Україна
11 березня 2010 р. справа № 2а-1336/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретарі Птапенко О.М.
за участю представника позивача Удода М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ої Гвардійської Дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку та пені у загальному розмірі 300, 48 грн., -
Красноармійська ОДПІ Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку та пені у загальному розмірі 300, 48 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач на 2009 рік переведений на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Ставка єдиного податку згідно рішення Селидівської міської ради «Про ставки єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб на 2009 рік» № 5/46-746 від 19.12.2008 року складає 200,00 грн. на місяць - за роздрібну торгівлю у неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту. Відповідач у порушення ст. 67 Конституції України, п. 2 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” з липня 2009 року сплачував до бюджету єдиний податок не у повному обсязі, у результаті чого станом на 20.01.2010 року має заборгованість у розмірі 299,37 грн. та пеню у розмірі 1,11 грн. Позивачем вживалися заходи щодо погашення заборгованості, але до теперішнього часу відповідач заборгованість не сплатив.
Просили стягнути з відповідача на користь держави заборгованість з єдиного податку у розмірі 300,48 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. В адресу суду повернувся конверт з повісткою за закінченням терміну зберігання. Відповідно до ст. 37 КАС України у разі відмови адресата від отримання повістки особа яка її доставляє робить відповідну відмітку та негайно повертає до суду. Особа яка відмовилась від отримання повістки, вважається повідомленою про дату, час та місце судового засідання. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, в зв'язку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_3 зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06.09.2002 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію, а також перебуває на обліку в Красноармійській ОДПІ Донецької області як платник податків з 06.09.2002 року (а.с.8,17).
Відповідач є платником єдиного податку з січня 2009 року, що підтверджується його заявою від 12.12.2008 р. (а.с. 18).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області є суб'єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 20.01.2010 року у відповідача існує податковий борг з єдиного податку у розмірі 300,48 грн., що підтверджується розрахунком суми податкового боргу (а.с. 5).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Щодо єдиного податку, то такими нормативно-правовими актами є Указ Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” та Закон України „Про державну підтримку малого підприємництва”
Так, у відповідності до ст. 11 Закону України „Про державну підтримку малого підприємництва” для суб'єктів малого підприємництва в порядку, встановленому законодавством України, може застосовуватися спрощена система оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності, яка передбачає заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку; застосування спрощеної форми бухгалтерського обліку та звітності.
Згідно п. 2 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Рішенням Селидівської міської ради «Про ставки єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб на 2009 рік» № 5/46-746 від 19.12.2008 року встановлена ставка єдиного податку у розмірі 200,00 грн. - за роздрібну торгівлю в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту (а.с.15-16).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач за липень серпень 2009 рік повинен був сплатити єдиний податок у розмірі 400 грн., фактично сплатив - 100,63 грн. Внаслідок цього виникла заборгованість в сумі 300,48 грн., яка складається з податкового зобов'язання - 299,37 грн. та пені у розмірі - 1,11 грн. (а.с.5).
Згідно з п. 5 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно суму податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Красноармійської ОДПІ Донецької області про стягнення податкового боргу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, -
Задовольнити позов Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку та пені у загальному розмірі 300, 48 грн.
Стягнути з ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету на розрахунковий рахунок № 34219379700074, код платежу 16050204, отримувач місцевий бюджет - управління державного казначейства у м. Селидове, банк отримувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО - 834016) податковий борг з єдиного податку та пені за липень-серпень 2009 року у розмірі 300 (триста) грн. 48 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 11 березня 2010 року.
Повний текст постанови складений 16 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.