10 березня 2010 рокуСправа № 2а-693/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради до Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції про визнання дій протиправними та скасування постанов про накладення штрафу,
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради звернулося в суд з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції (далі - ВДВС Ковельського МУЮ) про визнання протиправними дій державних виконавців ВДВС Ковельського МУЮ Мацюха Д.Ю., Веремчук Л.С. і скасування їх постанов ВП №16890156 від 16.02.2010 року про накладення штрафу у розмірі 340,00 грн., та ВП №16925999 від 17.02.2010 року про накладення штрафу у розмірі 340,00 грн. Позов мотивовано тим, що 08.02.2009 року державним виконавцем Веремчук Л.С. та 17.02.2009 року державним виконавцем Мацюхом Л.С. було складено акти про невиконання рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 02.12.2008 року в справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання проведення перерахунку та виплату недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Постановами названих вище державних виконавців від 16.02.2010 року та від 17.02.2010 року в даному виконавчому провадженні на Управління накладено штрафи у розмірі по 340,00 грн. Вважає дані постанови необґрунтованими, оскільки невиплата грошової допомоги сталася не по вині управління, а в зв'язку з відсутністю належного фінансування.
В судове засідання позивач свого повноважного представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Надіслав суду клопотання про розгляд справи у відсутності його представника. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи у відсутності його представника в письмовому провадженні. Позовні вимоги не визнає, оскільки вважає, що штрафи накладено на законних підставах. У задоволенні позову просить відмовити.
Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Так, умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження».
Таким чином, відповідний суб'єкт владних повноважень повинен діяти згідно із законом, оскільки його повноваження визначені у законі.
У статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб Державної виконавчої служби, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів, які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, а також рішеннями, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню.
Постановою Ковельського міськрайонного суду від 02.10.2008 року, яка набрала законної сили, у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про зобов'язання проведення перерахунку та виплату недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату позивачам допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Судом встановлено, що на виконанні у ВДВС Ковельського МУЮ перебуває виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-559/08, виданого Ковельським міськрайонним судом про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради провести перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку стягувачам ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та виплату її у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
З досліджених судом матеріалів позову вбачається, що виконавче провадження щодо стягувача ОСОБА_1 перебуває на виконанні у державного виконавця Веремчук Л.С., а щодо стягувача ОСОБА_2 - у державного виконавця Мацюха Д.Ю.
Стаття 5 Закону України «Про виконавче провадження» визначає, що державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом. Державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право: накладати стягнення у вигляді штрафу на громадян і посадових осіб у випадках, передбачених законом.
З оглянутих судом актів від 08.02.2010 року, і від 17.02.2010 року вбачається, що що боржником - Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради рішення Ковельського міськрайонного суду від 02.12.2008 року в частині виплати допомоги у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року фактично не виконано.
Судом встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради рішення суду виконано частково, а саме, в частині нарахування грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що стверджено, зокрема, довідками позивача №4028 від 09.02.2010 року та №4027 від 09.02.2010 року, а в частині виплати допомоги не виконано через відсутність фінансування з Держбюджету України.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
У статті 87 Закону України «Про виконавче провадження» та в пункті 10.2 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 року № 74/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.12.1999 року за № 865/4158 встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу в розмірі від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів громадян і на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
Постанова державного виконавця про накладення штрафу може бути оскаржена до начальника відповідного органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець або до суду в десятиденний строк.
Аналогічний порядок накладення штрафу передбачений пунктом 10.2 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №74/5 від 15.12.1999 року.
З оглянутої в судовому засіданні постанови державного виконавця ВДВС Ковельського МУЮ Веремчук Л.С. від 16.02.2010 року про накладення штрафу вбачається, що на позивача у зв'язку з невиконанням в добровільному порядку рішення суду було накладено штраф в розмірі 340,00 грн. Крім цього, постановою виконавця Мацюха Д.Ю. від 17.02.2010 року на позивача у зв'язку з невиконанням в добровільному порядку рішення суду також накладено штраф в розмірі 340,00 грн.
В той же час, матеріали справи свідчать про те, що відділу ДВС Ковельського МУЮ відомо, що невиплата стягувачам ОСОБА_1, ОСОБА_2 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку сталася через відсутність фінансування з Державного бюджету України, що державні виконавці зазначили в своїх актах.
Так, з оглянутих в судовому засіданні листів управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради від 16.12.2008 року №2673/1.11 та від 04.02.2009 року №251 вбачається, що управління неодноразово зверталось з проханням до Головного управління праці, соціальних питань та в справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Волинської облдержадміністрації з проханнями надати роз'яснення з питань виконання рішень суду, та направляло листи до фінансового управління про збільшення розмірів фінансування та виділення додаткових коштів для виконання рішень суду.
Крім того, з листа Міністерства праці та соціальної політики України №13049/0/14-09/06 від 12.11.2009 року, який оглянутий судом вбачається, що бюджетні призначення на забезпечення виконання судових рішень по виплаті соціальних виплат, у Державному бюджеті на 2009 рік не передбачено, Мінпраці зверталося до Міністерства фінансів з пропозицією врахувати додаткову потребу у видатках на виконання судових рішень, дане питання знаходиться на розгляді у Мінфіні.
Отже, суд враховує, що при винесенні оскаржуваних постанов державні виконавці ВДВС Ковельського МУЮ не в повній мірі вивчили обставини та причини з яких рішення суду не виконано, при винесені постанов не дотрималися вимог статті 87 Закону України «Про виконавче провадження» щодо з'ясування неповажності причин невиконання рішення, в зв'язку з чим суд приходить до висновку про те, що дані постанови винесені з порушенням вимог закону, а тому їх слід визнати протиправними та скасувати.
Згідно із частинами першою та другою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в підтвердження обґрунтованого винесення постанов про накладення штрафу на юридичну особу - управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради.
Відповідно до статті 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підстави, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Зважаючи на вищевикладене, державні виконавці ВДВС Ковельського МУЮ Веремчук Л.С. та Мацюх Д.Ю. діяли не у спосіб, передбачений Законом України «Про виконавче провадження».
Таким чином, суд оскаржувані постанови державних виконавців ВДВС Ковельського МУЮ щодо накладання штрафу визнає протиправними, у зв'язку з чим вони підлягають скасуванню відповідно до вимог частини 2 статті 162 КАС України.
Керуючись статтями 11, 17, 71, 72, 122, 158, 160, 162, 163, 181, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статтей 1, 5, 7, 87 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Веремчук Людмили Сергіївни при винесенні постанови від 16 лютого 2010 року про накладення штрафу в розмірі 340,00 грн. на Управління праці та соціального захисту населення Ковельської міської ради по виконавчому листу щодо виплат допомоги по догляду за дитиною на ОСОБА_1.
Скасувати постанову державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Веремчук Людмили Сергіївни від 16 лютого 2010 року ВП №16890156 про накладення на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради штрафу у розмірі 340,00 грн.
Визнати протиправними дії державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюха Дмитра Юрійовича при винесенні постанови від 17 лютого 2010 року про накладення штрафу в розмірі 340,00 грн. на Управління праці та соціального захисту населення Ковельської міської ради по виконавчому листу щодо виплат допомоги по догляду за дитиною на ОСОБА_2.
Скасувати постанову державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюха Дмитра Юрійовича від 17 лютого 2010 року ВП №16925999 про накладення на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради штрафу у розмірі 340,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається позивачем, відповідачем протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий: С.Ф. Костюкевич