Україна
10 березня 2010 р. справа № 2а-892/10/0570
час прийняття постанови: 11-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретарі Горюновій Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом
Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення суми заборгованості в розмірі 12999,71 грн.
за участю представників:
від позивача: Мислік О.В. за дов. від 02.04.2009 р.
від відповідача: не з'явився
Артемівська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості в розмірі 12999,71 грн.
У позовній заяві позивач зазначив, що відповідач має заборгованість, яка виникла в наслідок заборгованості по сплаті авансових платежів по декларації за 2008 рік, застосування штрафних фінансових санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями від 23 липня 2009 року №0019921740/0 та №0019931740/0, застосування штрафних фінансових санкцій за рішеннями від 31 грудня 2008 року №0003312343 та №0003332343, від 30 вересня 2009 року №0002102343, №0002112343 та №0002122343 на загальну суму 12999,71 грн. Відповідач сплату боргу не здійснив, тому позивач просить стягнути на користь місцевого бюджету заборгованість в розмірі 12999,71 грн. (арк. справи 3-5).
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Відповідно до статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України, особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою. Крім того, відповідач про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений через засоби масової інформації, виклик опублікований позивачем у газеті «События», № 15 (616) від 24 лютого 2010 року.
Представник позивача не заперечував проти розгляду справи за відсутності відповідача.
Оскільки належним чином повідомлений відповідач в судове засідання не з'явився і не повідомив про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області 13 квітня 2005 року, код ІПН НОМЕР_1, відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємнця (арк. справи 8-9), взята на облік платника податків 21 квітня 2005 року за №248 у Артемівській державній податковій інспекції Донецької області (арк. справи 12-13).
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з вимогами статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
У відповідності до частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності; достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори, крім Національного банку України та його установ.
Статтею 14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок громадян» передбачається, що оподаткування доходів громадян здійснюється податковими органами на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян.
Відповідачем 09 лютого 2009 року надана декларація про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2008 року, у пункті 3.1 розділу 3 якої визначив дохід, з якого необхідно сплатити прибутковий податок за 2008 рік у розмірі 16990,00 грн. У пункті 3.2 розділу 3 зазначеної декларації відповідач визначив сукупний оподатковуваний дохід, що відповідач передбачає одержати у 2009 році у розмірі 16990,00 грн. (арк. справи 16,18). Податковою інспекцією 15 лютого 2009 року був зроблений розрахунок авансових платежів прибуткового податку на 2009 рік (арк. справи 17) та надіслано до відповідача податкове повідомлення-рішення №0002221742/0 від 15 лютого 2009 року, яким на підставі підпункту «в» підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та згідно зі статтею 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року №13-92 «Про прибутковий податок з громадян» визначено суму податкового зобов'язання за прибутковим податком з заробітків фізичних осіб у розмірі 328,52 грн. із граничними строками сплати: 16 березня 2009 року - 82,13 грн., 14 травня 2009 року - 82,13 грн., 14 серпня 2009 року - 82,13 грн., 16 листопада 2009 року - 82,13 грн. (арк. справи 15). Податкове повідомлення було отримане відповідачем особисто, але визначені суми податкового зобов'язання по строках 14 травня 2009 року, 14 серпня 2009 року та 16 листопада 2009 року у встановлений строк сплачені не були. У зв'язку з цим, заборгованість по сплаті авансових платежів по декларації за 2008 рік склала 246,39 грн.
