Постанова від 09.03.2010 по справі 2а-298/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2010 р. справа № 2а-298/10/0570

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретарі < Призвище секретаря >

при секретарі Химич М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» про анулювання ліцензії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» про анулювання ліцензії, зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 17.04.2009 року позивачем надіслано листа Товариству з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» з проханням у термін до 7 травня 2009 року подати заяву про анулювання ліцензії, оскільки з початку 2008 року товариство припинило надання послу населенню з трансляції телевізійних програм, але до теперішнього часу відповіді не отримано. 17.07.2009 року Національною радою з телебачення та радіомовлення проведено позапланову перевірку дотримання відповідачем законодавства та умов ліцензії, за результатами якої встановлено, що відповідачем не здійснюється діяльність з надання населенню послуг провайдера програмної послуги у м. Донецьку.

Позивач просить анулювати ліцензію на мовлення Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» НР № 1301 від 01.12.2003 року, зобов'язати відповідача повернути анульований бланк ліцензії Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення.

Представник позивач до судового засідання не прибув Про час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином, про що свідчить звіт факсового повідомлення. Від Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника. Заяви про відкладення судового розгляду або розгляд справи за його відсутністю.

Представник відповідача до судового засідання не прибув. Повідомлявся належним чином, але згідно довідки Укрпошти, повідомлення підлягають поверненню у зв'язку із незнаходженням адресата за адресою. Від позивачів не надходила заява про відкладення судового засідання по справі. Відповідно о статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України, особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.

За таких обставин, на підставі положень ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представників сторін.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення та радіомовлення», частини 3 статті 7 Закону України «Про телебачення та радіомовлення», Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами. Єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада) - спеціальний конституційний, постійно діючий позавідомчий державний орган.

Національна рада у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про телебачення і радіомовлення», Законом України «Про національну раду з питань телебачення і радіомовлення», іншими законами України.

В силу ст. 3 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» діяльність Національної ради ґрунтується на принципах законності, незалежності, об'єктивності, прозорості, доступності для громадськості, врахування культурної, ідеологічної та політичної багатоманітності в суспільстві, врахування загальновизнаних міжнародних норм і стандартів у галузі телерадіомовлення, повноти і всебічного розгляду питань та обґрунтованості прийнятих рішень.

За нормами ст. 14 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» Національна рада здійснює регуляторні функції, передбачені законодавством України у сфері телерадіомовлення, а саме: ліцензування телерадіомовлення; ліцензування провайдерів програмної послуги; участь у розробці та погодження проекту Національної таблиці розподілу смуг радіочастот України і Плану використання радіочастотного ресурсу України у частині смуг радіочастот, виділених для потреб телерадіомовлення; розробку умов використання та визначення користувачів радіочастотного ресурсу, виділеного для потреб телерадіомовлення; забезпечення і сприяння конкуренції у діяльності телерадіоорганізацій усіх форм власності відповідно до вимог законодавства, створення умов щодо недопущення усунення, обмеження чи спотворення конкуренції у телерадіоінформаційному просторі; ведення Державного реєстру телерадіоорганізацій України.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» єдиним органом державного регулювання діяльності у сфері телебачення і радіомовлення незалежно від способу розповсюдження телерадіопрограм і передач є Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - спеціальний конституційний, постійно діючий позавідомчий орган.

Таким чином, позивач є органом держави, який здійснює регуляторні функції та є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про телебачення і радіомовлення», Законом України «Про національну раду з питань телебачення і радіомовлення» повноваження.

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» є юридичною особою за законодавством України та діє на підставі статуту, є платником загальнообов'язкових податків та зборів. Товариство діє на підставі ліцензії на право користування каналами мовлення серії НР № 1301, виданої Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, строком дії з 1 грудня 2003 року по 1 грудня 2003 року, з додатками (а.с. 13-16).

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про національну раду України з питань телебачення та радіомовлення» ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом дозвільного характеру, що надає право ліцензіату вести телерадіомовлення.

Судом встановлено, що 17 квітня 2009 року Національною радою з питань телебачення та радіомовлення направлено лист на ім'я директора Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус», яким встановлено, що у відповідача відсутня головна станція для ретрансляції програм, що є порушенням виконання ліцензії та рекомендовано у строк до 7 травня 2009 року подати заяву про анулювання ліцензії (а.с. 20).

Згідно до загальних положень Закону України «Про телебачення та радіомовлення» ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж.

ліцензіат (власник ліцензії) - юридична або фізична особа, якій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала відповідну ліцензію.

