Постанова від 25.02.2010 по справі 2а-491/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2010 р. справа № 2а-491/10/0570

час прийняття постанови: 12-05

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Смагар С.В.

при секретарі Куранді Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Маріуполь

про зобов'язання допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки в межах повноважень органів державної податкової служби

за участю представників:

від позивача: Рєпіної К.В., за довір. від 11.01.2010р.

від відповідачів: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя заявлено позов до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки закусочної за адресою: м. Маріуполь, пр. Ілліча, 63, в межах повноважень органів державної податкової служби.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на порушення позивачем норм статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ, статей 11, 11-1, 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509- ХІІ, стосовно не допуску посадових осіб податкового органу до проведення позапланової виїзної перевірки, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надав. За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом, перебуває на податковому обліку у Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції м. Маріуполя як платник податків, ідентифікаційний номер 2318209026.

Відповідно до статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Статтею 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до статті 11-2 зазначеного Закону посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України.

Положеннями статей 15, 16 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачено, що органи податкової служби України здійснюють контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону, шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Планові або позапланові перевірки осіб, які використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки, книги обліку розрахункових операцій здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Відповідно до статті 11-2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” позапланові виїзні перевірки проводяться за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

16 листопада 2009 року начальником Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя було видано наказ на перевірку № 2385 та на підставі нього видані направлення № 1715, № 1716 на проведення позапланової виїзної перевірки Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, а саме закусочної, розташованої за адресою: м. Маріуполь, пр.. Ілліча, 63, з питань додержання вимог Законів України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (із наступними змінами та доповненнями), Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями), Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (із наступними змінами та доповненнями), Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року № 509-12 (з наступними змінами та доповненнями).

18 листопада 2009 року податковим органом відповідачу були надані для ознайомлення вказані направлення та наказ про проведення позапланової виїзної перевірки, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_1 про ознайомлення та отримання їх копій.

Таким чином, суд зазначає, що відповідач виконав приписи статті 11-2 Закону України “Про державну податкову службу” та належним чином повідомив відповідача про проведення позапланової виїзної перевірки.

Відповідно до акту від 18 листопада 2009 року № 0799/05/81/24/2318209026 ОСОБА_1 не допустила до перевірки посадових осіб податкового органу, уповноважених на її проведення.

Положеннями статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” встановлений обов'язок платника податків і зборів (обов'язкових платежів) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки.

Оскільки відповідач у порушення статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” не допустив посадових осіб державних податкових органів до проведення позапланової виїзної перевірки з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), не надав документи бухгалтерської і податкової звітності, що необхідні для проведення такої перевірки, що позбавляє позивача реалізації його основних завдань, встановлених статтею 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, а саме - здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, суд дійшов висновку щодо зобов'язання відповідача допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя для проведення позапланової виїзної перевірки.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до проведення позапланової виїзної перевірки закусочної за адресою: м. Маріуполь, пр. Ілліча, 63, в межах повноважень органів державної податкової служби задовольнити повністю.

Зобов'язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 допустити посадових осіб Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя для проведення позапланової виїзної перевірки закусочної за адресою: м. Маріуполь, пр. Ілліча, 63, в межах повноважень органів державної податкової служби.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 25 лютого 2010 року. Постанова у повному обсязі складена 02 березня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Смагар С.В.