Україна
12 березня 2010 р. справа № 2а-3234/10/0570
час прийняття постанови: 15-13
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретарі Васнєві Д.Г.
за участю представника позивача - Демченко С.Б. (довіреність від 26.01.2010 року № 369/10/10-213), відповідача - не з'явився., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Комунального підприємства «Транспортне підприємство «Партнер» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 145 492,87 грн.,
Шахтарська об'єднанна державна податкова інспекція Донецької області (надалі - Податкова інспекція, позивач) звернулась до суду з позовом про стягнення з Комунального підприємства «Транспортне підприємство «Партнер» (надалі - Комунальне підприємство, відповідач) заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 145 492,87 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податкову заборгованість у розмірі 145 492,87 гривень, яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу з податку на додану вартість. Приймаючи до уваги факт несплати Комунальним підприємством суми заборгованості у порушення вимог Законів України: «Про систему оподаткування», «Про податок на додану вартість», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позов та заяву про розгляд справи без його участі не направив, хоча був повідомлений про дату та час проведення судового засідання за адресою, що зазначена у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Комунальне підприємство «Транспортне підприємство «Партнер» є юридичною особою за законодавством України, зареєстрована виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 08.07.2002 року , що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, код за ЄДРПОУ 32062686.
Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 28.01.2010 року № 21/10/29-014-1 Комунальне підприємство «Транспортне підприємство «Партнер» від 10.07.2002 року № 146 взяте на облік як платник податків у Шахтарській ОДПІ.
Згідно з акту звірки заборгованість Комунального підприємства «Транспортне підприємство «Партнер» з податку на додану вартість складає 145 492,87 грн.
Зазначений борг утворився внаслідок недотримання вимог ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, відповідно до якої платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Так, заборгованість підприємства по податковому зобов'язанню з ПДВ в сумі 145 492,87грн. виникла внаслідок несплати самостійно узгодженого податкового зобов'язання, згідно наданих підприємством податкових декларацій з податку на додану вартість від 20.08.2008 року, від 15.06.2009р., від 16.07.2009р., від 17.08.2009р., від 17.09.2009р., від 15.10.2009р., 1811.2009р., 17.12.2009р., 20.01.2010р., та уточнюючих документів від 16.07.2009р., 14.08.2009 р., від 17.09.2009р.
Таким чином, загальна сума податкових зобов'язань з податку на додану вартість Корпорації складає 145 492,87 грн.
За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».
Таким чином, позивач Шахтарська ОДПІ є суб'єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
На підставі п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
З огляду на наведене, оскільки податкові зобов'язання відповідача не були сплачені в установлені строки, такі зобов'язання є податковим боргом.
У зв'язку з несплатою податкового боргу відповідачу надіслано першу та другу податкову вимогу (від 27.01.2004 р. № 1/16 та від 09.03.2004 р. № 2/61, відповідно), які отримані представником відповідача. При цьому в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем наведених вище податкових вимог у апеляційному або судовому порядку, таким чином наведені податкові зобов'язання є узгодженими.
На підставі підпункту «а» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
У відповідності до підпункту «б» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Як видно з матеріалів справи, податкові вимоги направлені відповідачу відповідно до наведених положень законодавства.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до приписів ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів.
У відповідності до приписів ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів.
Беручи до уваги те, що сума податкових зобов'язань у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується деклараціями, розрахунками, наданими Податковою інспекцією та підтверджені поясненнями позивача, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підтягаються задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
Позовні вимоги Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області до Комунального підприємства «Транспортне підприємство «Партнер» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 145 492,87 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Транспортне підприємство «Партнер» (86200, Донецька область,м.Шахтарськ, вул. Перемоги,2, код ЄДРПОУ 32062686) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31112029700093 в УДК у м.Шахтарську, ГУ ДКУ у Донецькій області, ОКПО 34687038, код платежу 14010100, МФО 834016) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 145 492,87 (сто сорок п'ять тисяч чотириста дев'яносто дві гривні вісімдесят сім копійок)
Вступна та резолютивна частини постанови проголошено 12 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.