03 лютого 2020 року справа № 823/1366/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
27.03.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до прокуратури Черкаської області, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у наданні довідки про заробітну плату позивача за посадою начальника відділу прокуратури області;
- зобов'язати відповідача надати довідку у встановленій законодавством формі про розмір заробітної плати позивача за посадою начальника відділу прокуратури Черкаської області, з якої було призначено пенсію, з усіма складовими, на які нараховуються страхові внески згідно зі схемами посадових окладів, затверджених постановою КМУ від 31.05.2012 №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" у редакції постанови КМУ від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури" та заявою на адресу прокурора Черкаської області від 17.01.2018 щодо надання зазначеної довідки.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 15.11.2001 отримує пенсію за вислугу років на підставі статті 501 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати за посадою начальника відділу прокуратури Черкаської області. 17.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив видати довідку про заробітну плату за посадою начальника відділу прокуратури станом на 17.01.2018 з метою подання її до органів Пенсійного фонду України для проведення перерахунку пенсії. Відповідач листом №18-44вих.18 від 02.12.2018 відмовив у наданні такої довідки з тих підстав, що Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 втратив чинність на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014, а відповідно на виконання останнього Кабінетом Міністрів України не затверджено порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.
Відповідач проти позову заперечив. 25.04.2018 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 втратив чинність на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014. На виконання частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 Кабінетом Міністрів України не затверджено умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Довідки про заробітну плату, які надавалися для проведення перерахунку пенсії, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013, були виключені постановою правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016. На час звернення позивача до суду постановою Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» не визначено та затверджено форми довідок для перерахунку раніше призначених пенсій. Наказ Міністерства праці та соціальної політики України та Головного управління державної служби України «Про затвердження Порядку та видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» №319/144 від 03.12.2003 відповідно до пункту 1 наказу Міністерства соціальної політики України та Національного агентства України з питань державної служби від 23.03.2017 №454/64 визнано таким, що втратив чинність. Таким чином, з огляду на відсутність нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру», відсутні підстави для видачі позивачу довідку про заробітну платну для перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 02.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Згідно вказаної ухвали розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 13.04.2018 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/16/18 №825/506/18.
Ухвалою суду від 03.02.2020 провадження у справі поновлено.
Дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 10.12.2001 позивач ОСОБА_1 з 15.11.2001 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення за посадою начальника відділу прокуратури Черкаської області.
17.01.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати довідку про заробітну плату відповідно до посади начальника відділу, з якої він був звільнений, у зв'язку з виходом на пенсію, виходячи з розміру місячного заробітку станом на 17.01.2018 з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення, із зазначенням розмірів: посадового окладу; надбавки за класний чин (старший радник юстиції); надбавки за вислугу років (40%); надбавки за особливо важливу роботу (80,6%); 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення; 1/12 допомоги на соціально-побутові потреби; надбавки за роботу з таємними документами (15%); розміру щомісячної премії (88,1%). В обгрунтування заяви послався не чергове підвищення заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Відповідач листом №18-44вих.-18 від 12.02.2018 відмовив позивачу у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії з підстави відсутності нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Вважаючи відмову у видачі довідки протиправною, позивач звернувся до суду.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 85 у поєднанні із пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, заходи регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства.
Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру»: до 15.07.2015 - Закон № 1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон №1697).
Частиною 13 статті 501 Закону № 1789-ХІІ, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, було визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частина 18 цієї статті у редакції, чинній до 15.07.2015, передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
31.05.2012 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №505, якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою №657 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №505, додатки 1, 2 і 7 до неї викладено у новій редакції.
03.12.2003 Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ №319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за №1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей. (далі - Порядок № 319/144).
19.07.2010 Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ №195 «Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.08.2010 за №675/17970). Пунктом 3 вказаного Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку №319/144.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за №1661/24193).
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, після 01.01.2015 повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Кабінету Міністрів України.
15.07.2015 набув чинності Закон №1697-VІІ, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон №1789-ХІІ, крім <…> частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 501, <…>.
Отже, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 501 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
Згідно частини 12 статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
Таким чином, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури, який обіймає посаду подібну до тої, що обіймав позивач, для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону №1789-ХІІ та постанови №657, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, немає.
Відсутність такого акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.
Вказані правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду у зразковій справі №825/506/18 від 16.04.2018.
Отже, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги позивача є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 є необгрунтованими з огляду на таке.
Статтею 152 Конституції України зазначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, до винесення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 діяла редакція Закону №1697, яка передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи викладене, на час виникнення спірних правовідносин відповідач відмовив позивачу у видачі довідки про розмір заробітної плати на законних підставах.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до прокуратури Черкаської області (бул. Шевченка, 286, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 02911119) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко