Рішення від 31.01.2020 по справі 640/21061/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2020 року м. Київ № 640/21061/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Національної поліції України

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач та/або ОСОБА_1 ) з позовом до Національної поліції України (далі - відповідач та/або Нацполіція України) та просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо не оформлення у місячний строк після завершення виконання слідчим слідчого відділення Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області полковника поліції Брухаля Романа Степановича завдань по забезпеченню проведення антитерористичної операції відповідних документів та не надання їх на розгляд Антитерористичного Центру при Службі Безпеки України для подальшого включення в наказ «Про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності та територіальної цілісності України в районах про антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областях», який є підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413;

- зобов'язати Національну поліцію України належним чином оформити документи, які підтверджують факт виконання слідчим слідчого відділення Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області полковника поліції Брухалем Романом Степановичем завдань по забезпеченню проведення антитерористичної операції відповідних документів та надати їх на розгляд Антитерористичного Центру при Службі безпеки України для подальшого включення в наказ «Про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності та територіальної цілісності України в районах про антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областях», який є підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413;

- зобов'язати Національну поліцію України подати у встановлений законом строк звіт про виконання судового рішення;

- стягнути судові витрати на користь позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/21061/18.

Крім того, вказаною ухвалою ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Як свідчать матеріали справи обґрунтовуючи позовні вимог позивач зазначає, що відповідачем безпідставно проігноровано вимоги чинного законодавства, не опрацьовано лист Головного управління Національної поліції в Донецькій області за вих. №52дск/01/12-2018 про опрацювання списків співробітників поліції, зокрема відомості стосовного слідчого відділення Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області полковника поліції Брухаля Романа Степановича та направлення його до Антитерористичного Центру при Службі безпеки України для подальшого включення в наказ «Про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності та територіальної цілісності України в районах про антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областях», що мало своїм наслідком порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній просив відмовити в задоволенні адміністративного позову, мотивуючи свою позицію тим, що позивачем не надано належних доказів (документів), які безспірно підтверджують його участь у антитерористичній операції, що передбачені пунктом 3 розділу III Положення №405, за наслідком чого комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято рішення від 14.12.2018 року, яке оформлено протоколом №8, яким відповідно до пункту 6 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпечення їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (зі змінами), підпункту 6 пункту 3 розділу II Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України 23.05.2016 року №405, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.06.2016 року за №857/28987 направлено на доопрацювання до Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Також відповідач зазначає, що жодним нормативно-правим актом Національну поліцію України не уповноважено формувати документи, що підтверджують факт виконання завдань по забезпеченню проведення АТО та надання їх на розгляд АТЦ при СБУ.

В свою чергу, документи щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій має оформлювати той орган за останнім місцем його роботи, тобто Головне управління Національної поліції в Донецькій області.

ОСОБА_1 подано відповідь на відзив відповідача де останній зазначає, що Національною поліцією України не спростовано твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог, але доводить ігнорування ним норм закону.

Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив, у яких наводяться доводи на спростування тверджень позивача.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 03.01.2018 року №7, к відповідності до розділу VI (добір на посаду поліцейського) Закону України «Про національну поліцію України», ОСОБА_1 прийнято на службу в поліцію з 10.01.2018 року на посаду слідчого слідчого відділення Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, із присвоєнням спеціального звання «рядовий поліції».

Згідно наказу від 11.02.2018 року №42 дск, підписаного першим заступником керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівником АТО) генерал-лейтенантом ОСОБА_2 , з метою виконання службових (бойових) завдань залучається та бере безпосередню участь з 09.02.2018 року в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганських областей слідчий слідчого відділення Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, ОСОБА_1 .

Відповідно до наказу Національної поліції України від 31.07.2018 року №695, ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання поліції «полковник поліції».

Як зазначає позивач, 28.09.2018 року ним направлено заяву з додатками до Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України щодо її розгляду про вирішення питання отримання посвідчення учасника бойових дій (далі - заява).

Судом встановлено, що на наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято рішення від 14.12.2018 року, яке оформлено протоколом №8, яким відповідно до пункту 6 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпечення їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (зі змінами), підпункту 6 пункту 3 розділу II Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом МВС України 23.05.2016 року №405, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.06.2016 року за №857/28987 направлено на доопрацювання до Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Про вказані обставини Національна поліція України повідомила позивач листом від 20.12.2018 року №15601/04/12-2018.

Також про прийняте Комісією Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України прийнято рішення від 14.12.2018 року, яке оформлено протоколом №8 повідомлено листом від 20.12.2018 року №15604/04/12-2018 року Головне управління Національної поліції в Донецькій області, яким запропоновано доопрацювати матеріали та в найкоротший термін потворно надіслати їх на розгляд Комісії.

