Рішення від 04.02.2020 по справі 280/5123/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

04 лютого 2020 року Справа № 280/5123/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166)

до Комунального підприємства «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченка, 45-А)

про стягнення коштів за податковим боргом,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - позивач) до Комунального підприємства «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з рахунків у банках, що обслуговують платника податків - відповідача податковий борг у розмірі 824 441,68 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за відповідачем обліковується заборгованість, яка виникла в результаті несплати зобов'язань за самостійно поданими деклараціями та уточнюючими розрахунками, а також донарахованих контролюючим органом штрафних санкцій та пені. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг відповідачем не сплачено, а тому він підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить стягнути з відповідача податковий борг з податку на додану вартість в сумі 824 441,68 грн.

Ухвалою суду від 23.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №280/5123/19; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач відзиву на позов не направив; ухвалу про відкриття провадження у справі отримано його уповноваженим представником, що підтверджується підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Частиною другою статті 175 КАС України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

Комунальне підприємство «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради (код ЄДРПОУ 37510516) зареєстровано в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДФС у Запорізькій області (Токмацькому управлінні).

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (далі - ПК України) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до даних довідки про стан заборгованості інтегрованої картки платника податків, за відповідачем рахується податкова заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 824 441,68 грн., яка виникла на підставі наступного.

Так, відповідачем самостійно подано до контролюючого органу:

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2018 року від 16.04.2018, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 45 025,00 грн.;

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2018 року від 15.05.2018, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 3 879,00 грн.;

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2018 року від 18.06.2018, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 42 701,00 грн.;

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2018 року від 16.07.2018, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 35 461,00 грн.;

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2018 року від 15.08.2018, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 7 275,00 грн.;

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2018 року від 13.09.2018, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 14 986,00 грн.;

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2018 року від 16.10.2018, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 21 625,00 грн.;

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2018 року від 15.11.2018, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 44 643,00 грн.;

звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2018 року від 17.01.2019, якою відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 5 747,00 грн.;

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 08.11.2018 за грудень 2016 року, яким відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 51 561,00 грн.;

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 19.11.2018 за січень 2017 року, яким відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 38 077,00 грн. та розмір штрафної санкції у сумі 1 142,00 грн.;

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.11.2018 за грудень 2016 року, яким відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 24 827,00 грн. та розмір штрафної санкції у сумі 745,00 грн.;

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 09.01.2019 за січень 2018 року, яким відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 103 035,00 грн. та розмір штрафної санкції у сумі 3 091,00 грн.;

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 09.01.2019 за лютий 2018 року, яким відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 115 597,00 грн. та розмір штрафної санкції у сумі 3 468,00 грн.;

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 10.01.2019 за березень 2018 року, яким відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 1 587,00 грн. та розмір штрафної санкції у сумі 48,00 грн.;

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 10.01.2019 за квітень 2018 року, яким відповідачем самостійно визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 143 333,00 грн. та розмір штрафної санкції у сумі 4 300,00 грн.

Крім того, Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН КП «Токмак теплоенергія» за квітень - вересень 2017 року, січень 2018 року, за результатами якої складено акт від 12.03.2018 №541/08-01-54-01/37510516, та на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 12.03.2018 №0007765401, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 80 064,29 грн. та податкове повідомлення-рішення від 20.03.2018 №0008125401, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 4 767,65 грн. Вказані податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу, що підтверджується вхідним штемпелем КП «Токмак теплоенегія» на супровідному листі податкової та підписом уповноваженої особи відповідача на податковому повідомленні-рішенні від 20.03.2018 №0008125401.

Також, Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН КП «Токмак теплоенергія» за лютий 2018 року, за результатами якої складено акт від 16.04.2018 №616/08-01-54-01/37510516, та на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 17.04.2018 №0009355401, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 295,63 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача.

Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН КП «Токмак теплоенергія» за період з 16.03.2017 по 18.04.2018, за результатами якої складено акт від 07.05.2018 №667/08-01-54-01/37510516, та на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 08.05.2018 №0010115401, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 59,13 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача.

Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН КП «Токмак теплоенергія» за період з 16.03.2017 по 30.05.2018, за результатами якої складено акт від 18.06.2018 №860/08-01-54-01/37510516, та на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 19.06.2018 №0012825401, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10 444,20 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу, що підтверджується вхідним штемпелем КП «Токмак теплоенегія» на супровідному листі податкової.

Пунктом 46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За правилами п. 50.1 ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Кодексу).

Згідно з п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Тобто, суми податкового зобов'язання та штрафних санкцій з ПДВ, визначені відповідачем самостійно у вищевказаних податкових деклараціях та уточнюючих розрахунках, не є спірними.

Згідно з п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкові повідомлення-рішення від 12.03.2018 №0007765401, від 20.03.2018 №0008125401, від 17.04.2018 №0009355401, від 08.05.2018 №0010115401, від 19.06.2018 №0012825401 отримано уповноваженим представником відповідача, що підтверджується матеріалами справи; докази оскарження їх відповідачем в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, вищезазначені податкові повідомлення-рішення вважаються узгодженими.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Підпунктом 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України встановлено, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

На підставі пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 відповідачу нараховано пеню за платежем «податок на додану вартість», несплачений залишок якої складає 82 044,58 грн.

У зазначені строки податкове зобов'язання відповідачем сплачено частково - у сумі 65 386,80, а тому у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України вважається сумою податкового боргу.

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов'язань, податковим органом вживались заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку. Підприємству 24.03.2016 вручено податкову вимогу форми «Ю» від 24.03.2016 №241-23 на суму 6 131,89 грн.

Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Згідно із п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пп. 95.1- 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач доказів сплати заборгованості не надав.

На підставі викладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області - задовольнити.

Стягнути кошти з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченка, 45-А; код ЄДРПОУ 37510516) податковий борг з податку на додану вартість в сумі 824 441 (вісімсот двадцять чотири тисячі чотириста сорок одна) гривня 68 копійок на р/р 31118029008014, отримувач - Токмацьке УК/Токмак/14010100, ЄДРПОУ 37942194, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 04.02.2020.

Суддя Ю.П. Бойченко