ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"03" лютого 2020 р. справа № 300/2250/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною бездіяльність щодо непроведення перерахунку пенсії у розмірі 90% сум грошового забезпечення з 01.01.2016; зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 у розмірі 90% сум грошового забезпечення та виплачувати у зазначеному розмірі, відповідно до абзацу 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018, із врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії за вислугу років із зменшенням основного розміру пенсії із 90% на 70 % відповідних сум грошового забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру пенсії позивача. Вважає такі дії відповідача неправомірними, такими, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки внесені зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Зазначає, що відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», у редакції що діяла на момент призначення пенсії, розмір обчисленої пенсії за вислугу років становив 90% відповідних сум грошового забезпечення, а надалі, з 01.01.2016 відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Вважає, що відповідач при проведенні перерахунку, виходячи із висловленого у рішеннях Коституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, не мав права допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ з 17.07.2000 за ст.65 п.«а» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС, з вислугою 32 роки, йому з 18.07.2000 призначено пенсію за вислугу років в розмірі 85% грошового забезпечення. З часу призначення пенсії позивачу механізм обчислення пільгової вислуги років та відсоткового значення розміру пенсії змінювався, і відповідно до внесених змін Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 04.07.2002, який набув чинності з 01.01.2003 загальний розмір пенсії 85% змінено на 90%. На підставі цієї норми Закону позивачу з 01.01.2003 було перераховано та обчислено пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення. Тобто з моменту призначення пенсії загальний розмір пенсії при проведенні чергових перерахунків змінювався відповідно до редакції ст.13 Закону України №2262-ХІІ, яка діяла на момент проведення перерахунку, у порядку визначеному законодавством. З 01.01.2016 позивачу, на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 проведено перерахунок пенсії в розмірі 70% грошового забезпечення. Окрім цього, зазначив що позивачем пропущено передбачений ч.2 ст.122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду.
Заяв про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку з перебуванням головуючим суддею у справі з 26.12.2019 по 20.01.2020 у відпустці, строки розгляду справи продовжено.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 , 17.07.2000 звільненого з посади начальника Рожнятівського РВ УМВС України в Івано-Франківській області, з 18.07.2000 призначена пенсія за вислугу років із розрахунку 85% грошового забезпечення на відповідній посаді, при вислузі 32 років, у відповідності до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років від 28.07.2000. (а.с.18-19).
В подальшому, в процесі внесених змін до законодавства, позивачу здійснено перерахунок пенсії із застосуванням розміру грошового забезпечення 90%, що стверджується протоколом за пенсійною справою №89/ №6873, протоколами від 21.04.2008, від 07.08.2012 (а.с.20-22). Суд зазначає, що зміна розміру пенсії за вислугу років відбулась у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» №51-IV від 04.07.2002 року, що набрав чинності з 01.01.2003, яким максимальний розмір пенсії було замінено з 85% на 90% відповідних сум грошового забезпечення.
З 01.01.2016 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 проведено перерахунок пенсії. При цьому, відповідач застосував новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с.23).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 29.10.2019, в якій просив провести з 01.01.2016 перерахунок пенсіїї та її виплату з 01.01.2018, виходячи із 90% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.12-13).
12.11.2019 відповідач, відмовляючи в задоволенні заяви, листом №1449/Н-15 повідомив позивача про те, що Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” №3668-17 від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (ст.43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1-100%, до категорії 2- 95 %. Законом України від 27.03.2014 №1166 «Про запобігання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни в ст. 13 Закону №2262, за якими максимальний розмір пенсії, що призначається за вислугу років не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення за будь-якою із підстав, зазначеною в статті 63 Закону №2262. З урахуванням вимог Законів України від 08.07.2011 №3668 та від 27.03.2014 №1166 при здійсненні перерахунку максимальний розмір пенсії за вислугу років (окрім осіб, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 відсотків, до категорії 2-95%) також встановлюється в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі (а.с. 14-15).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
Згідно частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (надалі також - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначались в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Як слідує з матеріалів справи, на час призначення пенсії вислуга позивача становила 32 роки 6 місяців 17 днів, а отже позивач згідно ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мав право на призначення пенсії у розмірі 91% відповідних сум грошового забезпечення, зокрема: як звільнений у відставку за віком - 55%, та за 12 років вислуги понад 20 років - 36%. Однак, згідно частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), діяло обмеження загального розміру пенсії, за якою загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів. А тому позивачу пенсію за вислугу років призначено у розмірі 85%.
У відповідності до вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» №51-IV від 04.07.2002 року, що набрав чинності з 01.01.2003 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, у частині другій цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінено словами і цифрою "до категорії 2".
Суд зазначає, що норми Закону України від 04.07.2002 №51-IV, а також Закону України № 3591-IV від 04.04.2006 не мали жодного обмеження щодо їх застосування і, відповідно, правових перешкод для перерахунку пенсії з 85% на 90% законодавством визначено не було.
На підставі цих норм Законів пенсію позивачу перераховано та обчислено у розмірі 90%.
Відповідно до протоколів за пенсійною справою, що містяться в матеріалах справи, позивачу з 01.01.2007, з 01.01.2008 та з 01.09.2012 визначено розмір пенсії - 90% сум грошового забезпечення при вислузі років - 32 роки (а.с.20-22).
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 за №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
В подальшому, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 за №1166-VII, який набрав чинності 19.04.2014, внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (на підставі якої позивачеві обраховано спірний розмір пенсії), згідно яких цифрове значення "80" замінено цифрами "70" (максимальний розмір пенсії).
Таким чином, з 19.04.2014 положення частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 80% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №1166-VII, замінивши такий граничний розмір на 70%.
Отже, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим Законом №3668-VІ, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Проаналізувавши наведені вище норми матеріального права, та зміни в законодавстві стосовно визначення максимального розміру пенсії, суд вважає, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% відповідної суми грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної і відповідно перерахованої на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 та від 21 лютого 2018 року за №103, тому застосування у спірному випадку органом пенсійного фонду статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним.
Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019, залишеного без змін постановою Великої Палати Суду від 16.10.2019, ухваленому у зразковій справі №240/5401/18 (Пз/9901/58/18).
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років позивачу відповідно до Постанови №103 протиправно зменшено розмір процентної складової грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому суд дійшов висновку що позивач має право на отримання пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, право на яке набув при вислузі років 32 роки. А тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, суд звертає увагу що позивач помилково вважає «бездіяльністю» вчинені відповідачем дії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії у розмірі 90% сум грошового забезпечення з 01.01.2016.
Стосовно доводів відповідача про наявність підстав для залишення без розгляду адміністративного позову з підстав пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як слідує з матеріалів справи, позивач, у жовтні 2019 року, дізнавшись про порушення свого права щодо перерахунку пенсії, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 29.10.2019. Відповідачем 12.11.2019 позивачу надано відповідь на заяву. До суду з адміністративним позовом позивач звернувся 18.11.2019. Таким чином, позивачем дотримано шестимісячний строк звернення до суду, визначений частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відтак, у суду відсутні достатні і обґрунтовані дані про не дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду з позовом, вимоги якого вирішуються у цій справі, а тому доводи відповідача стосовно залишення без розгляду позовних вимог позивача є безпідставними.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач квитанцією за №ПН233418С1 від 18.11.2019 підтвердив сплату судового збору в загальному розмірі 768,40 грн., а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір в цьому ж розмірі.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" в розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018) сплачений судовий збір в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.