Рішення від 31.01.2020 по справі 826/15218/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2020 року м. Київ № 826/15218/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення виклику (сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій, скасування протоколу, зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:

- визнання протиправними дій Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги в зв'язку з настанням інвалідності третьої групи внаслідок поранення (контузії), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві";

- скасування протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 27.07.2018 року №77 (пункт 6) про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової допомоги, як інваліду IIІ групи, що настала внаслідок виконання обов'язків військової служби;

- зобов'язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв'язку з настанням інвалідності третьої групи внаслідок поранення (контузії), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

Ухвалою суду від 24.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що право на одноразову грошову допомогу у нього виникло після встановлення йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби та підтверджується довідкою МСЕК від 22.03.2017.

Представник Міністерства оборони України у відзиві заперечив проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що позивач не має права на виплату одноразової грошової допомоги, оскільки проходив строку військову службу, а інвалідність йому було встановлено більше ніж через три місяці після звільнення.

Дослідивши письмові докази, суд установив.

У довідці Дарницького районного у м. Києві військового комісаріату від 14.03.2017 №38 зазначено, що ОСОБА_1 в період з 20.04.1986 по 29.05.1988 проходив військову службу у лавах Збройних Сил, приймав участь у бойових діях (Республіка Афганістан) з 04.11.1986 по 29.05.1988 у складі військової частини пп НОМЕР_1 .

Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 03.02.2017 №400 позивач отримав захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби під час перебування в країнах, де велись бойові дії.

Згідно з посвідченням від 22.03.2017 серії НОМЕР_2 позивач є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК від 22.03.2017 позивачу встановлено третю групу інвалідності 21.03.2017 до 01.04.2019 з причин порання (контузії) захворювання, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

У позовній заяві зазначено, що позивач 12.06.2018 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІІІ групи.

До позову додано висновок спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 08.08.2016 №2006/Ж ОСОБА_2 , за яким рубці є наслідком загоєння ран, які могли утворитися внаслідок осколкових поранень під час проходження служби.

Згідно з протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 27.07.2018 №77, підставою для відмови у наданні позивачу одноразової грошової допомоги слугували висновки відповідача про те, що ОСОБА_1 інвалідність встановлена понад трьох місячний термін з часу звільнення зі строкової військової служби та в зв'язку з тим, що діючим законодавством не передбачено призначення одноразової грошової допомоги особам, звільненим зі строкової військової служби, інвалідність, яким встановлена внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби

Вважаючи протиправною відмову щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Нормативно-правовим актом, який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (зі змінами).

Згідно з пунктом 6 частини другої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній станом на час встановлення позивачу інвалідності 22.03.2017) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.

За змістом наведеної норми право на грошову допомогу у військовослужбовця строкової військової служби виникає в разі встановлення інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби при виконанні обов'язків військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби.

Судом встановлено, що позивач проходив строкову військову службу з 20.04.1986 по 29.05.1988, інвалідність встановлено 21.03.2017. Отже, в позивача не виникло право на отримання одноразової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (наприклад, постанови Верховного Суду від 30.01.2020 справа №520/203/19, постановах від 26.06.2018 справа №750/5074/17, від 14.08.2018 справа №807/15426/18, від 26.10.2018 справа №820/2504/18 від 30.01.2020 справа №520/203/19).

З огляду на викладене, відповідачем правомірно відмовлено в призначенні і виплаті позивачу одноразової допомоги згідно з протоколом комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 27.07.2018 №77.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Міністерство оборони України (ідентифікаційний код 00034022, місцезнаходження: 03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець