Україна
22 березня 2010 р. справа № 2а-3781/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретарі < Призвище секретаря >
Кузнецова К.В.,
з участю прокурора Ноздрьова С.В., представника позивача Домашенко Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Ленінського району міста Донецька в інтересах Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька до відкритого акціонерного товариства «Конструкція» про стягнення земельного податку,
У лютому 2010 року прокурор Ленінського району міста Донецька в інтересах Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що ВАТ «Конструкція» як платник податків перебуває на обліку у позивача і має заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 327 379,04 грн., а саме:
- з орендної плати за землю в сумі 2 066,90 грн., який утворився у зв'язку із затримкою сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань за грудень 2009 року в сумі 1727,26 грн., несплачених штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з орендної плати за землю в розмірі 242,82 грн., та нарахованої у зв'язку з цим пені у розмірі 96,82 грн.;
- з земельного податку в сумі 325 312,14 грн., який утворився у зв'язку із затримкою сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань за період травень-грудень 2009 року в сумі 270 468,56 грн., несплачених штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань в розмірі 49 026,38 грн., та нарахованої у зв'язку з цим пені у розмірі 5 817,20 грн.
Інспекцією направлялися перша та друга податкові вимоги, однак заборгованість сплачена не була.
Просив стягнути з відповідача виниклу заборгованість по кожному податку окремо.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на складне фінансове становище. Просив в його задоволенні відмовити. В останнє судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ВАТ «Конструкція» як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі міста Донецька.
ВАТ «Конструкція» до податкового органу подано податкову декларацію орендної плати за землю від 26 січня 2009 року №1182, в якій самостійно визначено суму податкового зобов'язання: за січень - жовтень 2009 року - по 1 727,25 грн. щомісяця, за листопад - грудень 2009 року - по 1 727,26 грн. щомісяця, загалом - 20 727,02 грн. за 2009 рік.
За грудень 2009 року сума орендної плати за земельні ділянки - 1 727,26 грн. сплачена не була.
В порядку, передбаченому ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачу направлялися податкові вимоги, однак заборгованість сплачена не була.
За результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати товариством орендної плати за землю складено акт від 01 грудня 2009 року №4193/15-3/01412259, в якому вказувалося на порушення підприємством пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме затримку сплати сум орендної плати за земельні ділянки:
- за червень 2009 року: граничний термін сплати 30 липня 2009 року, заборгованість, яка виникла за вказаний звітний період в сумі 251,29 грн. сплачено 12 листопада 2009 року;
- за липень 2009 року: граничний термін сплати 31 серпня 2009 року, заборгованість, яка виникла за вказаний звітний період в сумі 1077,72 грн. сплачено 12 листопада 2009 року.
На підставі акту прийняті податкові повідомлення-рішення:
- від 16 грудня 2009 року №0004371543/0, яким накладено штраф в розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання в сумі 125,65 грн. За вирахуванням часткової сплати несплаченою залишилася сума 27,28 грн.;
- від 16 грудня 2009 року №0004381543/0, яким накладено штраф в розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов'язання в сумі 215,54 грн.
Рішення направлені на адресу відповідача 18 грудня 2009 року. Розписка про отримання рішень до податкового органу не повернулася.
Про існування вказаних рішень, зокрема, представнику відповідача стало відомо 04 березня 2010 року в судовому засіданні під час розгляду справи. Визначені рішеннями суми в установлений законом строк сплачені не були.
За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань в автоматичному режимі нараховано пеню в сумі 96,82 грн., що відображено в зворотному боці облікової картки платника податків.
ВАТ «Конструкція» до податкового органу подано податковий розрахунок земельного податку, в якому самостійно визначено суму податкового зобов'язання, зокрема за період з травня по листопад 2009 року - по 37 888,89 грн. щомісячно та у грудні 2009 року - 37 888,91 грн., які сплачено частково. Несплаченими залишилися суми за травень - грудень 2009 року у розмірі 270 468,56 грн.
