ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про повернення позовної заяви
"04" лютого 2020 р. справа № 300/69/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали
позовної заяви ОСОБА_1
до Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області
про визнання протиправними та скасування постанов, -
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач), 16.01.2020 звернувся в суд з позовною заявою до Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов про стягнення виконавчого збору та про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження ВП №42552908 від 23.11.2018.
Ухвалою суду від 21 січня 2020 року в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до суду відмовлено, позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов, залишено без руху. Надано позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням конкретних поважних підстав такого пропуску.
На адресу суду 30.01.2020 надійшла заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду в якій позивач послався на ті самі обставини, що і в позовній заяві вважаючи, що обрахунок строку звернення до суду з даною позовною заявою повинен починатися з дня отримання постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 грудня 2019 року в справі № 344/21436/18, а саме з 06.01.2020. Вказаною постановою Великої Палати Верховного Суду роз'яснено позивачу те, що скарга на постанови державного виконавця про стягнення з нього виконавчого збору та витрат на проведення виконавчих дій не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинні розглядатися адміністративним судом.
Інших доказів поважності пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою суду не подано.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду в десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Суд наголошує, що провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця відноситься до термінових адміністративних справ (§ 2 Глави 11 КАС України). Вказаним параграфом процесуального закону, у зв'язку із специфікою правовідносин, передбачені скорочені строки як звернення так і розгляду такої категорії справ. Законодавець встановлюючи такі короткі строки виходив з того, що зволікання оскарження рішень органу державної виконавчої служби може привести до погіршення функціонування вказаного органу державної влади чим, в свою чергу буде порушено принцип юридичної визначеності, який є основоположний у громадянському суспільстві.
Як вказувалося вище, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 21 січня 2020 року, перебіг десятиденного строку для звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду із даною позовною заявою необхідно обраховувати починаючи саме з моменту набрання законної сили ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області в справі № 344/21436/18 - з 16 січня 2019 року, якою закрито провадження за скаргою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: державний виконавець Івано-Франківського міського відділу ДВС ГТУЮ в Івано-Франківській області Керніцький Андрій Васильович та Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про визнання дій неправомірними та скасування постанов.
Тобто позивач, маючи десятиденний строк оскарження постанов про стягнення виконавчого збору та про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження ВП №42552908 від 23.11.2018 звернувся до суду через рік з моменту коли дізнався, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суд зазначає, що апеляційний перегляд судового рішення в порядку цивільного судочинства не зупиняє дії ухвали суду, а судом касаційної інстанції в порядку статті 436 Цивільного процесуального кодексу України дію ухвали Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області в справі № 344/21436/18 не зупинялося.
Таким чином, позивачем суттєво та необґрунтовано пропущено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Згідно з частиною 2 статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
За приписами статті 17 Закону України від 23.02.2006 N 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (ратифіковано Україною 17.07.97) визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Водночас, як зазначив Європейський Суд з прав людини в ухвалі щодо прийнятності заяви від 30.08.2006 (справа "Каменівська проти України"), "право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані".
Отже, за практикою Європейського Суду з прав людини право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс та інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Позивач будучи проінформований ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області в справі № 344/21436/18 від 16.01.2019 про те, що спір з приводу оскарження постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, прийнятої під час дії Закону України «Про виконавче провадження», підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції, було видано виконавчий документ, що знаходився на примусовому виконанні у державного виконавця посилаючись на правову позицію висловлено в постановах Верховного Суду від 06 червня 2018 року у справі № 127/9870/16-ц та від 20 вересня 2018 року у справі № 821/872/17, не скористався правом звернення до суду з даною позовною заявою в порядку адміністративного судочинства у передбачений законом строк.
Необхідно звернути увагу, що процесуальних перешкод для звернення до суду в порядку адміністративного судочинства, з моменту постановлення ухвали Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області в справі № 344/21436/18 від 16.01.2019 у позивача не було.
Таким чином, на переконання суду, позивачем суттєво порушено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом та не наведено будь яких об'єктивних чи суб'єктивних причин, які б слугували перешкодою для звернення до суду, а також достатньою підставою для визнання поважними причини пропуску зазначеного строку, а тому виходячи із принципу юридичної визначеності суд визнає вказані позивачем підстави пропуску строку звернення до суду неповажними.
Згідно з частиною 1 та 2 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
За наведених обставин та вказаних правових норм, у зв'язку із визнанням підстав пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою неповажними, позовна заява підлягає поверненню.
Керуючись статтями 123, 169, 243, 248, 256, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Визнати причини пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом - неповажними.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.