Постанова від 19.03.2010 по справі 2а-365/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2010 р. справа № 2а-365/10/0570

час прийняття постанови: 10 год. 15 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Абдукадирової К.Е.

при секретарі Лакушевій Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Краматорськ

до Державної податкової інспекції у м. Краматорську

про визнання дій протиправними, усунення перешкод в зайнятті підприємницької діяльності шляхом зобов'язання видати Свідоцтво про сплату єдиного податку

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - особисто

від відповідача: Романенко О.М. - за дов. від 11 січня 2010 року

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Краматорську про визнання дій протиправними, усунення перешкод в зайнятті підприємницької діяльності шляхом зобов'язання видати Свідоцтво про сплату єдиного податку.

В обґрунтування позову зазначає наступне. Він зареєстрований як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області, здійснює від діяльності - адвокатська діяльність. У серпні 2008 року йому відповідачем будо видано Свідоцтво про сплату єдиного податку з зазначенням у ньому виду діяльності - інші види підприємницької діяльності (адвокатська діяльність) із ставкою єдиного податку 150 грн. 00 коп. У грудні 2009 року він звернувся до податкового органу з заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2010 рік. Однак, своїм листом відповідач відмовив йому в видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку з посиланням на роз'яснення Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів України про те, що реєстрація фізичних осіб, які здійснюють адвокатську діяльність, як підприємці, діючим законодавством не передбачена. У зв'язку з чим, вважає дії податкового органу протиправними та просить усунути перешкоди та зобов'язати відповідача видати йому Свідоцтво про сплату єдиного податку на 2010 рік.

Відповідач проти позову заперечує та посилається на наступне. Вважає, що види адвокатської діяльності, пов'язані з наданням правової допомоги фізичним та юридичні особам на професійній, систематичній, оплатній основі адвокатами, врегульовані положеннями Закону України « Про адвокатуру». Також посилається на те, що реєстрація фізичних осіб, які здійснюють адвокатську діяльність, як підприємців , чинним законодавством не передбачена. Тому, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши у судовому засіданні позивача та представника відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 6 серпня 2008 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серії НОМЕР_2 (арк. справи 10), перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Краматорську. Протягом 2008 року був платником єдиного податку, що підтверджується Свідоцтвом про сплату єдиного податку від 18 серпня 2008 року серія НОМЕР_3 (арк. справи 11).

Також позивач є фізичною особою - адвокатом на підставі Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 2518 від 30 березня 2007 року (арк. справи 33).

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до рішення Краматорської міської ради від 26 листопада 2008 року № 23/V-10 «Про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб - підприємців», яким по виду діяльності 74.11.2 «Юридична діяльність» встановлена ставка єдиного податку у розмірі 150 грн. 00 коп.(арк. справи 44).

На підставі рішення Краматорської міської ради від 23 вересня 2009 року № 29/V-10 «Про внесення доповнень до рішення міської ради від 26 листопада 2008 року № 23/V-10 «Про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб - підприємців» внесені доповнення до рішення міської ради від 26 листопада 2008 року № 23/V-10 «Про встановлення ставок єдиного податку для фізичних осіб - підприємців» , а саме, доповнено рішення пунктом 1.4. - ставку єдиного податку для фізичних осіб - підприємців, які звернулися до ДПІ в м. Краматорську з питання отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку за видами підприємницької діяльності, не визначеними переліком у додатку 1, у розмірі 200 грн. за календарний місяць (арк. справи 20).

Як встановлено під час розгляду справи, 8 грудня 2009 року позивач звернувся до податкового органу з заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування на 2010 рік, обліку та звітності, але отримав відповідь, якою йому було відмовлено у видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку на 2010 рік. Зазначену відмову податковий орган обґрунтовує тим, що реєстрація фізичних осіб, які здійснюють адвокатську діяльність, як підприємців, чинним законодавством не передбачена, адвокатська діяльність не є господарської і зокрема підприємницькою у сенсі статті 3 Господарського Кодексу України , а адвокат не є суб'єктом господарюванню, який здійснює підприємницьку діяльність (арк. справи 12, 14).

Суттю даного спору є наявність або відсутність права адвокатів на реєстрацію як фізичних осіб - підприємців та бути платниками єдиного податку.

