Донецький окружний адміністративний суд
про закриття провадження в справі
11 березня 2010 р. Справа № 2а-2125/10/0570
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул.50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Ушенка С.В.,
при секретарі - Кутафіній К.Ю.,
за участю
представника позивача - Бондар Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Релігійної громади Михайлівської парафії Донецької єпархії Української православної церкви м. Донецька про припинення юридичної особи, -
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька звернулася до суду з позовом до Релігійної громади Михайлівської парафії Донецької єпархії Української православної церкви м. Донецька про припинення юридичної особи, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач зареєстрований і перебуває на обліку в податковій інспекції як платник податків. Бухгалтерські звіти та податкові декларації до інспекції не подає більше року. Заборгованості перед бюджетом не має. Позивач просить припинити юридичну діяльність Релігійної громади Михайлівської парафії Донецької єпархії Української православної церкви м. Донецька.
В судовому засіданні представник позивача Бондар Ю.М. підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся судом належним чином шляхом направлення судової повістки. Однак відділенням зв”язку повістка повернута у зв”язку з відсутністю відповідача за місцем реєстрації. Причин неявки суду відповідач не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача не надав. Письмових заперечень суду не надано.
Зважаючи не те, що відповідачем у встановленому законом порядку не внесено відповідних змін до Державного реєстру, органів статистики і податкової інспекції, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду судового розгляду і справу можливо розглянути за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Представник позивача не заперечував проти розгляду справи за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх наявними доказами в межах заявлених вимог, суд встановив наступне.
Згідно ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 р. № 987-ХІІ релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об'єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб. Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості. Повідомлення державних органів про утворення релігійної громади не є обов'язковим.
Як вбачається з матеріалів справи, Релігійна громада Михайлівської парафії Донецької єпархії Української православної церкви м. Донецька зареєстрована 20.02.2006 р. Виконавчим комітетом Донецької міської ради як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та уставом.
Згідно довідки Головного управління статистики у Донецькій області відповідач включений до ЄДРПОУ.
Відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» діяльність релігійної організації може бути припинено у зв'язку з її реорганізацією (поділом, злиттям, приєднанням) або ліквідацією. Реорганізація або ліквідація релігійної організації здійснюється відповідно до її власних настанов. Реєстрація статутів (положень) новоутворених після реорганізації релігійних організацій здійснюється в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону. У разі порушення релігійною організацією, що є юридичною особою, положень цього Закону та інших законодавчих актів України її діяльність може бути припинено також за рішенням суду. У судовому порядку діяльність релігійної організації припиняється лише у випадках:
1) вчинення релігійною організацією дій, недопустимість яких передбачена статтями 3, 5 і 17 цього Закону;
2) поєднання обрядової чи проповідницької діяльності релігійної організації з посяганнями на життя, здоров'я, свободу і гідність особи;
3) систематичного порушення релігійною організацією встановленого законодавством порядку проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо);
4) спонукання громадян до невиконання своїх конституційних обов'язків або дій, які супроводжуються грубими порушеннями громадянського порядку чи посяганням на права і майно державних, громадських чи релігійних організацій.
Суд розглядає справу про припинення діяльності релігійної організації порядком позовного провадження, передбаченого Цивільним процесуальним кодексом України, за заявою органу, уповноваженого здійснювати реєстрацію статуту конкретної релігійної організації, або прокурора.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об”єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про припинення юридичної особи релігійної громади на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Крім того, відповідно до вищенаведених вимог Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації” припинення діяльності релігійної організації віднесено до її внутрішньої діяльності і виключної компетенції, а примусове припинення діяльності може бути вирішено судом в порядку цивільно-процесуального законодавства з визначених Законом підстав.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Релігійної громади Михайлівської парафії Донецької єпархії Української православної церкви м. Донецька про припинення юридичної особи не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і провадження в справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 157 КАС України, суд,-
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м.Донецька до Релігійної громади Михайлівської парафії Донецької єпархії Української православної церкви м. Донецька про припинення юридичної особи.
Ухвала прийнята в нарадчій кімнаті і оголошена в судовому засіданні.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Ушенко С. В.