Постанова від 23.03.2010 по справі 2а-3270/10/0570

< Список >

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2010 р. Справа № 2а-3270/10/0570

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

суддів - Бєломєстнова О.Ю., Мозгової Н.А.,

секретар судового засідання Кузнецова К.В.,

з участю представників позивача Акарянца Г.В. та Суботіна О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що відділом державного контролю Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області проведено позапланову перевірку з питань додержання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт», затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01 лютого 2008 року №9/119, за результатами якої складено акт від 13 січня 2010 року №4.

13 січня 2010 року прийнято акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов №4/1.

19 січня 2010 року Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України прийнято наказ №7 про анулювання ліцензії.

Позивач вважав наказ протиправним, оскільки висновок про відсутність на автомобілях розпізнавального ліхтаря оранжевого кольору та сигнального ліхтаря із зеленим і червоним світлом, розташованого у верхньому правому куті лобового скла, не відповідають дійсності, а нанесення на дверцятах автомобілів таксі з лівого та правого боків стилізованої композиції із зображенням футбольних м'ячиків, розташованих у шаховому порядку відповідає нанесенню композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку і, на його думку, не є відсутністю відповідного обладнання.

Просив скасувати наказ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України від 19 січня 2010 року №7 в частині анулювання йому ліцензії на здійснення господарської діяльності з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та пояснили, що перевірка фактично не проводилася, в акті перевірки не відображено які саме автомобілі, на думку перевіряючих, перевірялися. Після складання акту, що відбулося в присутності директора товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» Акарянца Г.В., йому не було запропоновано ознайомитися зі змістом акту. Крім того, на дверцятах автомобілів таксі з лівого та правого боків містилася стилізована композиція із зображенням футбольних м'ячиків, розташованих у шаховому порядку, яка була нанесена на час видачі ліцензійних карток. Оскільки орган ліцензування не порахував це за порушення Ліцензійних умов, тому відсутні підстави для анулювання ліцензії. Просили задовольнити позов.

Представник відповідача заперечував проти позову. В останнє судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

Суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» 23 грудня 2008 року отримало ліцензію серії АВ № 452064, в якій зазначено вид господарської діяльності - надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт», дозволений вид робіт - внутрішні перевезення пасажирів на таксі.

13 січня 2010 року комісією відділу ліцензування Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області на підставі листа Дебальцевської транспортної прокуратури від 03 листопада 2009 року №1059 проведено позапланову перевірку ліцензіата з питань додержання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт», затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01 лютого 2008 року №9/119, за результатами якої складено акт від 13 січня 2010 року № 4, яким встановлено порушення ліцензіатом п.п. 4.2.1 Ліцензійних умов, а саме: ліцензіат не забезпечує транспортні засоби відповідним обладнанням - відсутній розпізнавальний ліхтар оранжевого кольору, сигнальний ліхтар із зеленим та червоним світлом, розташований у верхньому правому кутку лобового скла, і нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків.

13 січня 2010 року комісією відділу ліцензування Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області складено акт №4/1 про неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов.

Вказані акти складені в присутності директора товариства.

19 січня 2010 року Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України за результатами розгляду матеріалів перевірок та з урахуванням пропозицій, викладених в Протокольному рішенні ліцензійної комісії від 19 січня 2010 року № 2, на підставі акту про неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов прийнято наказ №7 про анулювання ліцензіату ліцензії.

Судом також встановлено, що за місяць до перевірки - у грудні 2009 року товариству з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» до ліцензії серії АВ № 452064 видано ліцензійні картки зі строком дії з 10 грудня 2009 року по 23 грудня 2010 року.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснюють органи ліцензування та спеціально уповноважений орган з питань ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

Відповідно до Законів України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та «Про автомобільний транспорт» наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01 лютого 2008 року №10/120 затверджено Порядок контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт».

Підпунктом 1.3. п.1 вказаного Порядку визначено, що контроль за додержанням ліцензіатами Ліцензійних умов здійснюють органи контролю:

орган ліцензування - Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (далі - Головавтотрансінспекція);

підпорядковані Головавтотрансінспекції її територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні управління);

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва (далі - Держкомпідприємництво) та його територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року №702 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» установлено обмеження щодо проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок, що проводяться за зверненнями фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства або за поданням суб'єктом господарювання до відповідного органу письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням.

Підпунктом 2.5 п. 2 вказаного Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов визначено, що позапланові перевірки здійснюються органами контролю лише на підставі надходження до них у письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення ліцензіатами Ліцензійних умов або з метою перевірки виконання розпоряджень про усунення порушень Ліцензійних умов.

Відповідно до пп. 6.2. п. 6 Порядку порушення, які були виявлені при перевірці додержання ліцензіатом Ліцензійних умов, викладаються в акті перевірки з посиланням на конкретні пункти (підпункти) Ліцензійних умов, які були порушені ліцензіатом.

