Рішення від 14.01.2020 по справі 326/1062/16-а

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14 січня 2020 року о/об 16 год. 33 хв.Справа № 326/1062/16-а провадження №ЗП/280/116/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., за участю позивача ОСОБА_1 , представників відповідача-1 Іотової В.В., Гогунського К.М., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до 1.Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72102, Запорізька область, м.Приморськ, вул.Центральна, буд.7; код ЄДРПОУ 20485360); 2.Міського голови м.Приморськ Запорізької області Божкової Олени Анатоліївни (72102, Запорізька область, м.Приморськ, вул.Центральна, буд.7)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача Приморська районна державна адміністрація Запорізької області (72102, Запорізька область, м.Приморськ, вул.Банкова, буд.110; код ЄДРПОУ 02126372)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Запорізька обласна державна адміністрація (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.164; код ЄДРПОУ 00022504)

про визнання дій неправомірними, визнання рішення протиправним та його скасування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (надалі - відповідач-1), Міського голови міста Приморська Запорізької області Божкової Олени Анатоліївни (надалі - відповідач-2), в якій просив суд: 1) визнати неправомірними дії Міського голови міста Приморськ Приморського району Запорізької області Божкової О.А., з підстав неналежного виконання посадових обов'язків та недотримання встановленої процедури громадського обговорення пропозиції, щодо об'єднаної громади міста Приморськ Приморського району Запорізької області та села Преслав Приморського району Запорізької області з визначенням центру об'єднання в м.Приморськ; 2) визнати громадські слухання, що проводилися 06.08.2016 щодо обговорення пропозиції об'єднання громади міста Приморськ Приморського району Запорізької області та села Преслав Приморського району Запорізької області з визначенням центру м.Приморськ Запорізької області такими, що не відбулися; 3) визнати протиправним та скасувати Рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 06.08.2016.

