Рішення від 04.02.2020 по справі 300/2207/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" лютого 2020 р. справа № 300/2207/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача при призначенні пенсії, не врахувавши доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, тобто встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” стаж роботи (нормою, діючою в момент призначення пенсії); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області починаючи з часу призначення пенсії тобто з 09.03.2013 здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». ОСОБА_1 звернувся 08.08.2019 до відповідача із заявою від 05.08.2019, в якій просив повідомити про розмір надбавки до пенсії, яка виплачується за понаднормовий стаж у відсотковому відношенні до заробітку. В зазначеній заяві позивач також просив здійснити перерахунок надбавки до пенсії за понаднормовий стаж з врахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 20% заробітку за понаднормовий стаж. Листом від 05.09.2019 № 1022/Б-15 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача листом, що йому призначена і перерахована пенсія відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому норми частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» про збільшення на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для розрахунку пенсії ОСОБА_1 не застосовуються, а доплата за 7 років понаднормового стажу становить 7%. Позивач вважає протиправними дії відповідача при призначенні пенсії, що пов'язані з неврахуванням доплати за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, тобто встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” стаж роботи, оскільки ОСОБА_1 як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії має право на пенсію в повному розмірі із збільшенням її на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж - для чоловіків понад 20 років, але не вище 85% заробітку.

Ухвалою суду від 12.11.2019 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Представник позивача у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою суду від 25.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

24.12.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив від 24.12.2019 № 23680/06 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VII, який набрав чинності з 10.10.2017, доповнено частину 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме: право на пенсію в новому розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як чоловіки - 20 років, жінки - 15 років із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1 чоловіки - 10 і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки позивачем не було подано до відповідача заяву про обчислення пенсії за частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то пенсія ОСОБА_1 обчислена на загальних підставах за частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, вважає відповідач, при розрахунку пенсії позивача після внесення змін до законодавства не підлягають до застосування норми частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Окрім цього, представник відповідача вказав на те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, механізм реалізації цих прав може бути змінений державою через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересівйсього суспільства. Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити (а.с.23-27).

Ухвалою від 31.12.2019 Івано-Франківський окружний адміністративний суд витребував в ОСОБА_1 копію його звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

15.01.2020 позивач листом від 10.01.2020 повідомив суд, що в нього відсутня копія його звернення, а оригінал зберігається в Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.91).

15.01.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, до якого долучено копію заяви ОСОБА_1 від 05.08.2019 та копію відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05.09.2019 № 1022/Б-15 (а.с.94).

Ухвалою від 04.02.2020 суд залишив без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 09.03.2013 по 07.05.2019, в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.

ОСОБА_1 з 09.03.2013 отримує пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується копією протоколу № 20252 від 27.03.2013 (а.с.30).

08.08.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 05.08.2019, в якій просив повідомити про розмір надбавки до пенсії, яка виплачується за понаднормовий стаж у відсотковому відношенні до заробітку. В зазначеній заяві позивач також просив здійснити перерахунок надбавки до пенсії за понаднормовий стаж з врахуванням частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 20% заробітку за понаднормовий стаж (а.с.95).

Листом від 05.09.2019 № 1022/Б-15 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що йому призначена і перерахована пенсія відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому норми частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» про збільшення на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для розрахунку пенсії ОСОБА_1 не застосовуються. Розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням страхового стажу 42 років 8 місяців (коефіцієнт стажу становить 0,42667) та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 28.02.2013 за даними персоніфікованого обліку (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 2,73552), становить 6395,59 грн., в тому числі: 5140,60 грн. - основний розмір пенсії за віком (базова зарплата 4404,35 помножена на індивідуальний коефіцієнт зарплати 2,73552 і на коефіцієнт стажу 0,42667); 75,18 грн. - доплата за 7 років понаднормового стажу (за 7 років понад 35 років - 7% від 1074,00 грн., для працюючих пенсіонерів); 113,88 грн. - додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії; 1065,93 грн. - підвищення за проживання в гірському населеному пункті. Відповідач повідомив ОСОБА_1 , що його пенсія призначена відповідно до норм чинного законодавства (а.с.9).

