Рішення від 29.01.2020 по справі 540/2537/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2537/19

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Собчук Є.В.,

за участю:

представника позивача - Орловцевої М.О.,

представника відповідачів - Пархоменко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 12.11.2019 р. № 129835,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач-1), Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач-2), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 12.11.2019 р. № 129835.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 01.10.2019 р. на М-14 "Одеса-Мелітополь" км 203+500 посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управлінням Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу Mercedes-Benz 413CDI номерний знак НОМЕР_1 , що належить позивачу. За результатами проведеної перевірки складено акт, в якому зафіксовано порушення вимог наказу від 07.06.2010 р. № 340, наказу від 24.06.2010 р. № 385, ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме відсутність у водія протоколу перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу. На підставі акта перевірки винесено постанову від 12.11.2019 р. № 129835, якою застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн. Постанову вважає протиправною, оскільки водієм ОСОБА_2 надано всі необхідні документи, а саме: посвідчення водія, ліцензію про надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом від 08.08.2012 р., індивідуальну контрольну книжку водія про рух автобусу за жовтень 2019 року. Зазначає, що транспортний засіб не обладнаний тахографом, а тому згідно п.6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія. Оскільки в автобусі, що здійснював регулярні пасажирські перевезення виробником транспортного засобу не був встановлений тахограф, однак на момент перевірки у водія була наявна та заповнена згідно до вимог чинного законодавства індивідуальна контрольна книжка водія, то в діях позивача відсутнє будь-яке порушення.

Ухвалою від 02.12.2019 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

У встановлений суддею строк представник позивача усунула недоліки позовної заяви і ухвалою від 11.12.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 10.01.2020 р. на 11:00 год.

Ухвалою від 10.01.2020 р. за клопотанням представника позивача відкладено розгляд справи на 29.01.2020 р. на 10:00 год.

22.01.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що під час рейдової перевірки встановлено відсутність у водія, який керував ТЗ, що належить ОСОБА_1 , протоколу про перевірку та адаптацію тахографа до ТЗ, у зв'язку з чим до позивача правомірно застосовано адміністративно-господарський штраф згідно оскаржуваної постанови.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідачів просила відмовити в задоволенні позовної заяви з викладених у відзиві підстав.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно ліцензії від 07.08.2012 р. серії АД № 065269 ОСОБА_3 В.А. здійснює надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом.

Наказом в.о. начальника Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 30.08.2019 р. № 26107/19/18-19 затверджено тижневий графік проведення рейдових перевірок у період з 30.09.2019 р. по 06.10.2019 р., на підставі якого видано направлення на рейдову перевірку від 30.09.2019 р. № 001275.

01.10.2019 р. о 21.55 год. проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на М-14 "Одеса-Мелітополь" км 203+500 транспортного засобу Mercedes-Benz 413CDI, номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складено акт від 01.10.2019 р. № 179812, яким зафіксовано порушення Наказу № 340 від 07.06.2010 р., Наказу № 385 від 24.06.2010 р. та ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме у водія відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа до ТЗ.

12.11.2019 р. в.о. начальника Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки прийнято постанову № 129835 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 грн.

Не погоджуючись з вказаною постановою ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 103 (далі - Положення № 103), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно п.4 Положення № 103 основними завданнями Укртрансбезпеки є, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському, електричному, залізничному транспорті.

У статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 р. № 2344-III (далі - Закон № 2344-ІІІ) визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Приписами ст.6 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Порядок про здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 (далі - Порядок № 1567) визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Пунктом 4 Порядку № 1567 визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдова перевірка здійснюється на підставі щотижневого графіка. Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення (п.п.12, 17 Порядку № 1567).

Відповідно до п.п.14, 15 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Під час проведення рейдової перевірки суб'єкта господарювання перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Положеннями ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень:

- для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

- для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

На підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно п.1.5 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку від 07.06.2010 р. № 340 (далі - Положення № 340) тахограф - контрольний пристрій, який встановлюється на транспортний засіб (далі - ТЗ) для показу та реєстрації інформації про рух ТЗ.

Відповідно до п.6.1 Положення № 340 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Приписами п.6.2 Положення № 340 встановлено, що облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни.

Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) (пункт 6.3 Положення № 340).

Таким чином, для водія, який здійснює регулярні пасажирських перевезення на міжміському автобусному маршруті протяжністю понад 50 км, законодавством передбачена можливість вибору, або використовувати тахограф (за його наявності) або вести контрольну книжку водія у разі якщо ТЗ не обладнаний тахографом.

Судом встановлено, що Mercedes-Benz 413CDI, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , не обладнаний тахографом, а тому у водія і не могло бути в наявності протоколу перевірки та адаптації тахографа до ТЗ.

В той же час, у водія ОСОБА_2 була в наявності індивідуальна контрольна картка водія за жовтень 2019 року, належним чином засвідчену копію якої надано позивачем до суду та про ведення якої зазначено водієм у акті від 01.10.2019 р. № 179812.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_2 підтвердив, що під час рейдової перевірки він надавав працівникам Укртрансбезпеки індивідуальну картку водія, однак перевіряючі вказали на необхідність надання протоколу перевірки та адаптації тахографа на ТЗ. Таких документів не було, так як автобус на обладнаний тахографом. В акті перевірки у розділі "пояснення про причини порушення" написав, що працює по індивідуальній книжці водія.

Отже, враховуючи наявність у позивача всіх необхідних документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення та відсутність в діях факту вчинення правопорушення під час здійснення регулярних пасажирських перевезень без протоколу перевірки та адаптації тахографа (за наявності індивідуальної контрольної книжки водія, оскільки ТЗ не обладнаний тахографом), відповідачем-2 протиправно застосовано до позивача стягнення у вигляді адміністративно-господарського штрафу.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, а постанова Чорноморської міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу від 12.11.2019 р. № 129835 є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, то сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, просп.Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845), Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (73008, м.Херсон, Бериславське шосе, 46) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 12.11.2019 р. № 129835 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 12.11.2019 р. № 129835.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, просп.Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 03 лютого 2020 р.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 113070200