Відповідачем 17 січня 2007 року надана декларація про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2006 року, у пункті 3.1 розділу 3 якої визначив дохід, з якого необхідно сплатити прибутковий податок за 2006 рік у розмірі 18264,00 грн. У пункті 3.2 розділу 3 зазначеної декларації відповідач визначив сукупний оподатковуваний дохід, що відповідач передбачає одержати у 2007 році у розмірі 21000,00 грн. (арк. справи 27,29). Податковою інспекцією був зроблений перерахунок прибуткового податку за 2006 рік та складене податкове повідомлення №0004091740/0 від 19 лютого 2007 року на суму 1854,32 грн. Податкове повідомлення було отримане відповідачем особисто (арк. справи 25). Податковою інспекцією 24 січня 2007 року був зроблений розрахунок авансових платежів прибуткового податку на 2007 рік (арк. справи 28) та надіслано до відповідача податкове повідомлення №0004101740/0 від 19 лютого 2007 року, яким на підставі підпункту «в» підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та згідно зі статтею 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року №13-92 «Про прибутковий податок з громадян» визначено суму податкового зобов'язання за прибутковим податком з заробітків фізичних осіб у розмірі 2629,96 грн. із граничними строками сплати: 14 березня 2007 року - 657,49 грн., 14 травня 2007 року - 657,49 грн., 14 серпня 2007 року - 657,49 грн., 14 листопада 2007 року - 657,49 грн. (арк. справи 26). Податкове повідомлення було отримане відповідачем особисто, але визначені суми податкового зобов'язання сплачені не своєчасно.
Відповідачем 08 лютого 2008 року надана декларація про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2007 року, у пункті 3.1 розділу 3 якої визначив дохід, з якого необхідно сплатити прибутковий податок за 2007 рік у розмірі 56103,00 грн. У пункті 3.2 розділу 3 зазначеної декларації відповідач визначив сукупний оподатковуваний дохід, що відповідач передбачає одержати у 2008 році у розмірі 36000,00 грн. (арк. справи 32-33). Податковою інспекцією був зроблений перерахунок прибуткового податку за 2007 рік та складене податкове повідомлення №0002661740/0 від 09 лютого 2008 року на суму 4505,49 грн. Податкове повідомлення було отримане відповідачем особисто (арк. справи 30). Податковою інспекцією був зроблений розрахунок авансових платежів прибуткового податку на 2008 рік та надіслано до відповідача податкове повідомлення №0002671740/0 від 09 лютого 2008 року, яким на підставі підпункту «в» підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та згідно зі статтею 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року №13-92 «Про прибутковий податок з громадян» визначено суму податкового зобов'язання за прибутковим податком з заробітків фізичних осіб у розмірі 2629,96 грн. із граничними строками сплати: 14 березня 2008 року - 1030,01 грн., 14 травня 2008 року - 1030,01 грн., 14 серпня 2008 року - 1030,01 грн., 14 листопада 2008 року - 1030,01 грн. (арк. справи 31). Податкове повідомлення було отримане відповідачем особисто, але визначені суми податкового зобов'язання сплачені не своєчасно.
Згідно з підпунктом 17.1.7 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
У зв'язку з затримкою у сплаті кінцевих платежів по податкових повідомленнях: від 19 лютого 2007 року №0004091740/0 та від 09 лютого 2008 року №0002661740/0, а також авансових платежів на 2007 рік по податковому повідомленню від 19 лютого 2007 року №0004101740/0 податковим повідомленням-рішенням від 23 липня 2009 року №0019921740/0 на підставі підпункту 17.1.7 статті 17 Закону, за затримку на 408 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 6352,76 грн., до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% в сумі 3176,38 грн. (арк. справи 20).
У зв'язку з затримкою у сплаті авансових платежів на 2008 рік по податковому повідомленню від 09 лютого 2008 року №0002671740/0 на підставі підпункту 17.1.7 статті 17 Закону, за затримку на 53 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 987,80 грн., до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 20% в сумі 197,56 грн. (арк. справи 19).
Зазначені податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу рекомендованим листом, але повернуті, у зв'язку з чим прийнятий акт про повернення податкових повідомлень рішень №628 та розміщення їх на дошці податкових оголошень (арк. справи 22,23).
19 грудня 2008 року Артемівською державною податковою інспекцією Донецької області проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - кіоску суб'єкта господарської діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, - який розташований за адресою: місто Артемівськ, вул. Воровського, 5.