У позові зазначено, що рішення громадського обговорення об'єднаної громади міста Приморськ Приморського району Запорізької області та села Преслав Приморського району Запорізької області з визначенням центру об'єднання цих громад в м.Приморськ Запорізької області Приморського району Запорізької області, за ініціативою міського голови міста Приморськ Приморського району Запорізької області Божкової О.А. протиправним, прийнятим з порушенням Законодавства України, а самі громадські слухання від 06.08.2016 - проведеними з грубими порушеннями законодавства України та Положення про порядок громадського обговорення, у зв'язку із неналежним виконанням ОСОБА_2 , міським головою міста Приморськ Запорізької області своїх посадових обов'язків, зважаючи на нижченаведене. ОСОБА_2 було суттєво порушено визначений нормативними актами порядок проведення громадського обговорення, що в цілому призвело до спотворення громадських слухань, що проходили 06.08.2016 та викривлення їх результатів, що має наслідком - порушення гарантованих ст.7 Конституції України прав позивача та інших мешканців Приморської міської ради на місцеве самоврядування (вирішувати питання місцевого значення). Громадські слухання, на яких були присутні тільки 201 особа, в будь-якому разі не можна вважати такими, що відбулись. Оскільки громадські слухання (що є обов'язковою передумовою прийняття місцевою радою відповідного рішення) не відбулись згідно встановлених вимог, то й рішення Приморської міської ради Запорізької області від 06.08.2016 про затвердження проекту рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад є незаконним та порушує права й законні інтереси мешканців Приморської міської громади в цілому, в тому числі й позивача. Окрім того, позачергова сесія Приморської міської ради (12-та), яка відбулася 06.08.2016 була проведена з грубим порушенням Регламенту ради, враховуючи той факт, що не відбулося жодним чином оприлюднення порядку денного такої сесії, не відбулося оголошення про проведення такої сесії. Об'єднання територіальних громад не може здійснюватися всупереч громадській думці. Оскаржуване рішення Приморської міської ради Запорізької області суперечить ч.2 ст.2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». Ані до ані під час проведення громадського обговорення від 06.08.2016, а ні під час прийняття оскаржуваного рішення ради питання економічної ефективності такого об'єднання взагалі не досліджувалось, хоча таке питання було неодноразово висловлене від позивача до члена робочої групи ОСОБА_3 , але жодної відповіді не отримав. Запропонований варіант об'єднання територіальної громади суперечить перспективному плану об'єднання територіальних громад, затвердженому на підставі розпорядження голови Запорізької ОДА та у Верховній Раді України та є економічно недоцільним для мешканців усього району та може спричинити погіршення рівня життя мешканців села, а процес об'єднання територіальних громад без доопрацювання існуючої законодавчої бази, з'ясування можливих ризиків тієї чи іншої моделі об'єднання та належного вивчення громадської думки (з додержанням порядку громадського обговорення та проведенням правомочних зборів) - є передчасним.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем-1 подано до суду перечення проти позову, в яких зазначено наступне. На виконання ч.2 ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та Роз'яснення Комітету Верховної ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування щодо застосування положень Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» №17 від 03.06.2015 та з метою дотримання процедури добровільного об'єднання територіальних громад 04.08.2016 міським головою м.Приморськ Божковою О.А. було прийнято розпорядження №101/3 «Про проведення громадських слухань», відповідно до якого було визначено день та місце проведення громадських слухань та визначено порядок сповіщення населення про їх проведення. Оголошення про проведення громадських слухань було розміщено на телебаченні, в мережі Інтернет, а також членами робочої групи виготовлено персональні запрошення та вручено особисто мешканцям Приморської територіальної громади. Посилання позивача на відсутність оголошення про проведення громадських слухань в газеті «Запорізька правда», як то нібито зобов'язує Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про друковані засоби масової інформації загальнодержавної та місцевої сфери розповсюдження є безпідставним, оскільки дане розпорядження визначає перелік ЗМІ, в яких розміщуються оголошення та документи процесуального характеру й аж ніяк не може бути використано для розміщення оголошень про громадські слухання. «Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 за №996, визначає основні вимоги до організації і проведення органами виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики. Він не поширює свою дію на органи місцевого самоврядування, яким є Приморська міська рада, та не може ними використовуватись при прийнятті рішень. Керуючись ч.1 ст.29 Регламенту роботи Приморської міської ради Приморського району Запорізької області сьомого скликання», затвердженого рішенням міської ради №1 від 27.11.2015, міським головою м.Приморськ Божковою О.А. було прийнято розпорядження №100/3 від 04.08.2016 «Про скликання дванадцятої сесії Приморської міської ради сьомого скликання», про що кожного депутата було проінформовано електронною поштою. Крім того, розпорядження про скликання позачергової сесії було розміщено на Дошці оголошень Приморської міської ради. Під час проведення вперше громадських слухань з питання добровільного об'єднання територіальних громад 01.07.2016 міським головою м.Приморськ Божковою О.А. наводились економічні показники за результатами можливого об'єднання. Проте аналізуючи положення Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» процедура такого об'єднання не передбачає обов'язкового проведення дослідження економічної ефективності, не передбачено й формату такого дослідження. Крім того, Закон не зобов'язує територіальні громади об'єднуватись виключно за Перспективним планом, затвердженим Обласною державною адміністрацією.

Представники відповідача проти позову заперечували.

Відповідачем-2 заперечення/відзив на позовну заяву до суду не надано. У судове засідання відповідач-2 не прибув. Про день, час і місце розгляду справи відповідач-2 повідомлявся належним чином.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача подано до суду відгук на позов, в якому зазначено наступне. Рішення №1 від 06.08.2016 дванадцятої позачергової сесії сьомого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне об'єднання громад» є таким, що прийняте Приморською міською радою на пленарному засіданні - сесії, яка була відкрита та проведена з грубими порушеннями, а тому, є таким, що прийняте протиправно. Громадяни мешканці м.Приморськ не були належним чином попереджені про проведення громадських обговорень, що суперечить законодавству України. У громадських слуханнях була присутня лише 201 особа. За даним фактом можливо стверджувати про те, що громадські слухання не відбулися. Об'єднання територіальних громад не може здійснюватися всупереч громадської думки.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача повідомлено про неможливість направлення свого представника до суду.

