Україна
25 лютого 2010 р. справа № 2а-139/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Ломиног А.М.
за участю представника позивача Таранов Є.Г.
відповідача Ангелін І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської об'єднаної державної податкової до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітел» про зобов'язання допустити до проведення планової виїзної перевірки, -
Горлівська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітел» про зобов'язання допустити до проведення планової виїзної перевірки, мотивуючи свої вимоги тим, 08.12.2009 року за № 125/23-313 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітел» було направлено повідомлення про проведення виїзної планової документальної перевірки з питань дотримання податкового. Валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006р. по 30.09.2009 року згідно плану графіка проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на 4 квартал 2009 року, але 21.12.2009 року уповноваженим особам Горлівської ОДПІ було відмовлено в допуску до проведення вказаної перевірки.
Горлівською об'єднаною державною податковою інспекцією було складено акт не допуску планової документальної перевірки від 21.12.2009 року № 373/23-3 від 21.12.2009 року. Позивач вважає дії в планової виїзної перевірки ідповідача неправомірними, просив зобов'язати допустити до проведення
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні надані докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням встановив наступне:
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Вітел» зареєстровано 14.08.1997 року, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за номером 1 256 120 0000 001917 та взятий на облік платника податків у Горлівській ОДПІ з 26.08.1997р. за номером 22964.
Згідно плану-графіку проведення документальних перевірок платників податків заплановано було провести виїзну планову документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТОВ «Вітел» з 25 грудня 2009 року по 25 січня 2010 року
Керівнику ТОВ «Вітел» 08.12.2009 року було направлено повідомлення № 125/23-313, про проведення перевірки. Позивач стверджує, що відповідач отримав повідомлення про проведення вищевказаної перевірки 11.12.2009 року, але доказів стосовно даного ствердження не надав.
21.12.2009 року представники Горлівської ОДПІ здійснила виїзд на перевіряємий об'єкт, але представник ТОВ «Вітел» до перевірки не допустив та на акті № 373/23-3 не допуску до проведення перевірки надав письмові пояснення, що на даний момент не закінчена планова перевірка, призначена на підставі постанови Донецького окружного адміністративного суду 06.06.2008 року, а дана перевірка взагалі розпочата менше ніж за 10 днів після отримання повідомлення про її проведення.
В судовому засіданні позивач не спростовув той факт, що перевірка на цьому підприємстві була закінчена лише 22.02.2010 року, але можливості надати акт про результати перевірки Горлівська об'єднана державна податкова інспекція на даний час не має.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності
визначає Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990, № 509-XII
(Далі - Закон №509-ХІІ).
Відповідно до статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення
Згідно п.4 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно п.п.11, 11-1 ч.1 ст.10 Закону №509-ХІІ однією з функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій є подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна та подання до судів позовів про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України.
Згідно п. 17 ч.1 ст. 11 Закону №509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності та звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України.
Як вбачається з норм Закону №509-ХІІ, законодавцем визначений вичерпний перелік підстав звернення податкового органу з позовами до суду.
Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 19 Конституції України від 28.06.1996, № 254к/96-ВР органи державної влади та органи м місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене та те, що Законом №509-ХІІ не передбачено право податкового органу звертатись з позовними заявами про зобов'язання допустити посадових осіб до проведення планової виїзної перевірки, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-72, 86, 94, 122, 128, 138, 143, 153, 158-163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні позову Горлівської об'єднаної державної податкової до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітел» про зобов'язання допустити до проведення планової виїзної перевірки - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 25 лютого 2010 року в присутності представника позивача.
Повний текст постанови складений 22 лютого 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.О.