Постанова від 02.02.2010 по справі 2а-21719/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2010 р. справа № 2а-21719/09/0570

час прийняття постанови: 14-30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шинкарьової І.В.

при секретарі Оленьченко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Ясинуватської міської ради

до Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області

про визнання протиправною та скасування розпорядження 24 листопада 2009 року №509 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства

за участю представників сторін

від позивача: Скроботов Е.А. - за дов.

від відповідача: не з'явився

Суть спору:

Ясинуватська міська рада звернулась з позовом до Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області про визнання протиправним та скасуванням розпорядження від 24 листопада 2009 року №509 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства. Свої позовні вимоги обґрунтовує наступним.

04 грудня 2009 року на адресу Відділу житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради надійшло розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства від 24 листопада 2009 року №509. Відповідно до цього розпорядження відповідач зобов'язує зупинити операції з бюджетними коштами за рахунками №35419007003068 за КФК 100203 «Благоустрій міст, сіл, селищ», №35411005003068 за КФК 100102 «Капітальний ремонт житлового фонду місцевих органів влади», №35424014003068 за КФК 170703 «Видатки на проведення робіт, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг», № 35428010003068 за КФК 150101 «Капітальні вкладення, придбання», №35428010003068 за КФК «Капітальні вкладення», № 354100028003068 за КФК 240601 «Охорона та раціональне використання природних ресурсів, на строк до 25 грудня 2009 року включно. Позивач зазначає, що відповідно до статті 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими до виконання. Вважає, що спірне розпорядження прийнято з порушенням норм діючого законодавства, оскільки пункт 2 частини першої статт118 Бюджетного кодексу України, на яку посилається у спірному розпорядженні відповідач, передбачає, що у разі виявлення бюджетного правопорушення органи Державної контрольно-ревізійної служби України у межах своєї компетенції можуть зупиняти операції з бюджетними коштами, щодо тих розпорядників бюджетних коштів та одержувачів, яким вони довели відповідні бюджетні асигнування. Відповідач не доводив ніяких бюджетних асигнувань відділу житлово-комунального господарства Ясинуватської міської ради.. На підставі викладеного, просив позовні вимоги задовольнити.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач, позовні вимоги не визнав, надав заперечення (а.с.23) у яких зазначив, що застосування фінансової санкції у вигляді зупинення операцій з бюджетними коштами здійснювалось відповідно до Порядку зупинення операцій з бюджетними коштами затвердженому Наказом Державного казначейства України від 18 листопада 2002 року №213. У судове засідання не з'явився про дату час та місце розгляду справи його було повідомлено належним чином.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Розпорядженням від 24 листопада 2009 року №309 (а.с.7) про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства, було зупинено операції з бюджетними коштами за рахунками №35419007003068 за КФК 100203 «Благоустрій міст, сіл, селищ» №35411005003068 за КФК 100102 «Капітальний ремонт житлового фонду місцевих органів влади», №35424014003068 за КФК 170703 «Видатки проведення робіт, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом, утриманням автомобільних доріг», № 35428010003068 за КФК 150101 «Капітальні вкладення», №35424036003068 за КФК 150102 «Капітальні вкладення, придбання», №35428010003068 за КФК 150101 «Капітальні вкладення» №35410028003068 за КФК 160101 «Землеустрій вкладення», №35410028003068 за КФК 160101 «Землеустрій» №35426012003068 за КФК 240601 «Охорона та раціональне використання природних ресурсів. Операції з бюджетними коштами на рахунках відкритих в органах Державного казначейства було зупинено відділу житлово - комунального господарства Ясинуватської міської ради.

Підставою для прийняття спірного розпорядження, є акт ревізії фінансово-господарської діяльності відділу Житлового - комунального господарства Ясинуватської міської ради від 11 листопада 2009 року №05-961/33 (Ясинуватський МКРВ). Перевіркою встановлено:

проведення позивачем за рахунок коштів місцевого бюджету витрат комунального підприємства «ОЖКГ Ясинуватської міської ради» на прибирання прибудинкової території на суму 51038, 00 грн., чим порушено пункт 6 статті 7 Бюджетного Кодексу України, статтю 25 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06 вересня 2005 року;

зайві виплати бюджетних коштів внаслідок завищення обсягу та вартості виконаних ремонтно - будівельних робіт на загальну суму 11462, 70 грн., чим порушено пункт 3.3.9, пункту 3.3.13, 3.1.10.5 Державних будівельних норм України», «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 27 серпня 2000 року №174, пункту 7 статті 51 Бюджетного Кодексу України;

