справа № 380/948/20
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
04 лютого 2020 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І. перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним дій та зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , Позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради (далі - Відповідач), в якому просить суд:
- «визнати протиправними дії Франківської районної адміністрації Львівської міської ради щодо відмови у знятті з місця реєстрації у квартирі ОСОБА_2 ».
- «зобов'язати Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради зняти з місця реєстрації ОСОБА_2 у квартирі АДРЕСА_1 , що АДРЕСА_2 ».
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, зокрема, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб'єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов'язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
При цьому під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Як видно з позовної заяви ОСОБА_1 , спірні правовідносини між сторонами, виникли з приводу відмови Франківської районної адміністрації Львівської міської ради зняти з реєстрації місця проживання третю особу.
Органи місцевого самоврядування можуть виступати у правовідносинах як суб'єктами приватних правовідносин, так і суб'єктами публічних правовідносин. Причому статус державних чи місцевих органів влади визначається виключно нормами публічного права, незалежно від того, які права - цивільні чи публічні вони мають намір реалізувати.
Суддя зазначає, що у цій справі спір пов'язаний з реалізацією житлових прав особи, зокрема, права на користування квартирою, тобто з цивільним правом. Відповідач у таких відносинах владних управлінських функцій щодо Позивача не здійснює, а є органом, який виконує свої обов'язки щодо зняття з реєстрації місця проживання особи. Права, за захистом яких звернулася до суду Позивач, виникають із житлових правовідносин.
Відтак, спір про захист права конкретної фізичної особи на користування житлом є не публічним, а приватноправовим. Держава, юридичні особи публічного права можуть бути учасниками цивільних відносин, а розгляд такого спору між ними проводиться за правилами цивільного судочинства.
Той факт, що Відповідачем у справі є орган місцевого самоврядування, не змінює правової природи спірних відносин і не перетворює цей спір на публічно-правовий.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
У порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло (приватизація житла, взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або зняття з такого обліку, надання житла, користування жилим приміщенням у будинку державного чи приватного жилого фонду, житлово-будівельних кооперативів, у гуртожитках, встановлення автономного опалення у приміщенні державного житлового фонду, зняття з реєстраційного обліку місця проживання за наявності спору, зобов'язання органу влади чи органу місцевого самоврядування здійснити необхідні дії щодо утримання в належному стані житлового будинку, виселення, а також спори щодо забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків тощо). Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі суб'єкта владних повноважень як відповідача.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 27.05.2008 у справі № 21-1540во06, і у постановах Верховного Суду України від 23.02.2016 (справа № 21-6551а15) та від 02.03.2016 (справа № 6-14цс16). Дані правові позиції кореспондуються з правовим висновком у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 по справі № 826/13571/17.
Враховуючи викладене, за суб'єктним складом сторін та сутністю спору ця справа підлягає розгляду місцевими загальними судами в порядку, визначеному нормами Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, суддя дійшла висновку про відсутність підстав для відкриття провадження у справі ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним дій та зобов'язання до вчинення дій, оскільки такий спір повинен розглядатись за правилами цивільного судочинства.
Керуючись статтями 170, 238, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним дій та зобов'язання до вчинення дій.
Роз'яснити Позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною вимогою не допускається.
Роз'яснити Позивачу, що розгляд такого спору належить до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дня її складення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Мричко Н.І.