Україна
23 березня 2010 р. справа № 2а-762/10/0570
час прийняття постанови: 10 год. 10 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е.
при секретарі Лакушевій Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську
до Первинної профспілкової організації ДП «Краматорське АТП-11477»
про припинення підприємницької діяльності юридичної особи, -
Позивач - Державна податкова інспекція у м. Краматорську звернувся до суду з позовом до Первинної профспілкової організації ДП «Краматорське АТП-11477» про припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача під час розгляду справи посилається на статтю 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а саме - на недотримання відповідачем вимог діючого законодавства щодо подання органу державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, передбачених податковим законодавством України.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Первинна профспілкова організація «ДП «Краматорське - 11477» зареєстрована міським управлінням юстиції 9 лютого 2000 року за № 15, є юридичною особою (арк. справи 6), знаходиться на податковому обліку як неприбуткова організація у Державній податковій інспекції у м. Краматорську (арк. справи 5).
Як свідчать матеріали справи, відповідач з 15 січня 2004 року в порушення статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» не надає до податкового органу звітність, про що позивачем складений акт про ненадання звітності від 17 грудня 2009 року № 286/15-1-25907451 (арк. справи 4).
Згідно із статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-VI від 15.05.2003р. (із змінами та доповненнями) підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Частиною 2 статті 3 цього ж Закону передбачено, що законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Відповідно до частиною 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15 вересня 1999 року № 1045-ХІV визначені особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок.
У відповідності до статей 1, 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» професійна спілка (профспілка) - це добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання) і створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.
Згідно із частинами 1 та 3 статті 4 цього Закону встановлено, що законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України «Про об'єднання громадян», цього Закону, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів. Закон України «Про об'єднання громадян» застосовується до профспілок, якщо інше не передбачено цим Законом.
Статтею 19 Закону України «Про об'єднання громадян» передбачено що припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Статтею 32 вищеназваного Закону встановлено, що за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону (зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини);
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону (організаціям забороняється прямо або опосередковано одержувати кошти та інше майно від: іноземних держав та організацій, міжнародних організацій, іноземних громадян та осіб без громадянства; державних органів, державних підприємств, установ та організацій, крім випадків, передбачених законами України; підприємств, створених на основі змішаної форми власності, якщо участь держави або іноземного учасника в них перевищує 20 відсотків; нелегалізованих об'єднань громадян; анонімних пожертвувачів.);
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.
Крім того, згідно зі статтею 18 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» встановлено порядок припинення діяльності профспілок, їх об'єднань.
Профспілки, їх об'єднання можуть припинити свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Рішення про реорганізацію чи ліквідацію (саморозпуск) приймається з'їздом (конференцією), загальними зборами відповідно до статуту (положення) профспілки, об'єднання профспілок. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція), загальні збори приймають рішення про використання майна та коштів профспілок, їх об'єднань, що залишилися після проведення всіх необхідних розрахунків, на статутні чи благодійні цілі.
Діяльність профспілок, їх об'єднань, яка порушує Конституцію України та закони України, може бути заборонена лише за рішенням місцевого суду, а профспілок зі статусом всеукраїнських і республіканських та об'єднань профспілок з відповідним статусом - лише за рішенням Верховного Суду України.
Не допускається примусовий розпуск, припинення, а також заборона діяльності профспілок, їх об'єднань за рішенням будь-яких інших органів. Рішення про примусовий розпуск об'єднання профспілок не тягне за собою розпуску профспілок, які входять до цього об'єднання. Примусовий розпуск профспілки чи об'єднання профспілок тягне за собою анулювання свідоцтва про реєстрацію та виключення з Реєстру об'єднань громадян України, втрату прав юридичної особи з обов'язковим повідомленням про це в засобах масової інформації.
Таким чином, у Законі України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» не передбачено припинення профспілки в зв'язку не поданням до податкового органу протягом року податкової декларації і документів фінансової звітності відповідно до Закону України «Про систему оподаткування».
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підстави та порядок припинення відповідача - Первинної профспілкової організації ДП «Краматорське АТП-11477» здійснюється у відповідності до спеціального Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Державної податкової інспекції у м. Краматорську до Первинної профспілкової організації ДП «Краматорське АТП-11477» про припинення підприємницької діяльності юридичної особи відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 23 березня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Абдукадирова К.Е.