зайві виплати бюджетних коштів внаслідок завищення вартості виконаних проектних робіт на суму 8839,51грн., чим порушено пункт 7 статті 51 Бюджетного Кодексу України, лист Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 30 серпня 2007 року №7/8-444 «Про визначення вартості проектно- вишукувальних робіт», Додаток №4 до індексів визначення кошторисної вартості проектно - вишукувальних робіт та показники цієї вартості в розрахунку на один людино - день станом на 01 липня 2007 року, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 06 липня 2007 року;

нецільове витрачання бюджетних коштів на проведення робіт щодо розширення кладовища в північно-західній частині м. Ясинувата за невідповідними кодами функціональної класифікації видатків за загальним фондом КФК 100203 «Благоустрій міст, сіл, селищ», «Оплата інших послуг та інші видатки» у сумі 16298,20 грн., чим порушено частину 8 статті 7 Бюджетного Кодексу України, Додаток №2 до наказу Міністерства фінансів України від 27 грудня 2001 року №604 «Про бюджетну класифікацію та її запровадження», Роз'яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету затверджених наказом Державного казначейства України від 04 листопада 2004 року № 194 пункту 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог виконання кошторисів бюджетних установ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228;

нецільове витрачання бюджетних коштів на оплату робіт щодо спилювання аварійних дерев за невідповідними кодами функціональної класифікації видатків спеціального фонду місцевого бюджету за КФК 2400601 «Охорона та раціональне використання природних ресурсів у сумі 14587,00 грн.

Як зазначено у розпорядженні, воно було прийнято відповідачем, відповідно до пункту 2 першої статті 118 Бюджетного кодексу України.

Згідно з статтею 118 Бюджетного кодексу України у разі виявлення бюджетного правопорушення Міністерство фінансів України, Державне казначейство України, органи Державної контрольно-ревізійної служби України, місцеві фінансові органи, голови виконавчих органів міських міст районного значення, селищних та сільських рад і головні розпорядники бюджетних коштів у межах своєї компетенції можуть вчиняти такі дії щодо тих розпорядників бюджетних коштів та одержувачів, яким вони довели відповідні бюджетні асигнування: 1) застосування адміністративних стягнень до осіб, винних у бюджетних правопорушеннях відповідно до закону;

2) зупинення операцій з бюджетними коштами.

Накладення на особу заходу стягнення за бюджетне правопорушення не звільняє її від відшкодування заподіяної таким правопорушенням матеріальної шкоди в порядку, встановленому законом.

Таким чином, у разі виявлення бюджетного правопорушення органи Державної контрольно-ревізійної служби України у межах своєї компетенції можуть вчиняти такі дії щодо тих розпорядників бюджетних коштів та одержувачів, яким вони довели відповідні бюджетні асигнування, зокрема, зупинення операцій з бюджетними коштами.

Статтею 21 Бюджетного Кодексу України передбачено, що для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Разом з тим, відповідно до підпункту 3 пункту 4 статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів, в даному випадку Ясинуватська міська рада, отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України чи рішенні про місцевий бюджет, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (одержувачів бюджетних коштів) відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями. Таким чином, бюджетні призначення відділу житлово-комунального господарства доводить його розпорядник, тобто Ясинуватська міська рада, тому відповідач не має право на здійснення дій відповідно до пункту 2 частини 1 статті 118 Бюджетного кодексу України у відношенні відділу житлово-комунального господарства.

Крім цього, згідно з пункту 10 статті 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в України» відповідачу надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Таким чином, відповідач не має право самостійно безпосередньо зупиняти операції з бюджетними коштами на рахунках позивача, а тільки шляхом звернення до суду.

Головним розпорядником бюджетних коштів, тобто вищестоящою установою, відділу житлово-комунального господарства є позивач і саме позивач має право на зупинення операцій з бюджетними коштами позивачу.

Згідно з пунктом 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 227, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов, Ясинуватської міської ради до Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області про визнання протиправним та скасуванням розпорядження від 24 листопада 2009 року №509 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження від 24 листопада 2009 року №509 про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Ясинуватської міської ради 3(три) грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 02 грудня 2010 року. Постанова у повному обсязі буде складена 07 лютого 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шинкарьова І.В.