Відповідно до пункту 1 Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998, № 727/98 (надалі Указ Президента) установлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва, зокрема, фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Згідно з пунктом 2 Указу Президента, суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Поняття суб'єктів малого підприємництва визначено в статті 1 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19 жовтня 2000 року № 2063-Ш, згідно з яким до суб'єктів підприємництва відносяться фізичні особи, які зареєстровані у встановленому чинним законодавством порядку як суб'єкти підприємницької діяльності і які здійснюють підприємницьку діяльність не заборонену чинним законодавством.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про адвокатуру» від 19.12.1992 № 2887-XII адвокатом може бути особа, яка має вищу юридичну освіту, підтверджену дипломом України або відповідно до міжнародних договорів України дипломом іншої країни, стаж роботи у галузі права не менше двох років, володіє державною мовою, склала кваліфікаційні іспити, одержала в Україні свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та прийняла Присягу адвоката України.

Адвокат не може працювати в суді, прокуратурі, нотаріаті, органах внутрішніх справ, служби безпеки, державного управління. Адвокатом не може бути особа, яка має судимість.

Згідно зі статтею 4 цього Закону адвокатура України здійснює свою діяльність на принципах верховенства закону, незалежності, демократизму, гуманізму і конфіденційності.

Адвокат має право займатись адвокатською діяльністю індивідуально, відкрити своє адвокатське бюро, об'єднуватися з іншими адвокатами в колегії, адвокатські фірми, контори та інші адвокатські об'єднання, які діють відповідно до цього Закону та статутів адвокатських об'єднань.

З аналізу зазначених норм слід, що Закон України «Про адвокатуру» не передбачає будь-яких обмежень або заборони щодо права адвокатів бути зареєстрованими як фізичні особи - підприємці. Тому, суд не приймає доводи податкового органу про те, що реєстрація фізичних осіб, які здійснюють адвокатську діяльність, як підприємців, чинним законодавством не передбачена, тому адвокати не можуть бути суб'єктами господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність.

Крім того, відповідно до «Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2005», затвердженої наказом Держкомстата від 26 грудня 2005 року № 375 (надалі - КВЕД), код виду діяльності є одним з основних показників стратифікації статистичної сукупності для організації суцільних та вибіркових статистичних спостережень.

Об'єктами класифікації в КВЕД є види економічної діяльності статистичних одиниць (юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців тощо), які на вищих рівнях класифікації групуються у галузі.

Матеріали справи містять Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, згідно з яким фізична особа -підприємець ОСОБА_1 здійснює вид діяльності за кодом КВЕД 74.11.1 «Адвокатська діяльність», що включає представництво інтересів однієї сторони проти іншої сторони в судах або інших судових органах (арк. справи 55).

Крім того, за приписами КВЕД ця діяльність виконується професійними адвокатами чи під їх наглядом: консультування та представництво з цивільних справ, кримінальних справ, консультування та представництво у зв'язку з трудовими суперечками.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що ОСОБА_1, який має статус фізичної особи - підприємця. знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Краматорську та здійснює діяльність, яка передбачена КВЕД - «Адвокатська діяльність» має право на отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку на 2010 рік у порядку передбаченому діючим законодавством.

Суд зазначає, що відповідач не довів правомірність дій щодо відмови позивачу у видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку на 2010 рік відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначені дії є не обґрунтованими, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для її прийняття, що посвідчує порушення відповідачем принципу обґрунтованості, визначеного пунктом 3 частини 3 статті 2 наведеного Кодексу.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Краматорську про визнання дій протиправними, усунення перешкод в зайнятті підприємницької діяльності шляхом зобов'язання видати Свідоцтво про сплату єдиного податку задовольнити повністю.

Визнати дії Державної податкової інспекції у м. Краматорську щодо відмови у видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку на 2010 рік протиправними.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Краматорську усунути перешкоди в зайнятті підприємницької діяльності та видати фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 (Свідоцтво серії НОМЕР_2, податковий номер НОМЕР_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1) Свідоцтво про сплату єдиного податку на 2010 рік.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 19 березня 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 24 березня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Абдукадирова К.Е.