Направлення на адресу відповідача податкових вимог не призвело до сплати податкового боргу.
За результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати товариством земельного податку складено акт від 04 листопада 2009 року №3881/15-3/01412259, в якому вказувалося на порушення підприємством пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме затримку сплати сум земельного податку:
- за березень 2009 року: граничний термін сплати 30 квітня 2009 року, заборгованість, яка виникла за вказаний звітний період в сумі 27511,27 грн. сплачено 21 жовтня 2009 року;
- за квітень 2009 року: граничний термін сплати 01 червня 2009 року, заборгованість, яка виникла за вказаний звітний період в сумі 37 888,89 грн. сплачено 21 жовтня 2009 року;
- за травень 2009 року: граничний термін сплати 30 червня 2009 року, заборгованість, яка виникла за вказаний звітний період в сумі 32 642,58 грн. сплачено 21 жовтня 2009 року.
На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 17 листопада 2009 року №0004121543/0, яким накладено штраф в розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов'язання в сумі 49 026,38 грн.
Рішення отримано відповідачем 23 листопада 2009 року та в установленому законом порядку не оскаржувалося, вказана в ньому суму сплачена не була.
На суму заборгованості в автоматичному режимі нараховано пеню в розмірі 5817,20 грн., що відображено в зворотному боці облікової картки платника податків.
Загальна сума заборгованості також відображена в зворотному боці облікової картки платника податків і становила 327 379,04 грн., з них з орендної плати за землю - 2 066,90 грн. та з земельного податку - 325 312,14 грн.
В порядку, передбаченому ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачу направлялися податкові вимоги, однак заборгованість сплачена не була.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. Зокрема, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 вказаного Закону вони подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення в доход держави заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону вони мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вказаного Закону, яка визначає строки погашення податкового зобов'язання, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 вказаного Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня в розмірі, встановленому п. 16.4 ст. 16 Закону.
Відповідач протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми податкових зобов'язань, зазначених у поданій ним податковій декларації, повністю не сплатив.
Пунктом 17.3. ст. 17 вказаного Закону визначено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, який регулює право платника податків звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд визначеної суми податкового зобов'язання або прийнятого ним будь-якого іншого рішення.
Відповідач протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми узгоджених податкових зобов'язань, що зазначені у поданих ним податкових деклараціях та податкових звітностях, повність не сплатив. Тому контролюючим органом правильно накладено штраф та нараховано пеню в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Рішення податкового органу, в якому визначені суми штрафних санкцій, в порядку, визначеному законодавством, до контролюючого органу оскаржені не були. Тому такі податкові зобов'язання платника податків вважаються узгодженими.
Згідно з п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з вимог законодавства несплачені суми узгоджених податкових зобов'язань та накладених контролюючим органом штрафних санкцій є податковим боргом, який підлягає стягненню з відповідача.
Посилання представника відповідача на складне фінансове становище не є підставою для звільнення від сплати податкового боргу.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов прокурора Ленінського району міста Донецька в інтересах Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька до відкритого акціонерного товариства «Конструкція» про стягнення земельного податку задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Конструкція» (код ЄДРПОУ 01412259) заборгованість:
- з орендної плати за землю в сумі 2 066 (дві тисячі шістдесят шість) грн. 90 (дев'яносто) коп. на рахунок № 33214812700009 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, одержувач: Місцевий бюджет Ленінської районної у м. Донецьку ради, код ЄДРПОУ 34687064, код платежу 13050200;
- з земельного податку в сумі 325 312 (триста двадцять п'ять тисяч триста дванадцять) грн. 14 (чотирнадцять) коп. рахунок № 33215811700009 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, одержувач: Місцевий бюджет Ленінської районної у м. Донецьку ради, код ЄДРПОУ 34687064, код платежу 13050100.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Логойда Т. В.