Ухвала від 25.03.2010 по справі 2а-1005/10/0370

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

25 березня 2010 року Справа № 2а-1005/10/0370

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С.Ф., вивчивши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротрейд» до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про стягнення виконавчого збору і постанови про закінчення виконавчого провадження,

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Агротрейд» звернулося в суд з позовом до ППВР ВДВС ГУЮ у Волинській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 10.10.2008 року та постанови про закінчення виконавчого провадження від 30.12.2009 року в частині виділення постанови про стягнення виконавчого збору в окреме провадження.

Позов мотивовано тим, що 22 серпня 2008 року на підставі наказу господарського суду Волинської області №4/67-1 від 23.06.2008 року відкрито виконавче провадження щодо примусового виконання цього наказу по справі за позовом приватного підприємства «Айслаг» до приватного - орендного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма Лан», товариства з обмеженою відповідальністю «Агротрейд» про солідарне стягнення заборгованості. Відповідачем була прийнята постанова про стягнення виконавчого збору від 10.10.2008 року та постанова про закінчення виконавчого провадження від 30.12.2009 року, які позивач вважає протиправними, оскільки вони постановлені всупереч чинному законодавству України - Закону України «Про виконавче провадження»..

Позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в зв'язку з чим слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, а до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Згідно із частиною 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

У пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. При цьому, згідно із пунктом 7 частини статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

З позовної заяви та матеріалів позову вбачається, що позивачем як стороною в рішенні господарського суду Волинської області по справі №4/67-38 від 10.06.2008 року окаржуються дії ППВР ВДВС ГУЮ у Волинській області пов'язані з виконанням наказу господарського суду Волинської області №4/67-1 від 23.06.2008 року в цій справі про солідарне стягнення з позивача та ПОСП «Агрофірма Лан» на користь приватного підприємства «Айслаг» заборгованості. Отже, в даній спірній ситуації предметом оскарження є дії органу державної виконавчої служби по виконанню рішення суду постановленого за правилами господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Інший порядок судового оскарження визначає стаття 121-2 ГПК України «Оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби». Так, у даній статті передбачено, що скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень.

З аналізу статті 121-2 ГПК України вбачається, що у порядку господарського судочинства дії чи бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені лише стягувачем, боржником або прокурором, і тільки при виконанні рішень у господарських справах.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.

Як вбачається з матеріалів позову позивач у даній справі являється боржником по виконанню рішення суду постановленого за правилами ГПК України.

Отже, беручи до уваги вищенаведене, даний спір не може розглядатись за правилами адміністративного судочинства, оскільки ГПК України визначено окремий порядок оскарження дій виконавчої служби під час виконання рішень суду постановленого за правилами ГПК України, а відтак в силу пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.

Керуючись статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротрейд» до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про стягнення виконавчого збору і постанови про закінчення виконавчого провадження.

Роз'яснити Товариству з обмеженою відповідальністю «Агротрейд», що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження ухвали подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги на ухвалу одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя С.Ф. Костюкевич