За наслідками перевірки складено Акт перевірки від 19 грудня 2008 року №0099/05/02/23/2464400107 (арк. справи 36-39). Під час перевірки встановлено порушення відповідачем вимог пунктів 1, 2, статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; частини 1 статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»; частини 6 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31 грудня 2008 року №0003312343 на підставі пунктів 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до відповідача застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 77,50 грн. (арк. справи 34).
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31 грудня 2008 року №0003332343 на підставі пункту 1 статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» до відповідача застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 10,32 грн. (арк. справи 35).
Рішення про застосування фінансових санкцій були підписані відповідачем особисто та оскаржені не були.
22 вересня 2009 року Артемівською державною податковою інспекцією Донецької області проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - кіоску суб'єкта господарської діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, - який розташований за адресою: місто Артемівськ, вул. Воровського, 5.
За наслідками перевірки складено Акт перевірки від 22 вересня 2009 року №0189/05/02/23/2464400107 (арк. справи 43-48). Під час перевірки встановлено порушення відповідачем вимог пунктів 1, 2, 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; частини 1 статті 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»; статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30 вересня 2009 року №0002102343 на підставі пунктів 1 статті 17, статті 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до відповідача застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 5880,90 грн. (арк. справи 40).
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30 вересня 2009 року №0002112343 на підставі пункту 1 статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» до відповідача застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 10,66 грн. (арк. справи 41).
Рішенням про застосування фінансових санкцій від 30 вересня 2009 року №0002122343 на підставі абзацу 5 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до відповідача застосовано суму штрафних санкцій за роздрібну торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 1700,00 грн., а саме 1700,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями, 1700,00 грн. на роздрібну торгівлю тютюновими виробами (арк. справи 42).
Рішення про застосування фінансових санкцій були отримані відповідачем особисто та у встановлений законом строк оскаржені не були.
Відповідно до пунктів 1, 2, 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно із пунктом 1 статті 17 Закону України №265/95-ВР, за непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі статтею 21 Закону, до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суми фінансових санкцій, які визначені статтею 17, 21 Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів, застосовуються фінансові санкції у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Штрафи, передбачені статтею 8 Закону, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства.
Абзацом 5 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
У відповідності до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Відповідачу було надіслано першу податкову вимогу №1/278 від 19 березня 2007 року на суму 812,73 грн. та другу податкову вимогу №2/475 від 08 травня 2007 року на суму 2511,81 грн. (арк. справи 49-50). Податкові вимоги були надіслані рекомендованим листом та отримані відповідачем особисто.
Заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Відповідачем доказів сплати боргу надано не було.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню частково.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-61, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості в розмірі 12999,71 грн. (дванадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень, 71 коп.) задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 3620,33 грн. (три тисячі шістсот двадцять гривень, 33 коп.) на бюджетний рахунок 33219801700015, код платежу 1010200, отримувач: місцевий бюджет м. Артемівська, банк отримувача: ГУ ДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686516, МФО 834016.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) штрафні санкції за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень, 00 коп.) на бюджетний рахунок 31110106700015, код платежу 21081100, отримувач: державний бюджет м. Артемівська, банк отримувача: ГУ ДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686516, МФО 834016.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) штрафні санкції за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 5958,40 грн. (п'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень, 40 коп.) на бюджетний рахунок 31112104700015, код платежу 21080900, отримувач: державний бюджет м. Артемівська, банк отримувача: ГУ ДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686516, МФО 834016.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) штрафні санкції за порушення Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у розмірі 20,98 грн. (двадцять гривень, 98 коп.) на бюджетний рахунок 31418541700015, код платежу 21080900, отримувач: державний бюджет м. Артемівська, банк отримувача: ГУ ДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686516, МФО 834016.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 10 березня 2010 року в присутності представника позивача. Повний текст постанови буде складений та підписаний 15 березня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.