Україна
26 лютого 2010 р. справа № 2а-1814/10/0570
час прийняття постанови: 12-15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретарі Каморнікові Д.Ю.
за участю представників: позивача - Майдикова С.Б. (довіреність від 11.01.2010р. № 1), відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів,
Державна податкова інспекція у Волноваському районі Донецької області (надалі - ДПІ у Волноваському районі Донецької області,позивач) звернулася до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі - відповідач) заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 5 446,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у результаті проведення перевірки відповідача встановлені факти порушення останнім норм ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в частині не проведення розрахункових операцій через реєстр розрахункових операцій (ділі - РРО) порушення, та інші порушення, що є підставою для застосування штрафних санкцій у загальній сумі 5 446,00 грн., яку заявник просить стягнути в судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Відповідача у судове засідання з'явився, та заперечував проти позовних вимог.
Заперечення, обґрунтовані тим, що порушення законодавства вчинені особою, яка працює у нього продавцем, а тому позивач, як фізична особа-підприємець, не повинен сплачувати вказану суму.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши доводи представників позивача та відповідач, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
ОСОБА_2 є фізичною особою - підприємцем, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків - НОМЕР_1, зареєстрований Волноваською районною державною адміністрацією Донецької області 30.01.2004 року, місце проживання за даними свідоцтва: АДРЕСА_1.
25.08.2009 року податковим органом проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності, за результатами якої складено дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій магазину, розташованого за адресою: смт. Оленівка, вул. Первомайська, 34, що належить фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2., за результатами якої складено акт № 0158/05/33/23/НОМЕР_1, в якому відображені наступні порушення:
- не проведення розрахункової операції через РРО на суму 93,00 грн.,
- не видача відповідного розрахункового документу на ваучер MTC,
- не відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сума коштів зазначених у денному звіті РРО у розмірі 5,75 грн.,
- не виставлення цінників на товар, що продається у кількості 19 одиниць,
- не оприбуткування готівкових коштів у розділі 2 книги обліку розрахункових операцій, а саме в КОРО № 0533001557/9 від 22.08.2009 року по 24.08.2009 року.
Вказані порушення підтверджуються:
- актом перевірки дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 25 серпня 2009 року.;
- актом інвентаризації готівкових коштів на місці проведення розрахунків.
З актом перевірки в установленому законом порядку ознайомлено відповідача та вручено примірник акту, про що містяться підписи суб'єкта господарювання. Зауваження з боку відповідача відсутні.
На підставі акту прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 26 серпня 2009 року № 0001712330 на суму 4 629,25 грн., яке вручено бухгалтеру відповідача 26 серпня 2009 року.
Загальна сума заборгованості підтверджується роздруківкою зворотнього боку облікової картки платника податків та складає 5 446,00 грн.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно з п.п. 1, 2, 13 ст. 3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст. 17 вказаного Закону за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема:
у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Згідно зі ст. 22 Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до положення п.п. 2.6 п.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 від 15.12.2004р. в частині не оприбуткування готівки у касі в сумі 925,85 грн.
З огляду на наведене, на думку суду, рішення про застосування фінансових санкцій № 0001712330 від 26.08.2009 року у сумі 4 629,25 грн. прийняте позивачем обґрунтовано та на підставі діючого законодавства, відповідає обставинам справи та правильному застосуванню норм матеріального права, оскільки матеріалами справи підтверджені факти порушення відповідачем вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» та Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
У відповідності до приписів ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
Позов Державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України (поточний рахунок 31111104700179, МФО 834016, отримувач: відділення держказначейства Волноваського району, банк УДК у Донецькій області, код платежу 3021080900) фінансові санкції за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в сумі 5 446,00 (п'ять тисяч чотириста сорок шість) грн.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошено 26 лютого 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 03 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.