Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
03 лютого 2020 р. Справа №200/1037/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Кальміуського відділу державної виконавчої служби у м. Маріуполі Східного Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Харків) про зобов'язання здійснити перерахунок суми виконавчого збору у розмірі 10% від фактично сплаченої суми боргу у розмірі 15 600 грн. на користь стягувача ПАТ КБ «Приватбанк» за виконавчим провадженням № 56977350, -
21 січня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Кальміуського відділу державної виконавчої служби у м. Маріуполі Східного Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Харків) про зобов'язання здійснити перерахунок суми виконавчого збору у розмірі 10% від фактично сплаченої суми боргу у розмірі 15 600 грн. на користь стягувача ПАТ КБ «Приватбанк» за виконавчим провадженням № 56977350.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви її подано з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Згідно п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
В порушення зазначених правових норм позивачем не надано до позовної заяви належного доказу в підтвердження утримання виконавчого збору з його заробітної плати і дати такого утримання, а також розпорядження від 14.01.2019 № 1362 (копія довідки від 25.10.2019, додана до матеріалів позовної заяви як доказ утримання виконавчого збору, не містить повної і достатньої інформації щодо наведених обставин).
Згідно п. 8 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
В порушення вищенаведених вимог, позивачем в позовній заяві не зазначена інформація щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
Крім того, відповідно до приписів ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно ч. 2 ст. 287 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Суд зауважує, що провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця здійснюється з особливостями, визначеними статтею 287 КАС України, а тому визначений десятиденний строк звернення до суду з позовом такої категорії є чітким і незмінним. Загальний строк звернення до адміністративного суду, визначений ст. 122 КАС України, на позови (справи) зазначеної категорії не розповсюджується.
Згідно з ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається з заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, доданої до матеріалів позовної заяви, позивачем у грудні 2019 року отримано від відповідача лист, яким повідомлено про відмову у перерахунку суми нарахованого виконавчого збору від фактично сплаченої суми боргу.
Отже, оскільки зазначене повідомлення про відмову за підписом начальника Кальміуського відділу державної виконавчої служби у м. Маріуполі стало підставою для подання даного адміністративного позову, суд дійшов висновку, що позивачеві про можливе порушення його прав стало відомо у грудні 2019 року відповідно, а тому позивачем порушено десятиденний строк для звернення до суду за захистом своїх прав.
При цьому суд зазначає, що додана до позову заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом не містить інформації та доказів поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, суд вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 172, 256, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кальміуського відділу державної виконавчої служби у м. Маріуполі Східного Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Харків) про зобов'язання здійснити перерахунок суми виконавчого збору у розмірі 10% від фактично сплаченої суми боргу у розмірі 15 600 грн. на користь стягувача ПАТ КБ «Приватбанк» за виконавчим провадженням № 56977350, - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- належного доказу утримання судового збору Кальміуським відділом державної виконавчої служби у м. Маріуполі Східного Міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Харків) із зазначенням дати такого утримання (у двох екземплярах);
- письмової інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви;
- письмової заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, із зазначенням причин пропуску строку, та докази поважності причин його пропуску.
Роз'яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде повернута.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Ушенко