Постанова від 12.03.2010 по справі 2а-555/10/0370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2010 рокуСправа № 2а-555/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Кузику Р.В.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,

з участю представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі до Любешівської районної державної адміністрації про зобов'язання видати довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі (далі - УПФ України в Любешівському районі) звернулося з позовом до Любешівської районної державної адміністрації (далі - Любешівської РДА) про зобов'язання видати довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії.

Вказаний позов мотивовано тим, що в липні 2009 року працівниками УПФ України в Любешівському районі в Любешівській РДА було проведено перевірку достовірності видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії за 2006-2008 роки по окремим пенсіонерам (ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,ОСОБА_8.). В ході перевірки було встановлено порушення окремих положень Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», а саме, що в довідки про заробітну плату, які подаються для призначення (перерахунку) пенсії непрацюючими державними службовцями за січень 2006 року, травень 2007 року та лютий 2008 року неправомірно включені премії, які фактично не були ними отримані у вказаних місяцях.

Відповідно до п. 4 вищевказаної Постанови КМУ заробітна плата для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку пенсії, виходячи з сум заробітної плати, яку отримує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому премії враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких розмірах за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перевірку достовірності видачі довідок про заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії було проведено відносно вищевказаних осіб, проте крім них у УПФУ на обліку як одержувачі пенсії знаходяться і інші державні службовці, а саме ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та ОСОБА_17, яким протягом 2006-2008 років також проводились перерахунки пенсій по довідкам, виданим аналогічно попереднім з порушенням чинного законодавства. По даному факту УПФУ було затребувано в Любешівській РДА довідки про заробітну плату та приведено пенсійні справи у відповідність, однак надати дані довідки страхувальник відмовився, у зв'язку з відсутністю згоди пенсіонерів на їх видачу.

Через невиконання вимог УПФУ пенсійні виплати по пенсійним справам ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 та ОСОБА_17 до сьогодні з моменту виявленого порушення виплачуються в завищених розмірах, а тому просять позов задовольнити та зобов'язати Любешівську РДА видати довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_14 з 01.02.2008 року, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_16 з 01.05.2007 року, з 01.02.2008 року, ОСОБА_12, ОСОБА_15, ОСОБА_17 з 01.01.2006 року, з 01.05.2007 року, з 01.02.2008 року.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 уточнила позовні вимоги, просила зобов'язати Любешівську РДА видати довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії без врахування премії згаданим у позовній заяві особам, тому що, оскільки преміювання працівників РДА за січень 2006 року, травень 2007 року та лютий 2008 року було оформлено розпорядженнями голови РДА пізніше, премії не могли і не були отримані працівниками в місяці підвищення заробітної плати (місяцем раніше).

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала, суду пояснила, що станом на час видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державним службовцям в січні 2006 року, травні 2007 року та лютому 2008 року Любешівської РДА довідки видавались за встановленою формою, зразок якої був наданий УПФ України в Любешівському районі. Нові форми довідки про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» були затверджені після видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії Постановою ПФУ 30 жовтня 2008 року № 19-1. Проте УПФ України в Любешівському районі керувалося формами, затвердженими 30 жовтня 2008 року.

При проведенні перевірки УПФ України в Любешівському районі не враховано порядок видачі розпоряджень райдержадміністрації про преміювання працівників райдержадміністрації. Згідно п. 6 Постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 268 рішення про преміювання керівників органів виконавчої влади приймається органом вищого рівня. Так розпорядження голови облдержадміністрації від 29 травня 2007 року № 82-ос надійшло до райдержадміністрації 07.06.2007 року № 980/4/1-07, від 22.02.2008 року № 27-ос - 06.03.2008 року № 480/1-08, від 27.01.2006 року № 9-ос - 02.02.2006 року № 23/4/1-06. проведеною перевіркою також не враховані правові норми, встановлені у зв'язку з прийняттям Постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». З прийняттям зазначеної постанови у березні місяці умови оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, затверджені цією постановою, застосовувались з 1 січня 2006 року. У зв'язку з цим заробітна плата, включаючи всі її складові, що була нарахована і виплачені працівникам у січні, лютому 2006 року, підлягала перерахунку, який проводився в березні 2006 року.

З метою запровадження нових умов оплати праці, в установленому порядку був затверджений новий штатний розпис, а також скасовані розпорядження про преміювання працівників райдержадміністрації за січень.

Просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що в задоволенні позову слід відмовити із наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.

Згідно ст.17 ч. 1 КАС України компетенція адміністративних судів поширюються на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень, щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.

