копія
23 грудня 2019 року Справа № 160/10061/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
16 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:
визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525), щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії;
зобов'язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів його посадових окладів за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови №704, та направити відповідну довідку про грошове забезпечення в Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ у Дніпропетровській області та отримує пенсію згідно Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).
При подачі довідки до Пенсійного фонду для перерахунку пенсії позивачу, відповідачем було невірно визначено розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням а саме 7750,0 грн. замість 8190, 00 грн. та 1480,00 грн. замість 1560,00 грн.
Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 21 жовтня 2019 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
21 листопада 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по лінії Міністерства оборони України згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ). Таким чином, порядок призначення та перерахунку пенсії визначено Законом №2262-ХІІ. Отже, позивач отримує пенсію, яка встановлена спеціальним законом, яким до того ж визначено підстави для проведення перерахунку пенсії.
На виконання приписів статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Згідно пункту 1 Постанови КМУ №103 передбачено, перерахувати пенсії, що призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до приписів пункту 4 Постанова КМУ №704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Пункт 4 Постанова №704 було змінено на підставі підпункт 3 пункту 1 Змін, що вносяться до Постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 року (далі по тексту - Зміни до постанови №103).
До внесення змін 21.02.2018 року вищезазначеними змінами до постанова №103, приписи пункту 4 Постанови №407 зазначали, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Тобто пунктом 4 Постанови №704 чітко визначено на що потрібно множити тарифні коефіцієнти зазначені в додатках 1, 12, 13, 14, а саме до 21.02.2018 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), а з 21.02.2018 року лише розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Посадова особа Кабінету Міністрів, яка розробляла зміни до Постанови №704, допустила помилку не виключивши з приміток до додатків 1,4 норму на яку посилається позивач.
29 листопада 2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому останній зазначив, що висновок, зроблений відповідачем у своєму відзиві про те, що примітки в додатках 1 та 14 постанови №704 до 21.02.2018 року лише дублювали п.4 цієї постанови, тобто юридична сила зазначених приміток прямо випливала з норм п.4 цієї постанови, тому посадові особи органів державної влади повинні використовувати саме п. 4 постанови №704 в новій редакції, а не примітки до додатків, які за змістом дублювали п. 4 даної постанови, до внесення змін постановою КМУ №103, є помилковим за своєю суттю.
У початковій редакції п.4 було зазначено, що розміри окладів залежать від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ПМПО), встановленого Законом України "Про бюджет" на календарний рік, в якому це буде відбуватися. Там також було зазначено, що застосовувати множником у визначенні розміру окладів необхідно 50% розміру мінімальної заробітної плати (МЗП) на цей же рік, встановлений цим же Законом "Про бюджет", якщо розмір ПМПО менше 50% розміру МЗП.
Зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України № 704 в п.4 (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103) вказали календарний рік (2018), в якому повинні бути проведені дії щодо визначення розмірів окладів військовослужбовцям, і розмір ПМПО (1762 грн.), але залишили в силі вказівку про те, що цей розмір ПМПО треба множити на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1, 12,13 і 14.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером Міністерства оборони України.
Позивач у 1993 році був звільнений зі Збройних Сил, з березня 1993 року по лютий 2018 року одержував пенсію в розмірі 86% (вислуга 32 роки) суми грошового забезпечення. Зараз позивач перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ у Дніпропетровській області та отримує пенсію згідно Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отримавши підвищену пенсію у квітні 2018 року позивач звернувся до відділення Пенсійного фонду України з проханням про видачу розрахунку пенсії за вислугу років, який отримав 22.04.2018 року.
З даного розрахунку позивач дізнався, що відповідач визначив розмір посадового окладу позивача та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 р., 1762 гривні, на відповідні коефіцієнти, встановлені у додатках: для посадових окладів - № 1, для окладів за військовим званням - № 14.
06.06.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив розібратися, зробити перерахунки і направити відповідні матеріали в ПФ для перерахунку його пенсі.
25 червня 2019 року позивач одержав від відповідача лист-відповідь від 25.06.2019 р. №11977/11, в якій відповідач зазначив, що відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2017 року №704 (зі змінами) розміри посадових окладів, окладів за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 року.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови № 704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
Проте, в лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 було викладено у новій редакції, а саме: «4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Однак, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови КМУ, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Отже, в обох випадках визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Станом на 01.01.2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб (ПМПО) складає 1762 грн., а мінімальна заробітна плата (МЗП) - 3723 грн. Отже, 50% МЗП буде складати 1861,50 грн.
Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1861,50 грн.
Отже, посадовий оклад позивача повинен складати: 1861,50 х 4.4 = 8190 грн., а не 7750,00 грн., як це визначено відповідачем. Оклад за військовим званням: 1861,50 х 0,84 = 1560,00 грн., а не 1480,00 грн., як це визначено відповідачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено права позивача, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 768,4 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525) щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням ОСОБА_1 , які були надані в Пенсійний фонд для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок розмірів посадових окладів ОСОБА_1 за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України №704, та направити відповідну довідку про грошове забезпечення в Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 768,4 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
23 грудня 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
Згідно з оригіналом.
Суддя В.М. Олійник