Постанова від 17.03.2010 по справі 2а-626/10/0370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2010 рокуСправа № 2а-626/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Александрової М.А.,

при секретарі судового засідання Польовій М.М.,

за участю представників позивача Шевчук Є.П., Діхтяренка Ю.І.,

представника відповідача Гордійчук О.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом підприємства райспоживспілки Ківерцівське об'єднання підприємств громадського харчування до Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання частково нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 жовтня 2009 року №0001702301,

ВСТАНОВИВ:

Підприємство райспоживспілки Ківерцівське об'єднання підприємств громадського харчування звернулося з адміністративним позовом до Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання частково нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29 жовтня 2009 року №0001702301.

Позовні вимоги обґрунтовує наступними обставинами.

15 жовтня 2009 року була проведена перевірка за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в кафе “Дубок”, що знаходиться за адресою: м. Ківерці, вул. Чкалова, 1, та належить суб'єкту господарської діяльності - підприємству райспоживспілки Ківерцівське об'єднання підприємств громадського харчування. За результатами перевірки складено акт від 15 жовтня 2009 року №050129, яким зафіксовано порушення позивачем ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, в тому числі виявлено незабезпечення щоденного роздрукування фіскальних звітних чеків (Z-звітів) за наступні дні: 30 липня, 08 вересня, 23 вересня 2008 року, 16 травня, 11 червня, 16 липня, 03 серпня і 16 серпня 2009 року (всього восьми фіскальних звітних чеків). На підставі акту перевірки Ківерцівською МДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми “С” від 29 жовтня 2009 року №0001702301 в розмірі 3145 грн., в тому числі 2720 грн. за незабезпечення щоденного роздрукування восьми фіскальних звітних чеків. Позивач вважає протиправним застосування штрафних санкцій за незабезпечення щоденного роздрукування фіскальних звітних чеків (Z-звітів) на суму 2720 грн., мотивуючи тим, що дані факти виникали в ті дні роботи кафе, коли припинялося електропостачання, а тому Z-звіти роздруковувалися наступного дня. Крім того, штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями, які відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з моменту вчинення. Отже, відповідач неправомірно прийняв рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача за дії, які вчинені по спливу річного терміну: 30 липня 2008 року, 08 вересня 2008 року та 23 вересня 2008 року.

В письмових запереченнях проти позову Ківерцівська МДПІ просила відмовити в задоволенні позову повністю з наступних підстав.

Державними податковими інспекторами Ківерцівської МДПІ правомірно на підставі направлень на перевірку №00300 від 13 жовтня 2009 року та №0000299 від 13 жовтня 2009 року, згідно плану-графіку перевірок на жовтень 2009 року 15 жовтня 2009 року проведено перевірку кафе “Дубок”, що належить суб'єкту господарської діяльності - підприємству райспоживспілки Ківерцівське об'єднання підприємств громадського харчування. В ході перевірки виявлено порушення пунктів 4, 9, 11 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. За результатами перевірки Ківерцівською МДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №000172301 від 29 жовтня 2009 року на суму 3145 грн., з них 2720 грн. - за нероздрукування восьми фіскальних звітних чеків. Позивачем під час перевірки надана довідка Ківерцівської філії ВАТ “Волиньобленерго” про відключення електроенергії в кафе “Дубок” саме в дні, коли виявлені факти нероздрукування фіскальних звітних чеків, однак в довідці не зазначені години відключення електроенергії. Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не містить заборони роздрукування декількох фіскальних звітних чеків за один календарний день. Така можливість прямо передбачена пунктом 7.7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01 грудня 2000 року №614. Отже, позивач мав можливість роздрукування чеків протягом дня.

В судовому засіданні представники позивача Шевчук Є.П. і Діхтяренко Ю.І. позов підтримали повністю з підстав, викладених в позовній заяві. Просили суд визнати частково нечинним та скасувати рішення Ківерцівської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2720 грн.

Представник відповідача Гордійчук О.К. в судовому засіданні позов не визнала повністю. Крім викладеного в письмових запереченнях на позов, пояснила суду, що в ході перевірки позивачем було надано довідку Ківерцівської філії ВАТ “Волиньобленерго” про те, що у дні вчинення порушень в кафе “Дубок” були перебої з електропостачанням, проте години відключення електроенергії зазначені не були, у зв'язку з чим вона не була взята до уваги податковим органом при застосуванні штрафних (фінансових) санкцій. З довідки ВАТ “Волиньобленерго”, доданої позивачем до позовної заяви, вбачається, що в окремі дні електроенергію було відключено вже після закінчення робочого дня кафе, тому позивач мав можливість роздрукувати Z-звіти. Що стосується нероздрукування фіскальних звітних чеків (Z-звітів) 30 липня, 08 вересня і 23 вересня 2008 року, то дійсно минув річний строк для застосування адміністративно-господарських санкцій.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Судом встановлено, що 15 жовтня 2009 року державними податковими інспекторами Ківерцівської МДПІ на підставі направлень на перевірку №00300 від 13 жовтня 2009 року та №0000299 від 13 жовтня 2009 року згідно плану-графіку перевірок на жовтень 2009 року проведено перевірку щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в кафе “Дубок”, що знаходиться за адресою: м. Ківерці, вул. Чкалова, 1, та належить суб'єкту господарської діяльності - підприємству райспоживспілки Ківерцівське об'єднання підприємств громадського харчування. За результатами перевірки складено акт від 15 жовтня 2009 року №050129, згідно якого встановлено порушення відповідачем пунктів 4, 9, 11 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (а.с.8-9).

