24 березня 2010 рокуСправа № 2а-515/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Александрової М.А.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю представника позивача Сургент Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій,
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області (регіональне управління Департаменту САТ ДПА України у Волинській області) звернулося з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує наступними обставинами.
В ході проведеної 23 червня 2009 року перевірки магазину “Веселка”, що знаходиться за адресою: Ківерцівський р-н, с. Борохів, вул. Миру, 40 А, та належить суб'єкту господарської діяльності ОСОБА_2, було виявлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановленого розміру мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, чим порушено постанову Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» від 30 жовтня 2008 року №957. За результатами перевірки складено акт від 23 червня 2009 року №200816, на підставі якого регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Волинській області винесено рішення від 12 серпня 2009 року №030496-32 про застосування до підприємця ОСОБА_2 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1000 грн. Оскільки відповідачем не було сплачено вказану суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк, позивач просив стягнути з ОСОБА_2 1000 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримує повністю, просить стягнути з ОСОБА_2 1000 грн. фінансових санкцій.
Відповідач в судове засідання не прибула повторно, хоча належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, причини неприбуття до суду не повідомила, клопотання про розгляд справи за її відсутності не заявила. Відповідно до п.3 ч.1 ст. 128 КАС України повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, не перешкоджає розгляду справи. Тому суд вважає можливим вирішення справи за відсутності відповідача, на підставі наявних в ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Судом встановлено, що 22 грудня 2006 року ОСОБА_2 зареєстрована Ківерцівською районною державною адміністрацією як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця (а.с.17).
23 червня 2009 року старшими державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА у Волинській області на підставі направлень на перевірку №202361 та №202362 від 23 червня 2009 року було проведено перевірку магазину “Веселка”, що знаходиться за адресою: Ківерцівський район, с. Борохів, вул. Миру, 40А, та належить суб'єкту господарської діяльності ОСОБА_2, щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки складено акт від 23 червня 2009 року №200816 (а.с.6-7).
Як вбачається з акту, в ході перевірки встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої, а саме: 19 листопада 2008 року в магазині “Веселка” реалізовано пляшку горілки “Наша” ємкістю 0,5 л, міцністю 40% об. за ціною 13 грн., яка є нижчою від мінімальної роздрібної ціни на алкогольні напої 14 грн., чим порушено постанову Кабінету Міністрів України “Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва” №957 від 30 жовтня 2008 року.
За наслідками перевірки начальником регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Волинській області було прийнято рішення від 12 серпня 2009 року №030496-32, відповідно до якого до підприємця ОСОБА_2 застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1000 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої. Дане рішення отримане відповідачем 15 серпня 2009 року, що стверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення №716694 (а.с.18 на звороті).
Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем не оскаржувалось і на час розгляду справи є чинним.
Згідно із ч.1 ст.17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством. Абзацом 13 частини 2 цієї статті встановлено, що у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
З метою визначення вартості отриманої підприємцем партії товару горілки “Наша”, 0,5 дмі позивач звернувся із листом-запитом №1403/32-111 від 13 липня 2009 року до суб'єктів господарювання, які здійснюють оптову торгівлю алкогольними напоями на території Волинської області: ТзОВ “ПАККО Логістик”, ТзОВ “Волиньтабак”, ТзОВ “Міжрегіональні ресурси”, ТзОВ “СТМ - Сучасні торгові мережі”, ТзОВ “Торговий дім “Аванта”, ДП “Луцький спиртогорілчаний комбінат” (а.с.10). З відповідей даних підприємств вбачається, що горілка “Наша”, 0,5 дмі суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 не продавалась (а.с.11-14), тому позивачем правомірно застосовано до відповідача фінансову санкцію у розмірі 1000 грн.
Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством. Відповідно до пункту 10 цього ж Порядку, у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Оскільки відповідач має заборгованість перед бюджетом зі сплати фінансових санкцій в розмірі 1000 грн., застосованих рішенням №030496-32 від 12 серпня 2009 року, письмових заперечень проти позову не подала, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 162, 163 КАС України, на підставі абзацу 13 частини 2 статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, пунктів 6,10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (45200, Волинська ость, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України (Банк ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014, н/р №31113106700128, Держбюджет Ківерцівського району, код 21081100, ідентифікаційний код одержувача 21740362) фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1000 грн. 00 коп. (одна тисяча гривень нуль копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана позивачем протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а відповідачем - з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.А. Александрова