ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
04 лютого 2020 року справа №759/14905/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )
до1. Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач 1, Управління праці та соціального захисту населення Святошинської РДА); 2. Київська міська державна адміністрація (далі по тексту - відповідач 2, КМДА)
про1) визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в оформленні статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; 2) зобов'язання відповідача прийняти заяву про надання позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та зобов'язання видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, встановленого зразка; 3) визнання за позивачем статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Святошинської РДА щодо відмови у видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи, оскільки ОСОБА_1 має право на встановлення категорії 1 потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Ухвалою Святошинського районного суду міста Києва від 25 вересня 2018 року адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської РДА про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №759/14905/18 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 грудня 2019 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Київську міську державну адміністрацію.
Відповідач 1 у встановлені строки відзив на позовну заяву не надав, що відповідно до положень частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідач 2 у встановлені строки відзив на позовну заяву не надав, що відповідно до положень частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0968427 від 03 травня 2018 року визнаний інвалідом 2 групи з 25 квітня 2018 року захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, довічно.
Відповідно до експертного висновку № 1961 від 30 квітня 2015 року, наданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України на засіданні № 24 від 28 квітня 2015 року, вирішено, що за основним діагнозом захворювання ОСОБА_1 пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
ОСОБА_1 належить до потерпілого 4 категорії, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, серії НОМЕР_2 від 19 червня 1996 року.
За результатами розгляду звернення позивача від 20 серпня 2018 року №989 Управління праці та соціального захисту населення Святошинської РДА листом від 03 вересня 2018 року №13251/35-01/15 відмовило відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у встановленні ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії 1.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи з меж позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до пункту 4 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу другого пункту 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551, посвідчення видаються особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.
Судом встановлено, що позивач став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ № 0968427 від 03 травня 2018 року та експертним висновком № 1961 від 30 квітня 2015 року, наданим Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України на засіданні № 24 від 28 квітня 2015 року.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту настання інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Як вбачається з листа відповідача 1 від 03 вересня 2018 року № 13251/35-01/15, позивачу повідомлено, що встановити статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи та видати посвідчення категорії 1, серії А, немає законних підстав.
Отже, дії Управління праці та соціального захисту населення Святошинської РДА щодо відмови в оформленні позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії є протиправними.
Разом з тим суд зазначає, що відповідно до відповідно до пункту 4 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача відповідних посвідчень провадиться Київською міською державною адміністрацією за поданням районних державних адміністрацій, а тому є підстави зобов'язати Київську міську державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, встановленого зразку.
Щодо визнання за позивачем статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, то суд зазначає, що такий спосіб судового захисту не передбачено частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачами не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не проводиться.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
3. Зобов'язати Київську міську державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, встановленого зразку.
4. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (03148, м. Київ, вул. Гната Юри, 14-Б; ідентифікаційний код 37498541).
Київська міська державна адміністрацію (03680, м. Київ, вул. Дегтярівська, 31, корп. 2; ідентифікаційний код 00022527).
Суддя В.А. Кузьменко