ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
03 лютого 2020 року м. Київ № 640/1648/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Чудак О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги, рішення про опис майна,
установив:
До Окружного адміністративного суду міста Києва через представника звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, в якій просить:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, пов'язані з нарахуванням суми податкового зобов'язання у розмірі 18750 грн відповідно до податкового повідомлення-рішення №7199-17 від 12 червня 2015 року;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №7199-17 від 12 червня 2015 року, прийняте Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві;
- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 19 липня 2016 року №986-17,
- визнати протиправним та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу від 19 липня 2016 року №208.
Згідно з частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
За приписами пункту 4 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Як вбачається з комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває справа №640/7980/19 за позовом ОСОБА_1 , з урахуванням ухвали суду від 14 січня 2020 року про заміну відповідача правонаступником, до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про:
- визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, пов'язаних з нарахуванням суми податкового зобов'язання у розмірі 18750 грн відповідно до податкового повідомлення-рішення №7199-17 від 12 червня 2015 року;
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №7199-17 від 12 червня 2015 року, прийнятого Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві;
- визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 19 липня 2016 року №986-17;
- визнання протиправним та скасувати рішення про опис майна у податкову заставу від 19 липня 2016 року №208.
Окрім того, зі сканкопії позову ОСОБА_1 у справі №640/7980/19 слідує, що у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва знаходиться справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, з урахуванням чого суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування положень пункту 4 частини першої статті 170 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 170, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги, рішення про опис майна, - відмовити.
Ухвала, відповідно до частини другої статті 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 295 - 297 КАС України.
Згідно з підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.М. Чудак