Частиною 7 статті 27 Закону передбачено, що ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону. Аналогічні вимоги передбачені ч. 2 ст. 72 Закону.

17 липня 2009 року позивачем проведена позапланова перевірка дотримання телерадіоорганізацією законодавства України та умов ліцензії, про що складено акт № ПП/Дн/ПС/09-34 від 17.07.2009 року (а.с. 17). Перевіркою встановлено, що за результатами моніторингів (листопад 2008-лютий 2009 років) Товариство з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» не здійснює діяльності з надання населенню послуг провайдера програмної послуги у м. Донецьку. За юридичною адресою: м. Донецьк, пр. Дзержинського, 4/134, яка вказана у ліцензії, не знаходиться, офіс провайдера програмної послуги головної станції Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» за адресою м. Донецьк, в. Пухова, 6а також не розташований.

Висновки акту також підтверджуються повідомленням Донецького міського управління Головного управління міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (а.с. 19).

Відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», у разі зміни юридичної адреси або внесенні змін до установчих документів, юридична особа зобов'язана повідомити про це державні органи.

Згідно ст. 21 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» Національна рада застосовує санкції до порушників законодавства про телебачення і радіомовлення відповідно до вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Нормами ст. 24 наведеного вище Закону виключно на засіданнях Національної ради приймаються рішення: про застосування санкцій та про звернення до суду із заявою про анулювання ліцензії та про застосування санкцій та про звернення до суду із заявою про анулювання ліцензії на мовлення або про скасування державної реєстрації провайдера програмної послуги.

Засідання Національної ради є відкритими та вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше шести членів Національної ради. Розгляд на засіданнях Національної ради питань про видачу, продовження, переоформлення ліцензії на телерадіомовлення або питання про застосування санкцій до ліцензіатів відбувається у присутності повноважних представників відповідних ліцензіатів, про що їх письмово повідомляє Національна рада не пізніш як за три дні до засідання. Таке засідання може проводитися без участі цих осіб тільки за умови, якщо є відомості про вручення їм повідомлення про час та місце проведення засідання та в разі відсутності поважних причин для перенесення засідання.

Рішення Національної ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше п'яти членів Національної ради.

Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» При виникненні підстав для переоформлення ліцензії на мовлення у зв'язку з організаційними змінами статусу та умов діяльності ліцензіата він зобов'язаний протягом 10 робочих днів подати до Національної ради заяву про переоформлення ліцензії та відповідні документи або їх нотаріально засвідчені копії, які підтверджують зазначені зміни.

Так, Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення прийнято рішення № 2539 від 23 грудня 2009 року про невиконання Закону України «Про телебачення та радіомовлення» прийнято рішення про звернення до суду про анулювання ліцензії (а.с. 21).

За ст. 37 Закону, анулювання ліцензії на мовлення здійснюється Національною радою у випадках, передбачених цим Законом, Національна рада анулює ліцензію на мовлення на підставі: клопотання ліцензіата про анулювання ліцензії; рішення про скасування державної реєстрації ліцензіата; несплати ліцензіатом ліцензійного збору у строки, встановлені відповідно до вимог цього Закону; відсутності передбаченого ліцензією мовлення протягом року від дня видачі ліцензії; рішення суду про втрату чинності ліцензії на мовлення.

У відповідності до ст. 71 Закону, відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть в тому числі телерадіоорганізації та провайдери програмної послуги.

За приписами частин 2 та 3 ст. 72 цього ж Закону Національна Рада застосовує до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги санкції, до мовників-за порушення Закону або ліцензійних умов, а до провайдерів-за порушення вимог цього Закону.

Відповідно до частини 6 наведеної статті Закону Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; подання до суду справи про анулювання ліцензії на мовлення.

Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» не здійснює діяльність з надання населенню послуг провайдера програмної послуги у м. Донецьку, а також не перебуває за юридичною адресою та не здійснює діяльності певний час, суд приходить до висновку про необхідність анулювання ліцензії на мовлення та зобов'язання відповідача повернути анульований бланк ліцензії Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення.

З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позовні вимоги позивача.

Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» про анулювання ліцензії, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Анулювати ліцензію № 1301 від 01.12.2003 року на мовлення Товариства з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус».

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Донецька регіональна виробничо-технологічна компанія «Глобус» повернути анульований бланк ліцензії № 1301 від 01.12.2003 року на мовлення Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення.

Повний текст постанови виготовлений 15 березня 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шальєва В.А.