Ухвала від 12.03.2010 по справі 2а-22191/09/0570

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про закриття провадження в справі

12 березня 2010 р. Справа № 2а-22191/09/0570

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул.50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Кірієнко В.О.

при секретарі судового засідання - Ломиног А.М.

за участю

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача - Цуріна А.В.

розглянув у відкритому судовому адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Прокурора Донецької області Ударцова Юрія Володимировича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_4 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Прокурора Донецької області Ударцова Юрія Володимировича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

У своїй позовній заяві ОСОБА_4 просить суд визнати неправомірним рішення прокуратури Донецької області вих..№ 06/1-6300-06 від 21.05.2009 року в частині видачі копії про відмову у порушенні кримінальної справи, винесеного по його заяві про скоєний злочин ОСОБА_4 Зобов'язати прокурора Донецької області розглянути заяви про скоєнні злочини ОСОБА_4 вих. № М - 191, № М-192, № м- 193, № М-194, № М-195, № М-196 від 18.03.09р., та прийняти по вищевказаним заявам рішення у порядку ч.2 ст. 97 КПК України.

Суд, заслухавши представників сторін та вивчивши матеріали справи, встановив наступне.

Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2001 від 23.05.2001 зазначено, що кримінальне судочинство - це врегульований нормами Кримінально-процесуального кодексу України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.

Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб прокуратури має свої особливості і не належить до управлінської сфери.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про прокуратуру», прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян та юридичних осіб, крім скарг, розгляд яких віднесено до компетенції суду. Прокурор здійснює нагляд за додержанням вимог законодавства щодо порядку розгляду скарг всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами.

Згідно з ч. 2 ст. 97 КПК України по заяві або повідомленню про злочин прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані не пізніше триденного строку прийняти одне з таких рішень:

1) порушити кримінальну справу;

2) відмовити в порушенні кримінальної справи;

3) направити заяву або повідомлення за належністю.

Зі змісту позовних вимог ОСОБА_1 вбачається, що він просить визнати неправомірним рішення Прокуратури Донецької області в частині видачі копії про відмову у порушенні кримінальної справи та зобов'язати прокурора Донецької області розглянути заяви про скоєнні злочини, а також, прийняти по вищевказаним заявам рішення у порядку ч.2 ст. 97 КПК України.

Крім того, позивач у своєї заяві до Прокурору області від 23.04.2009 року зазначає, що звернення № М - 191, № М-192, № М - 193, № М-194, № М-195, № М-196 від 18.03.09р. містили в собі вимогу притягнення до кримінальної відповідальності судді Київського районного суду, прокурора і слідчих прокуратури Київського району, та дільничних Київського РВДМУ./а.с.100/

Цей факт знаходить підтвердження у супровідних листах, якими Донецьким слідчим ізолятором направлялись заяви ОСОБА_4 до Прокуратури Донецької області з питання притягнення до кримінальної відповідальності вищезазначених осіб. /а.с.88,91,92,94/

Також, у позовній заяві ОСОБА_4 просить зобов'язати Прокурора Донецької області розглянути звернення № М-191 від 18.03.2009 року, але воно взагалі адресовано прокурору Київського району м.Донецька. /а.с.88/

Виходячи зі змісту листів від 13.04.2009 року /а.с.93/, від 01.04.2009 року /а.с.90/, від 30.03.2009 року /а.с.89/ та від 27.04.2009 /а.с.98/ вбачається, що усі звернення ОСОБА_4 було відповідачем розглянуто.

Відповідно до статей 1, 3 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Згідно зі статтею 12 Закону України "Про звернення громадян" його дія не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений, зокрема, кримінально-процесуальним законодавством.

З системного аналізу наведених правових норм слідує, що звернення позивачів не є зверненням громадян у розумінні статей 1, 3 Закону України "Про звернення громадян" та повинні вирішуватися в порядку кримінального судочинства.

Враховуючи вищенаведене та суть правовідносин, що склалися між сторонами, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги стосуються діяльності відповідача, яка регламентована нормами Кримінально-процесуального кодексу України, а, відтак, не підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, є підстави для закриття провадження в справі.

Керуючись ст. ст.157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, У Х В А Л И В:

Провадження в справі за позовом ОСОБА_4 до Прокурора Донецької області Ударцова Юрія Володимировича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - закрити.

Заяву про апеляцiйне оскарження ухвали суду може бути подано до Донецького апеляцiйного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днiв з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копію ухвали.

Апеляцiйна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляцiйного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днiв пiсля подання заяви про апеляцiйне оскарження.

Суддя Кірієнко В.О.