Про день, час і місце розгляду справи третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача повідомлялася належним чином.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача подано до суду письмові пояснення, в яких зазначено наступне. 10.08.2016 до Запорізької обласної державної адміністрації надійшло звернення Приморської міської ради Запорізької області про надання висновку щодо відповідності Конституції України та законам України проекту рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схваленого рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 06.08.2016 за №1, та проекту рішення Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схваленого рішенням Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області від 08.08.2016 за №1. За результатами розгляду пакету документів розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 18.08.2016 за №510 «Про затвердження висновку щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень стосовно добровільного об'єднання територіальних громад Приморської міської ради та Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області в Приморську міську територіальну громаду Приморського району Запорізької області» було затверджено висновок про відповідність зазначених проектів Конституції України та законам України. За результатами опрацювання поданих документів Запорізькою обласною державною адміністрацією було встановлено, що процедура об'єднання громад відбувалася у визначеному законом порядку: депутати міської ради ініціювали перед міським головою процес об'єднання, міська рада відповідним рішенням розпочала процедуру обговорень цієї ініціативи, був затверджений порядок громадського обговорення, проведено громадські слухання, надано згоду на об'єднання громад, надіслано пропозиції щодо об'єднання сусіднім громадам, отримано згоду однієї з них, створено спільну робочу групу, підготовлено проект рішення, проведено громадське обговорення цього проекту, скликано та проведено сесію, на якій зазначений проект затверджено. З огляду на наведене, твердження позивача про те, що громадські слухання були неповноважними, оскільки, на його думку, проведені з порушенням процедури, є необґрунтованими. Отже, Запорізька обласна державна адміністрація вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Представником третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача подано до суду клопотання про розгляд справи 14.01.2020 без його участі.

Постановою Верховного Суду від 24.10.2019 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Чернігівського районного суду Запорізької області від 28.11.2017 та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2018 скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді від 11.11.2019 справу прийнято до свого провадження суддею Прасовим О.О. та призначено підготовче судове засідання на 09.12.2019.

09.12.2019 ухвалою суду оголошено перерву у підготовчому судовому засіданні до 26.12.2019.

26.12.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.01.2020.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

У ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «1. Ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади). 2. Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування. 3. Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи. 4. Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою».

У ст.6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «1. Сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади. 2. Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди. 3. У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію. Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується. Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад. 4. Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад».

У ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «1. Проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад. 2. Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад. Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення. 3. Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. 4. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації. 5. У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад. 6. У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом. 7. У разі прийняття сільськими, селищними, міськими радами рішень про добровільне об'єднання територіальних громад, а також у разі підтримки добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі сільський, селищний, міський голова територіальної громади, в якій ініційовано питання про добровільне об'єднання територіальних громад, звертається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку. 8. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішень про добровільне об'єднання територіальних громад у разі їх відповідності висновку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку. Про таке звернення Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація одночасно інформує Верховну Раду Автономної Республіки Крим, відповідні обласні ради, відповідні ради, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад».

У ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено: «1. Об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону. …».

За матеріалами справи, Рішенням №1 від 01.06.2016 «Про затвердження Порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад» Приморська міська рада Приморського району Запорізької області, відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішила: затвердити «Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад» (т.1, а.с.138).

Судом досліджено вказаний «Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об'єднання територіальних громад», затверджений Рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області 01.06.2016 за №1.

У Рішенні №2 від 01.06.2016 «Про розгляд звернень депутатів Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад» Приморська міська рада Приморського району Запорізької області вирішила: «1.Провести громадське обговорення пропозиції депутатів Приморської міської ради щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад села Преслав Преславської сільської ради Приморського району, села Банівка Банівської сільської ради Приморського району. Селищ Набережне, Подспор'є, села Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради в Приморську міську об'єднану територіальну громаду з центром у м.Приморськ до 02 липня 2016 року. 2.Створити робочу групу з вивчення пропозицій, що стосуються ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад … (т.1, а.с.40, 139).

04.08.2016 міським головою Божковою О.А. винесено Розпорядження №101/3 від 04.08.2016 «Про проведення громадських слухань», в якому зазначено: «… Керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.6, 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»: 1.Провести 06 серпня 2016 року громадські слухання з питання громадського обговорення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад, підготовленого спільною робочою групою, о 10:00 год у великій залі Приморської районної ради Запорізької області. 2.Розмістити оголошення про проведення громадських слухань на офіційному веб-сайті Приморської міської ради та на дошці оголошень Приморської міської ради. 3. Виконавчому комітету Приморської міської ради забезпечити виготовлення та вручення персональних оголошень мешканцям міської ради. …» (т.1, а.с.41, 157).