Вважаючи протиправними дії відповідача при призначенні пенсії, щодо неврахування доплати за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, тобто встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” стаж роботи (нормою, діючою в момент призначення пенсії), ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, в якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області починаючи з часу призначення пенсії тобто з 09.03.2013 здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

09.07.2003 прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01.01.2004.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України і, складається, в тому числі, з Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Так, відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним, до категорій, 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 3 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Таким чином, зазначені положення визначають особливе спільне врегулювання питання призначення та виплату пенсій особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, серед яких у даних спірних відносинах є ОСОБА_1 .

Відповідно до абзацу 2 пункту 13 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Відділу пенсійного забезпечення Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі із заявою від 19.03.2013 про призначення пенсії, обравши вид пенсії за віком із застосуванням пільг, визначених законодавством для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС "3-ої категорії" (а.с.34).

Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.

Згідно з частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, станом на 19.03.2013) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Таким чином для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що вони визначають особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, в тому числі в частині обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під дію Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на 19.03.2013) за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер в частині обчислення страхового стажу і визначена в частині 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як збільшення пенсії на відповідний відсоток заробітку за кожний рік роботи понад установлений мінімальний стаж роботи 20 років.

Частиною 1 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

З огляду на зміст частин 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та частини 3 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд вважає, що положення частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не суперечить статтям 27, 28 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розрахунок (перерахунок) пенсії має здійснюватися з урахуванням пільг щодо обчислення стажу роботи, зокрема, за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції, викладеній Верховним Судом в постановах від 6 лютого 2018 року в справі № 560/675/17, від 14 березня 2018 року в справі № 316/186316-а (2-а/316/133/16), від 15 травня 2018 року в справі № 565/1447/17, від 17 липня 2018 року в справі № 565/1211/17) і від 24 липня 2018 року в справі № 565/1060/17.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За вказаних обставин, позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС "3-ої категорії", якому призначено пенсію на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розрахунок (перерахунок) пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у спірних відносинах пенсія має нараховуватися та обчислюватися згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням пільг, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", при цьому, розрахунок понаднормового стажу, слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків і за кожен рік роботи понад встановлений 20-ти річний стаж збільшувати пенсію на 1% заробітку, але не вище 75 % заробітку.

Доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, щодо відсутності підстав для обрахування доплати за понаднормативний стаж від заробітку відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд вважає необґрунтованими з наступних мотивів.

Так, безпідставними є доводи про те, що у спірних правовідносинах підлягає застосування положення частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції із змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 за №2148-VIII, оскільки пенсія призначена позивачу з 09.03.2013. Відтак, до даних відносинах підлягають застосуванню норми законодавства станом на вказану дату.

Також відповідач не довів належними і допустимими доказами доводи про те, що у спірних відносинах пенсія призначена на підставі частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Про таку обставину не містяться відомості ні в заяві позивача від 19.03.2013, ні в розпорядженнях відповідача № 152493 від 05.04.2013 (а.с.47), від 20.05.2013 (а.с.53), від 30.03.2015 (а.с.56), від 30.03.2017 (а.с.61), ні в протоколі відповідача № 20252 від 27.03.2013 (а.с.30), ні в розрахунках заробітку для обчислення пенсії, складених відповідачем (а.с.32-34, 48-50, 53-55, 61-64).

Натомість матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 свідчать про нарахування позивачу пенсії за двох складовою формулою, визначеною частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Так, протоколи про призначення пенсії № 20252 від 27.03.2013, розрахунок стажу і розрахунок заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії до даних протоколів, містять відомості про врахування фактичних даних позивача, здобутих і отриманих ним як до, так і після 01.01.2004, тобто дати набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також вказані документи мають наступні словосполучення "середній місячний заробіток 2 складова", "розрахунок пенсії (Друга складова)", "загальний розмір пенсії за віком по 2-х складових", "для двоскладової формули" тощо.