Як вбачається із ч. 1 ст.64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.

Абзацом 4 п. 4 Постанови КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено, що премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

В судовому засіданні встановлено, що працівниками УПФ України в Любешівському районі при участі помічника прокурора Любешівського району було проведено перевірку достовірності видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії за 2006-2008 роки, за наслідками якої складені Акти № 8, 11, 12 від 17.07.2009 року. В ході перевірки було встановлено порушення окремих положень Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», а саме, що в довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, які подаються для призначення (перерахунку) пенсії непрацюючими державними службовцями за січень 2006 року, травень 2007 року та лютий 2008 року неправомірно включені премії, які фактично не були ними отримані у вказаних місяцях.

Як вбачається з листа УПФ України в Любешівському районі від 12.08.2009 року № 5199/06-10-05 позивач звертався до Любешівської РДА з проханням відкликати та замінити довідки про заробітну плату, видані з порушенням чинного законодавства, для перерахунку пенсіонерам, вказаним у позовній заяві, однак згідно листа від 11.09.2009 року № 1049/20/2-09 відповідачем було в цьому відмовлено, посилаючись на те, що вони вправі видавати такі довідки тільки за заявою пенсіонерів.

Волинською обласною державною адміністрацією затверджений план асигнувань загального фонду бюджету Любешівській РДА на 2006-2008 роки.

ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_14, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_16, ОСОБА_12, ОСОБА_15, ОСОБА_17 Любешівською РДА виплачувалась заробітна плата, що підтверджується розрахунково-платіжними відомостями за січень-березень 2006 року, травень-червень 2007 року та лютий-березень 2008 року та, як вбачається з довідок про розмір заробітної плати, виданих Любешівської РДА, з розміру заробітної плати була призначена пенсія.

Премії цим працівникам виплачувались в наступному місяці після її призначення.

Аналізуючи зібрані та досліджені в ході судового розгляду справи докази суд приходить до висновку про те, що в даному випадку в Управління Пенсійного фонду в Любешівському районі немає правових підстав для вимоги про видачу довідок про заробітну плату без врахування премії.

Зокрема, підставою для звернення до суду із цим позовом стало виявлене в ході проведення управлінням перевірки порушення достовірності видачі відповідачем довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії окремим пенсіонерам (ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_8А.), якими було встановлено протиправне включення в довідки про заробіток премії, про що свідчать акти перевірок №№ 8, 11, 12 від 17.07.2009 року.

І по аналогії із виявленими порушеннями УПФ в Любешівському районі вважає, що довідки про заробітну плату видані іншим пенсіонерам, які працювали у відповідача, містять недостовірні відомості.

Однак, із таким твердженням погодитись не можна виходячи із наступного.

У даному випадку позивач ставить вимогу про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Задоволення цієї позовної вимоги повинно супроводжуватись встановленням допущеного суб'єктом владних повноважень певних дій, бездіяльності, що суперечать закону.

Як встановлено в судовому засіданні, УПФ в Любешівському районі у відповідача не проводило перевірки достовірності видачі довідок про заробітну плату ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_14 з 01.02.2008 року, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_16 з 01.05.2007 року, з 01.02.2008 року, ОСОБА_12, ОСОБА_15, ОСОБА_17 з 01.01.2006 року, з 01.05.2007 року, з 01.02.2008 року, факту порушення чинного законодавства при їх видачі та включення до них відповідних виплат не встановлено, а висновок про це зроблено по аналогії із проведеними перевірками по інших особах.

Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення» Пенсійні фонди наділені повноваженнями щодо встановлення порушень чинного законодавства по виплаті, перерахунку пенсії, та визначено порядок їх виявлення.

Тому на думку суду УПФ в Любешівському районі повинно було провести перевірку, і виходячи із виявлених порушень, вживати заходів визначених у спеціальних законах для їх усунення.

У даному випадку не можна застосовувати аналогію, оскільки виплата пенсії носить індивідуальних характер і тому вимога про видачу нових довідок про заробітну плату для її перерахунку повинна бути заснована на певних правових підставах, а саме встановлених порушеннях, чого в даному випадку немає.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що в судовому засіданні не доведено тієї обставини, що попередні довідки про заробітну плату відповідачем видані із порушенням чинного законодавства, тому і позовна вимога про зобов'язання видачі нових довідок є передчасною та такою, що не підлягає до задоволення.

Інші доводи представника позивача не спростовують встановлених у судовому засіданні обставин.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі до Любешівської районної державної адміністрації про зобов'язання видати довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається представниками позивача та відповідача протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - тобто з 17 березня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С.Денисюк