про залишення позовної заяви без руху
29 січня 2020 року м. Київ № П/320/640/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:
1) визнати неправомірною відмову Пенсійного фонду України Київської області від урахування в розрахунку розміру пенсії періоду з 01.06.2014 по 05.12.2017, коли позивач працювала на ПАТ «Борекс», бо за цей час із її заробітної плати щомісяця страхувальником (роботодавцем) відраховувались страхові внески;
2) зобов'язати Пенсійний фонд України Київської області:
- перерахувати розмір пенсії позивача з урахуванням спірного періоду трудового стажу з 01.06.2014 по 05.12.2017;
- розрахувати і виплатити компенсацію за втрачену частину пенсії з урахуванням спірного періоду ( з початку спірного часу - 01.06.2014) у відповідності з вимогами п.2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення».
Пунктом 3, 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту другого частини 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства в позовній заяві зазначається: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Як вбачається з позовної заяви позивачем усупереч вимогам Кодексу адміністративного судочинства у позовній заяві не зазначено адреси електронної пошти позивача, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України щодо відповідача та офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти відповідача.
Також, відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
При цьому, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло.
Як вбачається з пункту 1 прохальної частини позовної заяви позивач просить суд визнати неправомірною відмову Пенсійного фонду України Київської області від урахування в розрахунку розміру пенсії періоду з 01.06.2014 по 05.12.2017, коли позивач працювала на ПАТ «Борекс», бо за цей час із її заробітної плати щомісяця страхувальником (роботодавцем) відраховувались страхові внески.
Проте, суд зазначає, що вказана вимога сформульована не чітко, адже позивач не зазначає, яку саме із зазначенням номера та дати відмови він просить визнати протиправною, отже, дана позовна вимога є неконкретною і підлягає уточненню позивачем.
Суд звертає увагу позивача, що правову категорію "зміст позовних вимог" слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає постановити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги позивача. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло.
Крім того, слід зазначити, що у позовній вимозі під номером 2 позивач просить зобов'язати Пенсійний фонд України Київської області вчинити певні дії, однак вказаного суб'єкта не визначено учасником процесу, відтак позивач повинен привести свої позовні вимоги у відповідність до суб'єктного складу учасників справи та учточнити їх.
Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з приписами частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з відбитку штемпелю відділення поштового зв'язку відображеному на конверті у кому надійшла позовна заява вбачається
Положеннями статті 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» від установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.
Відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір за кожну вимогу немайнового характеру.
При цьому суд, враховує, що вимога позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії є похідною вимогою, тому сплата судового збору здійснюється як за одну вимогу.
Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивачу необхідно було сплатити 840,80 грн.
У якості доказу сплати судового збору позивачем до позовної заяви приєднано квитанцію від 20.01.2020 №N19RL3913M на суму 840,80 грн.
Статтею 9 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до даних підсистеми «Реєстр підтверджень оплат із Казначейства» комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» кошти, сплачені за квитанцією від 20.01.2020 №N19RL3913M, до Державного бюджету України на рахунки Київського окружного адміністративного суду не надходили.
Крім того, слід зазначити, як вбачається з квитанції від 20.01.2020 №N19RL3913M, наданої позивачем в якості сплати судового збору, платіж в розмірі 840,80 було перераховано за такими реквізитами: отримувач - УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код 38004897, рахунок - UA908999980313181206084026007.
Суд зазначає, що судовий збір позивач сплатив на рахунки, що відкриті Окружному адміністративному суду м. Києва.
Натомість для зарахування судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду Головним управлінням Державної казначейської служби України у Київській області визначено наступні реквізити:
1) отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101;
2) код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989;
3) банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);
4) код банку отримувача (МФО) - 899998;
5) рахунок отримувача - UA 718999980313151206084010001;
6) код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Частиною 10 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки можуть бути усунені позивачем шляхом подання до суду:
- позовної заяви, що відповідає вимогам встановленим статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням адреси електронної пошти позивача та ідентифікаційного коду відповідача та офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача;
- позовної заяви із зазначенням уточнених позовних вимог, яка зазначена у прохальній частині позову у пункті 1 шляхом викладення чітких і зрозумілих вимог та приведенням вимоги у пункті 2 у відповідність до суб'єктного складу учасників процесу;
- оригіналу платіжного документу, що підтверджує сплату судового збору в розмірі 840,80 грн. за належними реквізитами щодо його сплати.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою https://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax/, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Панова Г. В.