Ухвала від 04.02.2020 по справі 480/2186/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

УХВАЛА

"04" лютого 2020 р. Справа № 480/2186/19

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О. розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про зміну способу і порядку виконання рішення у справі № 480/2186/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.08.2019 року по справі № 480/2186/19 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.03.2019 № 48979 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

В подальшому Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виправлення описки у рішенні суду від 02.08.2019 року задоволено та виправлено описку, допущену у рішенні суду від 02.08.2019 року по справі № 480/2186/19,, зазначивши у дев'ятнадцятому абзаці мотивувальної частини та другому абзаці резолютивної частини рішення суду від 02.08.2019 року номер та дату довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі якої судом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 - від 14.05.2019 року № 47822, замість - від 04.03.2019 № 48979.

22.01.2020 року до канцелярії суду представником Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) подано заяву, в якій просить змінити порядок виконання виконавчого листа № 480/2186/19 виданого 17.09.2019 Сумським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.03.2019 № 48979 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії, зазначивши у виконавчому листі № 480/2186/19 виданого 17.09.2019 Сумським окружним адміністративним судом «стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.03.2019 № 48979 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії у сумі 52981,11 грн.».

Заява мотивована тим, що згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 35975/04.9-19 від 20.11.2019 наданої відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області встановлено, що управлінням у листопаді 2019 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.09.2008. Розмір пенсі після проведеного перерахунку не змінився та склав 10090,80 грн. Проте доплата у сумі 52981,11 грн. буде виплачена з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду». Такі обставини позбавляють державного виконавця можливості виконати рішення суду без участі боржника (а.с. 56-60).

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення призначено до судового розгляду на 04.02.2020 року.

Представники сторін та державний виконавець в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином (а.с. 80-81).

За приписами частини 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в письмовому провадженні.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що заява про зміну порядку і способу виконання рішення суду задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Згідно із ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Положеннями ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013, звернув увагу, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).

Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Таким чином, у відповідності до зазначених правових норм, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.08.2019 по справі № 480/2186/19 є обов'язковим до виконання на всій території України.

Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.08.2019 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.03.2019 № 48979 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

17.09.2019 року Сумським окружним адміністративним судом було зокрема видано виконавчий лист щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.03.2019 № 48979 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області у Сумській області від 20.09.2019 відкрито виконавче провадження ВП № 60122652 з виконання виконавчого листа по справі № 480/2186/19, виданого Сумським окружним адміністративним судом 17.09.2019 (а.с. 62).

Листом від 20.11.2019 № 35975/04.9-19 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (боржник) повідомило Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 року у листопаді 2019 року. Розмір пенсії після проведеного перерахунку не змінився та склав 10 090,80 грн. Разом з тим, 28.08.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 28.08.2018 № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”, якою визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету. Перераховані кошти за період з 01.09.2008 по 29.06.2014 в сумі 52 981,11 грн. будуть виплачені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду” (а.с. 65).

Тобто рішення суду від 02.08.2019 в частині виплати боржником виконується в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частиною 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже статтею 378 КАС України врегульовані саме процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень і вказаною нормою права визначено, що за наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд може встановити або змінити спосіб або порядок виконання судового рішення.

Як вбачається із заяви, Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) просить суд змінити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.03.2019 № 48979 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії у сумі 52981,11 грн.

Суд зазначає, що вказана заява стосується не зміни способу і порядку виконання судового рішення, а фактично стосується зміни суті резолютивної частини зазначеного рішення суду від 02.08.2019.

Тобто, із заяви випливає наявність нових позовних вимог, які не заявлялись при розгляді адміністративної справи, що в свою чергу є порушенням норм процесуального права.

На переконання суду, вказане рішення не потребує встановлення іншого способу та порядку виконання, відмінного від визначеного у рішенні, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.03.2019 № 48979 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії у сумі 52981,11 грн.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.08.2019 є чітким, зрозумілим і додатково зміни чи встановлення способу і порядку виконання не потребує.

Крім того, змінюючи рішення із зобов'язання нарахувати та виплатити пенсію на стягнення перерахованих коштів, суд фактично вирішить не процесуальні питання, пов'язані з виконанням рішення суду, а надасть оцінку можливості застосування при виконанні судового рішення норм матеріального права, що з огляду на положення вказаної норми процесуального права є неприпустимим. Питання щодо застосування тих чи інших норм матеріального права до спірних правовідносин підлягають вирішенню під час розгляду справи по суті, а не під час розгляду процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень. А правильність дій суб'єкта владних повноважень, під час виконання судових рішень, може бути оцінена судом в порядку ст. 383 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу в порядку виконання рішення суду.

Керуючись ст. ст. 248, 295, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення державної виконавчої служби у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про зміну способу і порядку виконання рішення в адміністративній справі № 480/2186/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.О. Павлічек