Україна
18 березня 2010 р. справа № 2а-3370/10/0570
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретарі Кузнецова К.В.
з участю представника позивача Гришиної М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНТ» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу,
У лютому 2010 року Державна податкова інспекція у Київському районі міста Донецька звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що ТОВ «ГРАНТ» має заборгованість перед бюджетом на загальну суму 815,03 грн., а саме:
1) з податку на прибуток в сумі 169,90 грн.;
2) з податку на додану вартість в сумі 467,89 грн. та пеня в розмірі 0,01 грн.;
3) з комунального податку в сумі 177,24 грн.
Просила стягнути з відповідача виниклу заборгованість в загальній сумі 815,03 грн. по кожному податку окремо.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ТОВ «ГРАНТ» є юридичною особою і як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Київському районі міста Донецька. Є платником податку на додану вартість.
За затримку сплати податку на додану вартість прийнято податкове повідомлення-рішення від 08 серпня 2008 року № 0006641640/0, яким визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями з податку на додану вартість в розмірі 38,31 грн.
За рахунок переплати, що містилася в зворотному боці облікової картки платника податків, сума зменшена та становила 22,88 грн.
У липні 2008 року податковим органом проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності товариством, за результатами якої складено акт від 31 липня 2008 року № 1044, в якому вказувалося на порушення товариством п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими», а саме неподання податкового розрахунку з комунального податку, граничний строк подання якої сплинув 20 липня 2008 року.
На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 18 серпня 2008 року № 0006261540/0, яким визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями з вказаного податку в розмірі 170 грн.
Рішення отримано відповідачем у встановленому порядку, сума штрафу сплачена не була.
У липні 2008 року податковим органом проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності товариством, за результатами якої складено акт від 31 липня 2008 року № 1045, в якому вказувалося на порушення товариством п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими», а саме неподання податкової декларації з податку на додану вартість за, граничний строк подання якої сплинув 20 липня 2008 року.
На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 19 серпня 2008 року № 0006521640/0, яким визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями з вказаного податку в розмірі 170 грн.
Рішення отримано відповідачем у встановленому порядку, сума штрафу сплачена не була.
Відповідачем до податкового органу подана декларація з податку на додану вартість від 22 вересня 2008 року, якою відповідач визначив суму вказаного податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за серпень 2008 року в сумі 275 грн.
Вказана сума сплачена не була, внаслідок чого виникла заборгованість.
Відповідачем до податкового органу подана декларація з податку на прибуток від 20 жовтня 2008 року, якою відповідач визначив суму вказаного податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за 3 квартали 2008 року в сумі 344 грн. З вказаної суми не сплачено 169,90 грн., що відображено в зворотному боці облікової картки платника податків.
Відповідачем до податкового органу подані розрахунки з комунального податку за травень, липень, серпень, вересень, жовтень 2008 року, якою відповідач визначив суму вказаного податку, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет в сумі по 1,70 грн. щомісяця.
Вказана сума повністю сплачена не була, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 7,24 грн.
У зв'язку з переплатою, яка містилася в картці платника податків, а саме з податку на прибуток, з податку на додану вартість та з комунального податку, заборгованість по вказаним податкам складала:
- з податку на прибуток - 169,90 грн.,
- з податку на додану вартість - 467,98 грн. та пеня в розмірі 0,01 грн.,
- з комунального податку - 177,24 грн.
Вказані суми відображені в зворотному боці картки особового рахунку страхувальника.
В порядку, передбаченому ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачу направлялися податкові вимоги: перша - від 05 вересня 2008 року №1/2141, друга - від 05 грудня 2008 року №2/2650, які через неможливість вручення через відсутність адресата за адресою розміщені на дошці податкових оголошень, про що складено відповідні акти.
Вказані заходи не призвели до сплати податкового боргу.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. Зокрема, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 вказаного Закону вони подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення в доход держави заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону вони мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вказаного Закону, яка визначає строки погашення податкового зобов'язання, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 17.3. ст. 17 вказаного Закону визначено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, який регулює право платника податків звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд визначеної суми податкового зобов'язання або прийнятого ним будь-якого іншого рішення.
Відповідач протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми узгоджених податкових зобов'язань, що зазначені у поданих ним податкових деклараціях та податкових звітностях, повність не сплатив. Тому контролюючим органом правильно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п.п. 17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Оскільки платник податків не подавав декларації та податкові звітності у встановлений законом строк, тому контролюючий орган правильно наклав на нього штрафи в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Рішення податкового органу, в якому визначені суми штрафних санкцій, в порядку, визначеному законодавством, до контролюючого органу оскаржені не були. Тому такі податкові зобов'язання платника податків вважаються узгодженими.
Відповідачем не надано доказів сплати штрафних санкцій.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з вимог законодавства несплачені суми узгоджених податкових зобов'язань та накладених контролюючим органом штрафних санкцій є податковим боргом, який підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державної податкової інспекції у Київському районі міста Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНТ» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНТ» (код ЄДРПОУ 32116998) на користь держави заборгованість в сумі 815,03 грн., а саме:
- в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток 169 (сто шістдесят дев'ять) грн. 90 (дев'яносто) коп. на р/р 31118009700006, код платежу 11021000, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001;
- в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 467 (чотириста шістдесят сім) грн. 89 (вісімдесят дев'ять) коп. та пеню в розмірі 0,01 грн. на р/р 31110029700006 в ГУДКУ у Донецькій області, код платежу 14010100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, одержувач УДК у Київському районі м. Донецька;
- в рахунок погашення податкового боргу з комунального податку 177 (сто сімдесят сім) грн. 24 (двадцять чотири) коп. на р/р 33212828700006, код платежу 16010200, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34687001.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Логойда Т. В.