Рішення від 03.02.2020 по справі 420/7146/19

Справа № 420/7146/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі - 50%, а з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%, визначеного станом на 01 березня 2018 року, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01 січня 2018 року у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум, -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі - 50%, а з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%, визначеного станом на 01 березня 2018 року, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01 січня 2018 року у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 02.12.2019 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку зі змінами в законодавстві він набув право на перерахунок пенсії, та йому було перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області, але пенсія виплачується йому в неповному обсязі. Позивач вважає, що такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області порушують його права, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Представник відповідача 18.12.2019 року за (вхід.№48303/19) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що на виконання Постанови № 103 головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 4930 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1340 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 3135 грн. Щодо виплати пенсії з урахуванням 100% суми підвищення відповідач зазначає, що відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Враховуючи, що після скасування ч. 1 та 2 Постанови №103, Кабінетом Міністрів України новий порядок здійснення перерахунку пенсії з метою виконання положень Закону №2262-ХІІ та Постанови №704 прийнято не було, пенсія позивачу виплачується головним управлінням у розмірах передбачених Постановою №103. Враховуючи положення ст. 8 та 63 Закону №2262 з Державного бюджету України органам Пенсійного фонду забезпечене відповідне фінансування для проведення перерахунку, а отже самостійне визначення розміру пенсії та її виплата органами Пенсійного фонду призведе до збитків Державного бюджету України. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій головного управління відсутні.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу в Збройних силах СРСР та України, звільнений у запас за станом здоров'я, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області, та отримую пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року (пенсійна справа №ЮО076934 -Міноборони).

Відповідно до листа, отриманого з Головного управління Пенсійного фонду України, згідно перерахунку (пенсійна справа позивача №ЮО076934 - Міноборони), підвищення пенсії позивача складає 3841,15 грн., з них виплачується :

з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення: 1920,58 грн.;

з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75% від підвищення: 2880,86 грн.;

з 01.01.2020 року 100% щомісячно 100% від підвищення: 3841,15 грн.

Позивач отримує пенсію, яка була призначена Одеським обласним військовим комісаріатом відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії Міністерства оборони України (пенсійна справа позивача №ЮО076934).

У зв'язку зі змінами в законодавстві позивач набув право на перерахунок пенсії, та йому було перераховано ГУ ПФУ в Одеській області розмір пенсії з 01.01.2018 року, але пенсія позивачу виплачується в неповному обсязі, а тому позивач вважає, що такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області порушують його права.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

01.11.2019 року позивач звернувся із заявою (вхід. № 2886/Ш-11) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців,осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», без врахування розстрочки встановленої Постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»(надалі - Постанова № 103) підвищення буде виплачуватися: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року - щомісячно 50 % від суми підвищення; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісячно 75% від суми підвищення; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

З матеріалів справи вбачається, що з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 15.11.2019 року № 2886/111-11 на виконання Постанови № 103 управлінням було проведено позивачу перерахунок пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислуги років за відповідною або аналогічною посадою, яку займала особа на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Також з листа отриманого від Головного управління Пенсійного фонду України, вбачається, що позивач отримую пенсію не в повному обсязі, з 01.01.2018 року, ніж передбачено Законодавством України, а саме в період з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року, щомісячно 50% від підвищення - 1265,44 грн.; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року, щомісячно 75% від підвищення - 1898,16 грн.; з 01.01.2020 року щомісячно 100 % від підвищення - 2530,88 грн.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього документу провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розмір пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 визначений порядок перерахунку пенсій, призначений згідно із законом № 2262 до 01 березня 2018 року з урахуванням виплат, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).

Постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу(крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Постанова № 704 набрала чинності 01 березня 2018 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлених Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - порядок № 45) яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішенням КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 4 порядку № 45 перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені і військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Згідно п.п. 1, 2 зазначеної постанови перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п.2 Постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищення пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені Законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р - 50 відсотків, з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 %; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця на підставі Постанови КМУ № 704 від 30.08.2017 року.

Згідно приписів ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п. 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року. При цьому КМУ уповноважений визначити порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано шляхом прийняття порядку № 45.

Як вбачається зі змісту п.п.1,2 Постанови КМУ № 103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. Крім того, вказаними пунктами Постанови КМУ фактично зменшено розмір доплат до пенсій за результатами перерахунку у 2018 та 2019 роках. Нормами Закону № 2262 не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути розстрочена у зменшеному розмірі (50 та 75 відсотків).

Статтею 1-1 Закону № 2262 визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 4 ст. 63 Закону № 2262 прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно «перерахунку» усіх призначених за цим Законом пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 Закону № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Частиною другою статті 55 Закону № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі Законів та за своїм

змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у

положеннях Конституції України.

В силу приписів ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених звійськової служби, та деяких інших осіб”, п.4 Порядку 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови № 103. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначити порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку №45.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п.10 Постанови № 704 (із змінами, внесеними згідно з Постановою № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року. Постанова № 103 в частині внесення змін до Постанови № 704 є чинними. Отже, з набранням чинності Постанови № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум, визначається безпосередньо положенням Закону № 2262, а отже підпадає під дію ст.1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності» і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати «майном» у значенні цього положення, з огляду на обставини того, що позивач отримав право на вказані суми виплат, ще до прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року було передбачено положенням Закону № 2262.

Стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичній особі гарантоване право мирно володіти майном. При цьому зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Таким чином, вказані обставини свідчать про те, що невиплата вказаних належних сум ОСОБА_1 є втручанням у його право на мирне володіння майном.

Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі - 50%, а з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%, визначеного станом на 01 березня 2018 року, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01 січня 2018 року у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум, підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.

У задоволенні клопотання представника відповідача від 18.12.2019 року про зупинення провадження у справі №420/7146/19 суд відмовляє, оскільки згідно п.3 ч.1 ст.236 КАС України, суд вважає наявні докази у справі є достатніми для розгляду адміністративного позову по суті.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,241-246,263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні клопотання представника відповідача від 18.12.2019 року (вхід.№48304/19) - відмовити.

2. Позовні вимоги задовольнити повністю.

3.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі - 50%, а з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75%, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

4.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01 січня 2018 року у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст. 291, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя К.С.Єфіменко

.