/0, № 0009321503/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення строків сплати узгодженого податкового зобов"язання на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181--ІІІ (далі - Закон 2181).
Відповідно до преамбули Закону 2181 цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Пунктом 5.1. ст. 5, пп.15.1.1 ст.15 Закону 2181 визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Відповідно платник податків зобов"язаний самостійно сплатити суму податкових зобов"язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації. За винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 пункту 15.1 ст.15 Закону 2181, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що підставою для нарахування штрафних (фінансових) санкцій є дві умови, а саме: податкове зобов"язання повинно бути узгоджене, а строк сплати повинен бути визначений Законом 2181.
Судом встановлено, що КЕЧ району проведено сплату узгоджених сум податкових зобов"язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідно до поданих податкових декларацій за 2003-2007 рр., лише починаючи з 2006 р., тобто з порушеннм граничних термінів сплати, визначених пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону 2181, що підтверджується розрахунками до податкових повідомлень-рішень, виписками з облікової картки платника та не заперечується представником КЕЧ району.
Відповідно до пп.17.3. ст. 17 Закону 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Таким чином, суд вважає, що посилання позивача на порушення ОДПІ строку визначення штрафних санкцій, передбаченого ст. 15 Закону 2181, є безпідставним, оскільки в даному випадку його обчислення починається з саме дати погашення податкового боргу, а не з дати подання податкової декларації.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна строна повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, та беручи до уваги, що позивач не запечує проти існування фактів порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов"язання і розмір узгоджених сум податкового зобов"язання ним не оспорюється, суд прийшов до висновку, що у відповідача були підстави для нарахування штрафних (фінансових) санкцій, тому прийняті оспорювані податкові повідомлення-рішення відповідають вимогам чинного законодавства України. Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись Законом України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ ( в редакції чинній на момент виникнення спору), ст.ст. 86, 158-162 КАС України, суд -
постановив:
В позові Новоград - Волинської квартирно - експлуатаційної частини району до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень № 0010261503/0 від 08.07.08 р., № 0009331503/0 від 08.07.08 р., № 0009321503/0 від 08.07.08 р. відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 20 листопада 2009 р.
присуджено до стягення 00 грн.
матеріальну шкоду 00 грн.
моральну шкоду 00 грн.