Також, 04.08.2016 міським головою Божковою О.А. винесено Розпорядження №100/3 від 04.08.2016 «Про скликання дванадцятої сесії Приморської міської ради сьомого скликання», в якому зазначено: «… Керуючись ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Регламентом роботи Приморської міської ради Приморського району Запорізької області сьомого скликання 1.Скликати 06 серпня 2016 року дванадцяту позачергову сесію Приморської міської ради Приморського району Запорізької області у великій залі Приморської районної ради … о 12-00 годині. 2.Внести на розгляд дванадцятої сесії Приморської міської ради Приморського району Запорізької області питання «Про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад». 3.Виконавчому апарату Приморської міської ради повідомити депутатів міської ради та громадськість про проведення дванадцятої сесії Приморської міської ради з питанням черги денної «Про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад». …» (т.1, а.с.42, 158).

За матеріалами справи, депутати Приморської міської ради Приморського району Запорізької області на дванадцяту позачергову сесію Приморської міської ради Приморського району Запорізької області у великій залі Приморської районної ради о 12 год. 00 хвил. 06.08.2016 - запрошувались.

В обґрунтування позиції по справі відповідачем-1 надано до суду Довідки Приморської районної державної лікарні ветеринарної медицини, Державного навчального закладу «Приморський професійний аграрний ліцей», КЗ «Загальноосвітня школа №2 І-ІІІ ступенів міста Приморськ, КЗ «Приморська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №3» - про обговорення у червні 2016 року на зборах трудових колективів щодо добровільного об'єднання територіальних громад, (т.2, а.с.205-206, 211-212).

Позивачем документально не спростовано викладене у вказаних Довідках.

Судом досліджено документи надані позивачем щодо не проведення у Відокремленому структурному підрозділі «Ногайський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету» на зборах трудового колективу обговорення питання про добровільне об'єднання територіальних громад та наявності кримінальних проваджень відносно ОСОБА_3 (т.4, а.с.34-35; т.5, а.с.83-86).

На думку суду, наявність вказаних документів (навіть можливий вирок відносно ОСОБА_3 ) не спростовує того, що у цілому волевиявлення територіальних громад відбулось і більшість людей підтримало об'єднання територіальних громад.

Також, в обґрунтування позиції по справі відповідачем-1 надано до суду Статтю «Внимание! Завтра в Приморске пройдут общественные слушанья (+видео)» - викопіювання з сайту http://pro.primorsk.biz/ від 05.08.2016 (т.2, а.с.207).

На офіційному веб-сайті Приморської міської ради Приморського району Запорізької області 05.08.2016 о 10 год. 57 хвил. було оприлюднено запрошення мешканців міста Приморськ прийняти участь у громадському обговоренні проекту рішення Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад, яке відбудеться 06.08.2016 о 10 год. 00 хвил. у великій залі (третій поверх) Приморської районної ради (т.1, а.с.12).

Таким чином, мешканців міста Приморськ було завчасно запрошено прийняти участь у громадському обговоренні проекту рішення Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Враховуючи матеріали справи, суд вважає здійснені заходи із запрошення мешканців міста Приморськ прийняти участь у громадському обговоренні проекту рішення Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад належними, вчиненими відповідно до норм права, обґрунтованими, такими, що не обмежили прав та інтересів людей у прийнятті участі у громадському обговоренні проекту рішення Приморської міської ради.

Всі хто був заінтересований, відстежував інформацію щодо добровільного об'єднання територіальних громад - той завітав до великої зали (третій поверх) Приморської районної ради 06.08.2016 о 10 год. 00 хвил.

Позивач 06.08.2016 був присутнім на громадському обговоренні проекту рішення Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад та виступав з трибуни (що підтверджується відео на диску щодо громадських слухань з питання добровільного об'єднання територіальних громад від 06.08.2016), ніхто позивача не обмежував у висвітлені його точки зору, міркувань, тощо.

Отже, волевиявлення мешканців міста Приморськ та позивача було враховано при громадському обговоренні проекту рішення Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Як свідчать матеріали справи, при громадському обговоренні проекту рішення Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад, крім іншого, з'ясовувались питання й економічної ефективності добровільного об'єднання територіальних громад.

У Резолюції громадських слухань з питань громадського обговорення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад, підготовленого спільною робочою групою від 06.08.2016 зазначено: «… ВИРІШИЛИ: 1.Схвалити проект рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад, підготовленого спільною робочою групою, у наступній редакції: …» (т.1, а.с.159).

Судом досліджено Протокол №2 громадських слухань з питання добровільного об'єднання територіальних громад від 06.08.2016 (т.1, а.с.160-163).