Розрахунки заробітку для обчислення пенсії позивачу містять дані для двосладової формули (а.с.34, 50, 55).

Поряд з іншими словосполученнями таких як "середній місячний заробіток 1 складова", "розрахунок пенсії (Перша складова)" тощо, суд вважає що позивачу пенсія була призначена за частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Окрім цього, в листі № 1022/Б-15 від 05.09.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначило, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений з урахуванням страхового стажу 42 років 8 місяців та заробітної плати за період з 01.07.2000 по 28.02.2013 за даними персоніфікованого обліку (а.с.96-97). Тобто, розрахунок стажу і розрахунок заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії позивача містить відомості про врахування фактичних даних ОСОБА_1 , здобутих і отриманих ним як до 01.01.2004 - дати набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і після 01.01.2004.

За вказаних обставин, не мають правового значення зміни до редакції частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 за № 2148-VIII, через кому після останнього слова доповнена особливою умовою для реалізації права на збільшення пенсії на однин процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 року - "… у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи, що пенсія позивачу призначена саме за двохскладовою формулою, тобто за частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то суд вважає, що в ОСОБА_1 наявне право на її застосування до обчислення відповідного стажу позивача для правильного і справедливого визначення розміру пенсії.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За вказаних обставин, відповідач не довів ті обставини, на яких ґрунтується його відзив на позовну заяву щодо безпідставності врахування при обчисленні пенсії позивачу положень частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також не спростував доводів позивача.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при призначенні пенсії позивачу протиправно не врахував доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Разом з тим, за змістом вимог частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В даному випадку, ОСОБА_1 в позовній заяві просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо не врахування позивачу при призначенні пенсії доплати за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Однак суд звертає увагу на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не діями, а саме бездіяльністю не врахувало позивачу при призначенні пенсії доплати за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Отже, позивач помилково ототожнив протиправні дії відповідача з бездіяльністю, однак вказане не впливає на суть спірних правовідносин.

Таким чином, з метою ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не врахування позивачу при призначенні пенсії доплати за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

В той же час щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, починаючи з часу призначення пенсії, тобто з 09.03.2013, здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд вказує на таке.

Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, з 09.03.2013, тобто дати призначення пенсії, оскільки внаслідок протиправної бездіяльності відповідача не враховано позивачу при призначенні пенсії доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Однак, з огляду на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 про залишення позовної заяви без розгляду в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 09.03.2013 по 07.05.2019, належить зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок пенсії позивачу з 08.05.2019 року.

Також ОСОБА_1 в позовній заяві просив суд звернути до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.

Так, суд звертає увагу на те, що вирішення питання щодо допущення до негайного виконання рішення суду є процесуальним питанням, пов'язаним з виконанням судових рішень, передбаченим розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць - виконуються негайно.

Згідно з частиною 2 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення.

В той же час, умовою допущення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за місяць відповідно до вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України є визначення конкретної суми, яка підлягає сплаті, однак, відповідно до позовної заяви та письмових доказів, наявних у матеріалах справи, відсутній конкретний розрахунок суми пенсії, що підлягає виплаті позивачу.

За таких обставин, суд вказує на відсутність підстав для звернення до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що позов належить частково задовольнити: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не врахування позивачу при призначенні пенсії доплати за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.05.2019 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, та здійснити виплату з урахуванням вже виплачених сум. В задоволенні решти позову відмовити.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

В підтвердження понесення судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № 4 від 14.06.2019 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 768,40 грн.

З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 384,20 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) щодо неврахування ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) при призначенні пенсії доплати за понаднормовий стаж в розмірі один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 08.05.2019 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, та здійснити виплату з урахуванням вже виплачених сум.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.