Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
22 березня 2010 р. Справа № 2а-6075/10/0570
суддя Донецького окружного адміністративного суду Масло І.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Будьонівської районної у м. Донецьку ради, третя особа - КП ЖЕК № 1 Будьонівського району м. Донецька, про зміну умов договору найму житлового приміщення, -
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Будьонівської районної у м. Донецьку ради, третя особа - КП ЖЕК № 1 Будьонівського району м. Донецька, про зміну умов договору найму житлового приміщення.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Позивач у позовній заяві заявляє вимоги про зобов'язання Виконавчого комітету Будьонівської районної у м. Донецьку ради прийняти рішення про зміну договору найму житлового приміщення по квартирі, розташованій за адресою: вул. Горняків, б. 18, кв. 7, м. Донецьк, і переоформити особовий рахунок по даній квартирі на позивача. При цьому позивач посилається на ст.ст. 9, 61, 63-65, 103, 105 71, 72 Житлового кодексу України. Отже, у даному випадку наявний спір про захист прав позивача, що витікають з житлових правовідносин.
Крім того, у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єктом владних повноважень відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 17 КАС України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У даному випадку позивачем не оскаржуються рішення (нормативно-правові акти чи правові акти індивідуальної дії), дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Виконавчого комітету Будьонівської районної у м. Донецьку ради, між сторонами відсутній публічно-правовий спір.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що у відкритті провадження у даній справі необхідно відмовити та роз'яснити позивачу, що розгляд його спору належить до компетенції місцевого загального суду у порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. 109 КАС України,
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Будьонівської районної у м. Донецьку ради, третя особа - КП ЖЕК № 1 Будьонівського району м. Донецька, про зміну умов договору найму житлового приміщення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Масло І.В.