Також, судом досліджено відео на диску щодо громадських слухань з питання добровільного об'єднання територіальних громад від 06.08.2016 (т.3, а.с.150).

Враховуючи матеріали справи, суд не вважає, що громадські обговорення проекту рішення Приморської міської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад від 06.08.2016 не відбулись.

У Рішенні Приморської міської ради Приморського району Запорізької області №1 від 06.08.2016 «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад»» зазначено: «Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», розглянувши проект рішення Приморської міської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою, результати громадських обговорень, Приморська міська рада ВИРІШИЛА: 1.Схвалити проект рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою (додається). 2.Міському голові м.Приморськ Божковій О ОСОБА_4 подати проект рішення Приморської міської ради «Про добровільне обєднання територіальних громад» до Запорізької обласної державної адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. …» (т.1, а.с.167).

З даного приводу в обґрунтування позиції по справі відповідачем-1 надано до суду Статтю «Депутаты Приморского городского совета поддержали резолюцию общественных слушаний (+видео)» - викопіювання з сайту http://pro.primorsk.biz/ від 08.08.2016 (т.2, а.с.208-209).

Позивачем не доведено відсутності кворуму для прийняття Рішення Приморською міською радою Приморського району Запорізької області №1 від 06.08.2016 «Про схвалення проекту рішення міської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад»».

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації №510 від 18.08.2016 «Про затвердження висновку щодо відповідності Конституції та законом України проектів рішень стосовно добровільного об'єднання територіальних громад Приморської міської ради та Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області в Приморському міську територіальну громаду Приморського району Запорізької області» затверджено висновок щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схваленого рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 06.08.2016 за №1 та проекту рішення Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області «Про добровільне об'єднання територіальних громад», схваленого рішенням Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області від 08.08.2016 за №1 (т.1, а.с.122-123).

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 у справі №808/2506/16 було відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації №510 від 18.08.2016 «Про затвердження висновку щодо відповідності Конституції та законом України проектів рішень стосовно добровільного об'єднання територіальних громад Приморської міської ради та Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області в Приморському міську територіальну громаду Приморського району Запорізької області».

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.03.2017 у справі №808/2506/16 (яка набрала законної сили 07.03.2017) задоволено заяву ОСОБА_1 про відмову від адміністративного позову - прийнято відмову ОСОБА_1 від адміністративного позову; постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 у справі №808/2506/16 визнано нечинною; закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження (т.1, а.с.83-84, 87).

У Рішенні №1 від 22.08.2016 «Про добровільне об'єднання територіальних громад» Приморська міська рада Приморського району Запорізької області вирішила: «1.Об'єднатися з територіальними громадами села Преслав Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області, селища Набережне, селища Подспор'є, села Комишуватка та міста Приморськ Приморської міської ради Приморського району Запорізької області в Приморську міську об'єднану територіальну громаду з центром у місті Приморськ. 2.Доручити міському голові м.Приморськ Божковій Олені ОСОБА_5 звернутися до Запорізької обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів міської ради та міського голови в установленому законом порядку. …» (т.2, а.с.214).

Відповідно до Постанови Центральної виборчої комісії №437 від 07.10.2016 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року» були призначені 18.12.2016 перші місцеві вибори в Приморській міській об'єднаній територіальній громаді.

29.12.2016 Приморською міською радою Приморського району Запорізької області прийнято Рішення №1 «Про визнання повноважень міського голови і депутатів міської ради, обраних 18 грудня 2016 року» (т.3, а.с.152).

Таким чином, за матеріалами справи Приморська міська об'єднана територіальна громада з центром у місті Приморськ є фактично утвореною та 18.12.2016 відбулись перші місцеві вибори в Приморській міській об'єднаній територіальній громаді.

Суд дослідив допити свідків по даній адміністративній справі.

Доказів визнання протиправними та скасування інших рішень суб'єктів владних повноважень, окрім того, яке оскаржується у даній адміністративній справі №326/1062/16-а (провадження №ЗП/280/116/19), учасники справи до суду не надали.

Суд вважає, що окремі недоліки в оформленні процедурних документів, окремих рішень при дотриманні в цілому приписів норм права, не можуть бути підставою для визнання: неправомірними дій міського голови; громадських слухань такими, що не відбулись; протиправним та скасування рішення про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У стягненні з відповідачів-1,2 на користь позивача судових витрат - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 03.02.2020.

Суддя О.О. Прасов