Постанова від 04.02.2010 по справі 2а-22665/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2010 р. справа № 2а-22665/09/0570

час прийняття постанови: 11 год. 50 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Тарасенка І.М.

при секретарі Беспалько Г.Г.,

за участю:

представника позивача Еллі В.В., діє за дов. від 11.01.2010 р.,

представника відповідача Носової А.О., діє за дов. від 02.02.2010 р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Красноармійський комбікормовий завод» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 2055,00 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 30.03.2009 року № 84,-

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Красноармійський комбікормовий завод» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 2055,00 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 30.03.2009 року № 84.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним у відповідності до Закону України «Про ціни та ціноутворення», Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, п. 3.1.1 Плану роботи на І квартал 2009 року була проведена перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Красноармійський комбікормовий завод» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні та застосуванні цін на основні продовольчі товари, за наслідками якої прийнято рішення від 30.03.2009 № 84 про застосування економічних санкцій. Рішення було направлено відповідачеві рекомендованим листом 15.04.2009 року № 896058 для виконання у 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми застосованих економічних санкцій у розмірі 2055,00 грн. Разом із рішенням відповідачу була направлена претензія від 30.03.2009 року № 05-04/84-84.

Відповідач вказане рішення не оскаржував. Станом на теперішній час відповідач суму економічних санкцій до бюджету не перерахував.

Посилаючись на п. 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», позивач просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Красноармійський комбікормовий завод» у дохід бюджету суму економічних санкцій у розмірі 2055,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вказавши на обставини, викладені у запереченні на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.

Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 84 від 30.03.2009 до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 2055,00 грн. (у тому числі безпідставно отримана сума виручки - 685,00 грн., штраф - 1370,00 грн.) за порушення державної дисципліни цін (а.с.4). Відповідно до цього рішення відповідачем допущені наступні порушення: на борошно пшеничне вищого ґатунку застосовувався завищений до 15,8 відс. Рівень рентабельності замість затвердженого 7,0 відс., чим порушено вимоги розпорядження голови облдержадміністрації від 03.12.2007 року № 750 «Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари» із змінами, внесеними розпорядженням від 26.06.2008 року № 305 «Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 03.12.2007 року № 750».

Як вбачається із зазначеного рішення, воно прийняте позивачем на підставі акту перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Красноармійський комбікормовий завод» від 23.03.2009 № 192.

Також, на адресу відповідача позивачем була направлена претензія № 05-04/84-84 (а.с.5), в якій також зазначений розмір економічних санкцій 2055,00 грн. та роз'яснений порядок перерахування даної суми до бюджету.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Відповідач отримав вищевказане рішення про застосування економічних санкцій та претензію 15.04.2009, що підтверджується поштовим повідомленням про їх вручення (а.с.6).

У судовому засіданні встановлено, що вказане рішення відповідачем не оскаржувалося.

У встановлений у рішенні термін відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив. Таким чином, сума економічних санкцій підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення суду.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Красноармійський комбікормовий завод» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 2055,00 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 30.03.2009 року № 84 - задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Красноармійський комбікормовий завод» (ЄДРПОУ 00687994) в доход бюджету згідно п. 15 ст. 2 розділу I Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835-VI суми застосованих економічних санкцій у розмірі 2055 (дві тисячі п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп. відповідно до рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 30.03.2009 року № 84 за порушення державної дисципліни цін, яка підлягає зарахуванню до державного бюджету (д/р 31110106700060 в УДК м. Красноармійська Донецької області, одержувач - УДК м. Красноармійська Донецької області, код ЄДРПОУ 34686759, банк одержувача - ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100).

Постанова прийнята і підписана у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 04 лютого 2010 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений 08 лютого 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Тарасенко І.М.