Пунктами 6.4 та 6.6 Порядку визначено, що якщо в акті перевірки викладені порушення, які є підставою для анулювання ліцензії, складаються відповідні акти, зазначені у пункті 7.1 цього Порядку. Копії таких актів та матеріали цієї перевірки надаються на розгляд до Головавтотрансінспекції.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» орган ліцензування або спеціально уповноважений орган з питань ліцензування не пізніше десяти робочих днів з дати складання акта перевірки порушень ліцензійних умов видає розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов або орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензії.

Відповідно до ст. 21 Закону підставою для анулювання ліцензії є, зокрема, неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності.

Саме це стало підставою для анулювання ліцензіату ліцензії.

Пунктом 7.8 Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01 лютого 2008 року №10/120 визначено, що неможливістю ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов уважається, зокрема, допуск до перевезень таксі, у яких відсутнє або несправне відповідне обладнання (для ліцензіатів, що надають послуги з перевезень пасажирів на таксі).

Підпунктом 4.2.1 п. 4.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт», затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01 лютого 2008 року №9/119, визначено, легкові автомобілі, які будуть використовуватись як таксі (при здійсненні послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі), повинні мати відповідне обладнання, а саме: розпізнавальний ліхтар оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючий таксометр, сигнальний ліхтар із зеленим та червоним світлом, розташований у верхньому правому кутку лобового скла, і нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків.

Відповідно до наведених вимог законодавства при проведенні перевірки контролюючий орган повинен встановити наявність двох умов, які є підставою для анулювання ліцензії: відсутність передбаченого законом обладнання на автомобілях таксі і факт допуску таких таксі до перевезень.

Зазначаючи підстави для анулювання ліцензії контролюючий орган в акті перевірки не зазначив які саме автомобілі позивача перевірялися, коли позивачем здійснено допуск таксі до перевезень. Вказаного не вбачається і з інших документів, наданих відповідачем, що дає суду підстави для сумніву у дотриманні посадовими особами порядку проведення перевірки і відповідності даних, викладених в акті, фактичним обставинам.

Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України при вирішенні питання про анулювання ліцензії не враховано те, що за місяць до перевірки товариству з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» до ліцензії серії АВ № 452064 видано ліцензійні картки, що відповідно до п. 2.2 Положення про ліцензійну картку, яка додається до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) та до ліцензії з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 листопада 2005 року №803, здійснюється на транспортні засоби, які допущені до надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів у межах України та відповідних міжнародних перевезень.

Пунктами 2.4 й 2.5 вказаного Положення визначено, що технічні вимоги до транспортних засобів, які допускаються до провадження господарської діяльності, установлюються Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі) та Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі, затвердженими наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства транспорту України від 18 грудня 2003 року №136/985.

Заявнику може бути відмовлено в оформленні ліцензійної картки в разі невідповідності власного або орендованого транспортного засобу технічним вимогам, установленим Ліцензійними умовами.

Отже за місяць до перевірки орган ліцензування, перевіривши, зокрема, обладнання автомобілів товариства, а саме передбачені для таксі композиції з квадратів, розташовані у шаховому порядку на дверцятах автомобіля, які у позивача мали вигляд футбольних м'ячиків, розташованих у шаховому порядку, прийшов до висновку про відповідність автомобілів технічним вимогам, установленим Ліцензійними умовами, що і стало підставою для видачі ліцензійних карток.

Оскільки протягом місяця після видачі ліцензійних карток вказане обладнання автомобілів залишилося незмінним, тому відсутні підстави вважати, що ліцензіат не забезпечив виконання Ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності, а отже відсутні підстави для анулювання ліцензії.

Відсутність на час здійснення перевірки розпізнавального ліхтаря оранжевого кольору та сигнального ліхтаря із зеленим і червоним світлом, розташованого у верхньому правому куті лобового скла автомобілів позивача суб'єктом владних повноважень доказана не була.

Враховуючи наведене рішення суб'єкта владних повноважень, яке прийняте за наслідками перевірки, в ході якої були допущені порушення вимог законодавства, та прийняте без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не можна визнати правомірним, і відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України воно підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 24, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України про скасування рішення задовольнити.

Скасувати наказ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України від 19 січня 2010 року №7 в частині анулювання товариству з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» ліцензії серії АВ № 452064 на здійснення господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, виданої на дозвільний вид робіт - внутрішні перевезення пасажирів на таксі.

Присудити товариству з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дебальцеве» здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп. з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову складено в повному обсязі 24 березня 2010 року.

Головуючий суддя Логойда Т. В.

Судді Бєломєстнов О.Ю.

Мозговая Н.А.,