ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду в частині
"04" лютого 2020 р. справа № 300/2207/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Боршовського Т.І., розглянувши в письмовому провадженні матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача при призначенні пенсії, не врахувавши доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, тобто встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” стаж роботи (нормою, діючою в момент призначення пенсії); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області починаючи з часу призначення пенсії тобто з 09.03.2013 здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Ухвалою суду від 25.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку звернення до суду з цим адміністративним позовом, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Строки звернення до суду регламентовано статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною 1 вказаної стаття визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Суд також зазначає про те, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
ОСОБА_1 зазначив, що дізнався про порушення своїх прав 10.09.2019 після отримання листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 05.09.2019 № 1022/Б-15. Однак суд звертає увагу на те, що позивач не навів суду доводів в обґрунтування наявності в нього об'єктивних обставин, які перешкоджали йому протягом більш як шести років з дати призначення пенсії до моменту звернення до відповідача 05.08.2019 року отримати інформацію щодо підстав, складових та розрахунку отримуваної ним щомісяця пенсії, та подати відповідний позов до суду в разі відмови пенсійного органу здійснити перерахунок недорахованих сум. Суд не вважає такими обставинами доводи позивача про те, що щомісячні пенсійні виплати не дають можливість визначити такі недонараховані суми, оскільки отримання таких виплати не завадило позивачу подати відповідну заяву до відповідача та отримати на неї відповідь від 05.09.2019 року.
Щодо доводів ОСОБА_1 про незастосування до спірних правовідносин строків згідно статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то суд вказує на те, що за змістом статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", строк давності не застосовується лише до вимог щодо нарахованих та неотриманих пенсій. В даному випаду, суми пенсії позивачу не були нараховані пенсійним органом.
З огляду на зміст позовних вимог, ОСОБА_1 просить суд: визнати протиправними дії відповідача при призначенні пенсії, не врахувавши доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, тобто встановлений частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” стаж роботи (нормою, діючою в момент призначення пенсії); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області починаючи з часу призначення пенсії, тобто з 09.03.2013 здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Натомість, позовна заява ОСОБА_1 надійшла до суду поштовим зв'язком, поштове відправлення № 7750306155266 здано до відділення поштового зв'язку 08.11.2019. Поважних причин пропуску строку звернення до суду в частині позовних вимог за період з 09.03.2013 по 07.05.2019 позивач суду не навів, а тому з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 09.03.2013 по 07.05.2019 підлягають залишенню без розгляду на підставі пункту 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, зазначеній в постанові від 07.06.2018 в справі №173/637/17 (2-а/173/49/17) та постанові від 15.05.2019 в справі № 804/4217/18.
Керуючись статями 122, 123, пунктом 8 частини першої статті 240, статтями 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок доплати за понаднормовий стаж у розмірі 20 відсотків заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 09.03.2013 по 07.05.2019 - залишити без розгляду.
Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржено в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.