04 лютого 2020 року м. Чернігів Справа № 620/3617/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) 02.12.2019 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області), у якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні періоду роботи головою Хлоп'яницької сільської ради (сільським головою) з 07.09.1988 по 22.04.2006 та з 01.11.2015 до стажу державної служби і у переведенні його на пенсію за віком згідно Закону України ''Про державну службу'';
- зобов'язати відповідача зарахувати період роботи головою Хлоп'яницької сільської ради (сільським головою) з 07.09.1988 по 22.04.2006 та з 01.11.2015 до стажу державної служби і перевести його на пенсію за віком згідно Закону України ''Про державну службу'' з 30.10.2019 відповідно до поданої заяви та довідок про заробітну плату від 24.10.2019 №425 і №426.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що робота на виборній посаді сільського голови зараховується до стажу, який дає право на пенсію державного службовця, отже відповідачем протиправно відмовлено йому в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Ухвалою судді від 09.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також установлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов.
У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та зазначив, що з 01.01.2016 посада сільського голови, яку займає позивач з 01.11.2015, не відноситься до посад державної служби. Враховуючи наведене, оскільки стаж державної служби ОСОБА_1 складає 17 років 9 місяців 17 днів, він є недостатнім для переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 20.03.2009 перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
30.10.2019 позивач звернувся до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 15).
Рішенням ГУПФУ в Чернігівській області від 05.11.2019 за №88/03 позивачу у задоволенні його заяви було відмовлено, оскільки з 01.05.2016 посада сільського голови не відноситься до посад державної служби і на момент набрання чинності Законом України «Про державну службу» у ОСОБА_1 немає необхідного стажу держслужби (а.с. 16-17).
Вважаючи вказану відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 10 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) закріплено право вибору особою виду пенсії.
Відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).
Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідних положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), що узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 26.06.2018 (справа № №735/939/17).
Згідно із пунктом 2 Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
У Додатку до вказаного Порядку наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби.
Так, вказаним Переліком передбачено, серед іншого, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.
Порядком обчислення стажу державної служби передбачено зарахування до стажу державної служби періоду роботи в організаціях, передбачених абзацом 4 пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 №1049 (далі - Положення №1049).
Відповідно до пункту 3 Положення №1049 до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується, стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.
Згідно роз'яснення Міністерства юстиції України від 03.06.1994 №4-5-1156, погодженого з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Таким чином, вищезазначеним законодавством передбачено зарахування до стажу державного службовця, період роботи на виборних посадах в державних органах до 24.10.1990.
Наведене узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.03.2018 у справі №240/381/17 та від 07.02.2019 у справі №742/1718/17.
Також відповідно пункту 2 Порядку №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 14 Закону України від 07.06.2001 №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування», посади селищних і сільських голів належать до п'ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування (у редакції, чинній станом на 07.06.2001).
Як вбачається із трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 (а.с. 10-14) ОСОБА_1 : з 07.09.1988 - прийнятий на посаду голови Хлоп'яницької сільської ради; 30.03.1990 - повторно обраний на посаду голови Хлоп'яницької сільської ради; 03.05.1994 позивачу присвоєно 11 ранг державного службовця; 29.06.1994 - обраний на посаду Хлоп'яницького сільського голови; 25.06.1996 - прийняв присягу державного службовця; 02.09.1996 - позивачу присвоєно 10 ранг державного службовця; 29.03.1998 - обраний на посаду Хлоп'яницького сільського голови; 13.05.2000 позивачу присвоєно 9 ранг державного службовця; 25.06.2001 - прийняв присягу; 31.03.2002 - обраний на посаду Хлоп'яницького сільського голови; 27.04.2005 позивачу присвоєно 8 ранг державного службовця; 22.04.2006 - звільнений у зв'язку із закінченням строку повноважень сільського голови.
Таким чином, з наведеного вбачається, що з 07.09.1988 по 22.04.2006 ОСОБА_1 займав виборну посаду сільського голови, у зв'язку із чим протягом вказаного періоду йому було присвоєно чотири чергових ранги державного службовця.
Згідно записів у трудовій книжці, з 01.11.2015 по теперішній час ОСОБА_1 займає посаду Хлоп'яницького сільського голови. 06.11.2015 позивачу присвоєно ранг державного службовця №17.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи ОСОБА_1 на виборній посаді Хлоп'яницького сільського голови мають зараховуватися до стажу державної служби.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується відповідність віку, наявного загального стажу та стажу державної служби позивача, визначених статтею 37 Закону №3723-ХІІ, суд вважає, що слід зобов'язати ГУПФУ в Чернігівській області вирішити питання про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з дати подання заяви, тобто з 30.10.2019.
Згідно із статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій, у той час як позивач навів достатньо обставин на підтвердження позовних вимог, а відтак позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 05.11.2019 №88/03 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи на виборній посаді Хлоп'яницького сільського голови (сільським головою) з 07.09.1988 по 22.04.2006 та з 01.11.2015 і вирішити питання про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» з 30 жовтня 2019 року згідно поданої заяви та довідок про складові заробітної плати від 24.10.2019 №245 та №246.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 04 лютого 2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).
Суддя С.В. Бородавкіна