Як слідує з листа управління кадрового забезпечення Національної поліції в Донецькій області від 04.01.2019 року №Б-611/12/01-2019, який наданий у відповідь на звернення ОСОБА_1 , що в УКЗ ГУНП в Донецькій області в наявності інформація щодо залучення останнього до складу сил та засобів АТО у період з 09.02.2018 року по 30.04.2018 рік, яка підтверджується наказами Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 11.02.2018 року №42 та від 30.04.2018 року №120 дск, але відсутні відомості щодо включення до наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України.

Також у зазначеному листі містяться посилання на направлення Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області рапорту на адресу Національної поліції України за вих. №52дск/01/12-2018 року від 01.03.2018 року.

З урахуванням зазначеного ОСОБА_1 повідомлено про неможливість доопрацювати подані ним документи щодо встановлення статусу учасника бойових дій та повторно направити їх до комісії,

Вважаючи наявність протиправною бездіяльності Національної поліції України позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства України, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII).

Статтею 1 Закону №3551-XII визначено, що він спрямований на спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.

Згідно статті 4 Закону №3551-XII ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Приписами пункту 19 частини 1 статті 6 Закону №3551-XII визначено, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі - Порядок №413).

Згідно пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається:

військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення (п. 2-1 Порядку №413).

В контексті приписів пункту 4 Порядку №413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення:

витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення;

для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів;

для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;

для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку, - документи про залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, передбачені абзацами другим - четвертим цього пункту, або нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків із числа осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які разом із такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій або інваліда війни, у разі підтвердження суб'єктами боротьби з тероризмом факту взаємодії зазначених осіб (особисто або під час перебування у складі добровольчих формувань) із Збройними Силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями та правоохоронними органами;

для осіб, які проходять службу (працюють) у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення.

Згідно пункту 5 Порядку №413 рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається, серед іншого, комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія).

Приписами пунктів 6, 7 Порядку №413 визначено наступне.

Для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Комісії інформують у місячний строк Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатком 3.

Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.

У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку.

Рішення комісії або міжвідомчої комісії може бути оскаржене у судовому порядку (п. 8-1 Порядку №413).

Відповідно до пункту 3 розділу III Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2016 року №405 (далі - Положення №405) Положення №405 комісія приймає рішення про надання статусу учасника війни на підставі документів про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції) чи до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях), а також документів про направлення у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Згідно пункту 4 Положення №405 для надання статусу учасника бойових дій поліцейським, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, відповідні керівники, у підпорядкуванні яких поліцейські проходили службу, у місячний строк після завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України) зобов'язані подати на розгляд Комісії довідки за формою згідно з додатком 1 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (зі змінами), та документи, зазначені в пунктах 1, 2 цього розділу, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій. У разі якщо місце постійної дислокації підрозділу або установи, закладу знаходиться безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, відповідні керівники подають документи на розгляд Комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після призначення поліцейських на відповідні посади.

Аналізуючи наведені положення суд приходить до висновку, що статус учасника бойових дій надається, зокрема, поліцейським, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

При цьому, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Водночас, у випадку не вчинення відповідних дій зазначеними вище особами, особа, яка має право на отримання статусу учасника бойових дій може самостійно звернутися до Міжвідомчих комісій.

Як вже було вказаного судом вище, в розрізі приписів пункту 6 Порядку №413 Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Разом з цим, підпункт 8 пункту 2 розділу II Положення №405 передбачає, що з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має правоповертати для подальшого доопрацювання відповідним керівникам документи;

Наведене дає суду підстави стверджувати, що комісією прийнято одне із допустимих рішень визначених Порядком №413, Положенням №405.

Суд звертає увагу, що дане рішення позивачем не оскаржується, заява, що була подана ним до Національної поліції України разом із доданими до неї документами до суду ним не надана.

Між тим, як встановлено судом в ході розгляду адміністративної справи Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області №472 о/с від 05.11.2018 року ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за власним бажанням з посади слідчого слідчого відділення Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Суд проаналізувавши матеріали справи, у тому числі правове обгрунтування позивача щодо заявлених позовних вимог звертає увагу на наступне.

Так, посилання позивача на пункт 4 Порядку №413 та доводи в частині того, що у діях відповідача наявна протиправна бездіяльність в частині невиконання встановлених законом вимог щодо оформлення відповідних документів, які підтверджують факт виконання ним завдань по забезпеченню проведення антитерористичної операції відповідних документів та не надання їх на розгляд Антитерористичного Центру при Службі Безпеки України не знайшли свого правового підтвердження в ході розгляду справи, з огляду на наступне.

