Справа № 991/983/20
Провадження1-кс/991/1001/20
04 лютого 2020 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , дослідивши скаргу ОСОБА_2 на бездіяльність уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції, що полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення,
31.01.2020 до Вищого антикорупційного суду надійшла зазначена скарга ОСОБА_2 .
Заявник стверджує, що 02.01.2020 ним до Національного агентства з питань запобігання корупції подано заяву про вчинення низки кримінальних корупційних правопорушень службовими особами Управління державної служби України в Миколаївській області, Головного управління Державної фіскальної служби України в Миколаївській області, Головного управління Національної поліції України в Миколаївській області, Прокуратури Миколаївської області.
Проте листом від 13.01.2020, що був отриманий ним 18.01.2020 Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило його про те, що у заяві не викладено обставин та конкретних фактів, які можуть свідчити про вчинення корупційних або пов'язаних із корупцією правопорушень, що можуть бути перевірені Національним агентством з питань запобігання корупції відповідно до Закону.
Таку відмову, з огляду на положення ст. 214 КПК України та Накази Генерального прокурора України від 06.04.2016 № 139 та № 147 від 22.05.2017, заявник вважає незаконною.
З цих підстав, заявник просить визнати бездіяльність уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції що полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення незаконною; скасувати рішення НАЗК щодо передачі його заяви до Державної служби з питань праці; зобов'язати уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції внести відповідні відомості за його заявою від 02.01.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування.
Відповідно до протоколу автоматичного визначення слідчого судді від 31.01.2020 для розгляду скарги визначено слідчого суддю Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 .
Перевіривши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов таких висновків.
Кримінальний процесуальний кодекс України передбачає право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування.
Із змісту параграфу 1 Глави 26 КПК України вбачається, що під час досудового розслідування оскарженню підлягають рішення, дія чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора.
Згідно із ст. 38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є: слідчі підрозділи: органи Національної поліції; органи безпеки; органи, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства; органи Державного бюро розслідувань; підрозділи детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 3 КПК України прокурором є особа, яка обіймає посаду, передбачену статтею 15 Закону України «Про прокуратуру», та діє у межах своїх повноважень.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про прокуратуру» прокурором органу прокуратури є: Генеральний прокурор; перший заступник Генерального прокурора; заступник Генерального прокурора; заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури; керівник підрозділу Офісу Генерального прокурора; заступник керівника підрозділу Офісу Генерального прокурора (у тому числі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійного структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора); прокурор Офісу Генерального прокурора (у тому числі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури на правах самостійного структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора); керівник обласної прокуратури; перший заступник керівника обласної прокуратури; заступник керівника обласної прокуратури; керівник підрозділу обласної прокуратури; заступник керівника підрозділу обласної прокуратури; прокурор обласної прокуратури; керівник окружної прокуратури; перший заступник керівника окружної прокуратури; заступник керівника окружної прокуратури; керівник підрозділу окружної прокуратури; заступник керівника підрозділу окружної прокуратури; прокурор окружної прокуратури.
Натомість Національне агентство з питань запобігання корупції є спеціально уповноваженим суб'єктом у сфері протидії корупції, а не органом досудового розслідування.
За визначенням наведеним у ч. 1 ст. 4 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
До повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції, які визначені у ст. 11, 12 Закону України «Про запобігання корупції» не відноситься здійснення дізнання і досудового слідства.
КПК України не передбачає права на оскарження рішень, дії чи бездіяльності органу, що не є органом досудового розслідування, або прокурором.
Частиною 4 ст. 304 КПК України передбачено, що у разі якщо скарга подана на рішення, дію чи бездіяльність слідчого, прокурора, що не підлягає оскарженню, то в такому разі слідчий суддя відмовляє у відкритті провадження.
Положеннями ч. 6 ст. 9 КПК України передбачено, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України, а відтак, враховуючи, що ОСОБА_2 оскаржується рішення органу, що не є органом досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що у даному випадку підлягає застосуванню ч. 4 ст. 304 КПК України, та як наслідок відмова у відкритті провадження за скаргою.
Керуючись ст. ст. 304, 309, 372 КПК України, слідчий суддя
Відмовити у відкритті провадження за скаргою ОСОБА_2 на бездіяльність уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції, що полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала скаргу, разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1