Як вбачається з акту перевірки, крім інших порушень, виявлено незабезпечення щоденного роздрукування фіскальних звітних чеків (Z-звітів) за 30 липня, 08 вересня, 23 вересня 2008 року, 16 травня, 11 червня, 16 липня, 03 серпня та 16 серпня 2009 року.

Відповідно до пунктів 4, 9, 11 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Пунктами 2, 4, 6 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” передбачена відповідальність за порушення вищезазначених вимог цього Закону, зокрема, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій; п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

За результатами перевірки Ківерцівською МДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001702301 від 29 жовтня 2009 року (а.с.10), згідно якого до підприємства райспоживспілки Ківерцівське об'єднання підприємств громадського харчування застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3145 грн., в тому числі: 85 грн. за порушення режиму попереднього програмування найменування та цін товару, 340 грн. за застосування при здійсненні розрахункових операцій РРО, опломбованого з порушенням встановленого порядку, та 2720 грн. за невиконання щоденного роздрукування фіскальних звітних чеків. Так як перевіркою встановлено невиконання позивачем щоденного роздрукування 8 фіскальних звітних чеків, застосовано 2720 грн. фінансових санкцій (по 340 грн. за кожне порушення - 340 грн. х 8 = 2720 грн.).

Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене, суд вважає, що фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, а тому повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.

Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

В акті перевірки зафіксовано, що позивачем не забезпечено роздрукування Z-звітів, в тому числі за 30 липня, 08 вересня і 23 вересня 2008 року, за що 29 жовтня 2009 року рішенням №0001702301 застосовано штрафні санкції в розмірі 1020 грн. (340 грн. х 3). Тобто, штрафні санкції за нероздрукування Z-звітів за вищезазначені дні застосовані відповідачем більше ніж через рік після вчинення правопорушення.

Суд дійшов висновку, що застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу в сумі 1020 грн. за незабезпечення роздрукування фіскальних звітних чеків (Z-звітів) після закінчення одного року з дня вчинення правопорушення є неправомірним, а тому рішення в цій частині підлягає скасуванню.

Крім того, з долученої позивачем в обґрунтування позовних вимог довідки Ківерцівської філії ВАТ “Волиньобленерго” від 22 жовтня 2009 року вбачається, що з технічних причин в кафе “Дубок”, яке знаходиться в м. Ківерці по вул. Чкалова, 1, припинялося електропостачання, а саме: 16 травня 2009 року з 21.45 до 22.20, 11 червня 2009 року з 21.54 до 23.40, 16 липня 2009 року з 21.57 до 23.23, 03 серпня 2009 року з 22.07 до 23.56, 16 серпня 2009 року з 21.47 до 22.43 (а.с.14). З пояснень представника позивача Шевчук Є.П. вбачається, що дана довідка не була прийнята відповідачем під час проведення перевірки. Представник відповідача Гордійчук О.К. даних пояснень не заперечувала.

Z-звіти за зазначені дні були роздруковані на наступні дні, що підтверджується поясненнями директора Ківерцівського об'єднання підприємств громадського харчування Шевчук Є.П. (а.с.23) та працівника кафе “Дубок” ОСОБА_1 (а.с.13), наданими під час перевірки, і не заперечується податковим органом.

Як вбачається з виписки з наказу №10 від 24 березня 2008 року підприємства райспоживспілки Ківерівське об'єднання підприємств громадського харчування, в кафе “Дубок” встановлено розпорядок роботи з 10 до 22 години, без вихідних (а.с.12).

Тобто, електропостачання 16 травня, 11 червня, 16 липня, 03 серпня і 16 серпня 2009 року в кафе “Дубок” було відключене в кінці робочого дня (до його закінчення), що зробило неможливим роздрукування Z-звітів в зазначені дні.

Відповідно до п.9 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199 “Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування”, п.7.7 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01 грудня 2000 року №614, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. При цьому обмежень щодо кількості роздрукування фіскальних звітних чеків (Z-звітів) протягом робочого дня не існує, так само як не є порушенням роздрукування одного фіскального звітного чека (Z-звіту) в кінці дня .

За таких обставин суд вважає доведеним факт вчинення позивачем порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у вигляді невиконання щоденного роздрукування 1-го фіскального звітного чека за 03 серпня 2009 року, коли електропостачання в кафе припинилося після закінчення робочого дня о 22 год. 07 хв. і у продавця була можливість роздрукувати Z-звіт до закінчення робочого часу. Тобто, сума штрафу за зафіксоване в акті порушення - невиконання щоденного друку фіскального звітного чека (Z-звіту) повинна складати 340 грн., а не 2720 грн.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідачем повністю не доведено правомірності застосування штрафних санкцій в розмірі 2720 грн., позов підлягає до задоволення частково, а рішення Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001702301 від 29 жовтня 2009 року скасуванню в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за нероздрукування фіскальних звітних чеків (Z -звітів) за 30 липня, 8 вересня і 23 вересня 2008 року, 16 травня, 11 червня, 16 липня і 16 серпня 2009 року на суму 2 380 грн.

Керуючись ч.3 ст.2, ч.2 ст.71, ч.3 ст.160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.250 Господарського кодексу України, пункту 9 статті 3, пункту 4 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати частково нечинним і скасувати рішення Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій до підприємства райспоживспілки Ківерцівське об'єднання підприємств громадського харчування від 29 жовтня 2009 року №0001702301, а саме в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за нероздрукування фіскальних звітних чеків (Z -звітів) за 30 липня, 8 вересня і 23 вересня 2008 року, 16 травня, 11 червня, 16 липня і 16 серпня 2009 року на суму 2 380 грн.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 23 березня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.А.Александрова