Пункт 6 Порядку №413 передбачає, що саме командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Тобто, документи зазначені у пункті 4 Порядку №413, які, в свою чергу, є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій формують та подають безпосередньо командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

В даному випадку даним органом є Головне управління Національної поліції в Донецькій області, а не Національна поліція України, як про то стверджує ОСОБА_1 .

За таких обставини, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Національної поліції України, оскільки, остання не є суб'єктом, що формує та подає документи зазначені у пункті 4 Порядку №413 безпосередньо щодо ОСОБА_1 .

Вирішуючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії суд зверне увагу на наступне.

З метою захисту особи, держави і суспільства від тероризму, виявлення та усунення причин і умов, які його породжують, визначає правові та організаційні основи боротьби з цим небезпечним явищем, повноваження і обов'язки органів виконавчої влади, об'єднань громадян і організацій, посадових осіб та окремих громадян у цій сфері, порядок координації їх діяльності, гарантії правового і соціального захисту громадян у зв'язку із участю у боротьбі з тероризмом прийнято Закон України «Про боротьбу з тероризмом» від 20.03.2003 року № 638-IV (далі - Закон № 638-IV).

Частиною 2 статті 5 Закону № 638-IV визначено, що Міністерство внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією організовує боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції Національної поліції; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.

Судом встановлено, що наказом Національної поліції України від 17.10.2016 року №1011, №1011 «Про включення працівників ГУНП в Донецькій та Луганській областях до складу сил та засобів, які залучаються та беруть участь безпосередньо тв. Антитерористичній операції та на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових завдань» визначено, що на підставі витягів з наказу першого заступника керівників АТО при СБУ (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) уважати такими, що були відрядженні в підпорядкування першого заступника керівника АТО при СБУ (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) та прибули до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей.

Відповідно до статті 12 Закону № 638-IV для безпосереднього управління конкретною антитерористичною операцією та керівництва силами і засобами, які залучаються до здійснення антитерористичних заходів, утворюється оперативний штаб, очолюваний керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України (координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України) або особою, яка його заміщує, першим заступником чи заступником керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України.

Порядок діяльності оперативного штабу з управління антитерористичною операцією визначається на основі Положення про нього, яке затверджується Кабінетом Міністрів України.

Керівник оперативного штабу визначає межі району проведення антитерористичної операції, приймає рішення про використання сил і засобів, що залучаються до її проведення, а в разі потреби за наявності передбачених законом підстав вносить на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозиції щодо введення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Втручання в оперативне управління антитерористичною операцією будь-яких осіб незалежно від посади не допускається.

Законні вимоги учасників антитерористичної операції є обов'язковими для громадян і посадових осіб.

Аналіз зазначеного дає суду підстави стверджувати, що Керівник оперативного штабу приймає рішення про використання сил і засобів, що залучаються до проведення антитерористичної операції.

Суд звертає увагу позивача, що наведені ним у позовні заяві та відповіді на відзив посилання на нормативно-правові акт трактується ним хибно, оскільки останні, серед іншого, стосуються порядку розгляду документів для надання статусу учасника бойових дій та встановлюють, які саме документи є підставою для їх надання, проте не передбачають обов'язку Національної поліції України формування та підтвердження факту виконання завдань особою по забезпеченню проведення АТО та надання їх на розгляд Антитерористичному центрі при Службі безпеки України.

Підсумовуючи вищевикладене суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Між тим, суд вважає за доцільне додаткового звернути увагу позивача, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, зокрема, витяги з наказів керівника або першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції.

В матеріалах справи наявний наказ від 11.02.2018 року №42 дск, підписаний першим заступником керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівником АТО) генерал-лейтенантом ОСОБА_2 , згідно якого з метою виконання службових (бойових) завдань залучається та бере безпосередню участь з 09.02.2018 року в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганських областей слідчий слідчого відділення Мар'їнського відділення поліції Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, ОСОБА_1 .

Також, матеріли адміністративної справи містять в собі витяг з наказу Керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України №011 від 21.03.2019 року «Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобі суб'єктів боротьби з тероризмом» відповідно до якого наказано вважати залученим до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей та відрядженими в район її проведення з підпорядкуванням керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією на території Донецької та Луганської областей таких співробітників Головного управління Національної поліції в Донецькій області: з 09 лютого по 30 квітня 2018 року - ОСОБА_1 .

Враховуючи наведе суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу про можливість його повторного звернення до Комісії з метою отримання статусу учасника бойових дій.

Згідно частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов не підлягає до задоволення відсутні підстави для встановлено строку виконання судового рішення, а також відшкодування судових витрат.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 73, 77, 90, 139, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, б. 10, код ЄДРПОУ 40108578) відмовити повністю.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін