16 березня 2010 рокуСправа № 2а-272/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Цуманське лісове господарство” про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 499978,56 грн.,
Ківерцівська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась з адміністративним позовом до Державного підприємства “Цуманське лісове господарство” про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 499978,56 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є суб'єктом господарювання, який діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію, зареєстрованого Ківерцівською районною державною адміністрацією 27.02.1992 року, є платником податків та зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни. За результатами планової виїзної перевірки було встановлено, що станом на 01.10.2009 року за відповідачем рахується заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 499978,56 грн. за період з І кварталу 2007 року по ІІІ квартал 2009 року. Просить стягнути з активів Державного підприємства “Цуманське лісове господарство” до бюджету заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 499978 грн. 56 коп.
В судове засідання представник позивача не з»явився, проте подав заяву про розгляд справи у його відсутності. Заявлені позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився по невідомій суду причині, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив, заперечень на пред”явлений позов до суду не надав.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності осіб, які беруть участь у справі по наявних письмових доказах.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення із наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач Державне підприємство “Цуманське лісове господарство” є суб'єктом господарювання, який діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 №447788, зареєстрованого Ківерцівською районною державною адміністрацією 27.02.1992 року та з 06.04.2006 року знаходиться на обліку як платник податків в Ківерцівській міжрайонній державній податковій інспекції, що підтверджується Довідкою про взяття на облік платника податків №4 від 11.01.2010 року.
Згідно довідки від 19 травня 2009 року про результати планової виїзної перевірки ДП «Цуманське лісове господарство», код ЄДРПОУ 00991491, з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів за період з 01.07.2007 року по 31.12.2008 року, підписаного уповноваженими представниками позивача та відповідача, встановлено по розрахунках з бюджетом станом на 01.10.2009 року заборгованість відповідача по податку з доходів фізичних осіб становить 499978 грн. 56 грн. фізичних осіб за період з 01.08.2006 року по 01.10.2008 року в розмірі 390737 грн. 86 коп.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідач є податковим агентом в силу положень пункту 1.15 статті 1 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” від 22.05.2003 року (з наступними змінами і доповненнями), зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Статтею 8 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” встановлено порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету, зокрема, в підпункті 8.1.1 пункту 8.1 визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Підпунктом 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 цього Закону передбачено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до пункту 16.1 статті 16 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України. Згідно із підпунктами 16.3.4, 16.3.5 пункту 16.3 статті 16 цього ж Закону контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу; відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Згідно із пунктом 19.2 статті 19 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок. Підпунктом 20.3.1 пункту 20.3 статті 20 цього ж Закону визначено, що податковий агент є відповідальним за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб.
Таким чином, враховуючи, що Ківерцівська міжрайонна державна податкова інспекція та Державне підприємство “Цуманське лісове господарство” погодили суму заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 499978 грн. 56 коп., тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь держави заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 499978 грн. 56 коп. підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 11, 17, 158, 160 частини 3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства “Цуманське лісове господарство” на користь держави заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 499978 (чотириста дев»яносто дев»ять тисяч дев»ятсот сімдесят вісім) грн.. 56 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова виготовлена в повному обсязі 19 березня 2010 року.
Головуючий О.А.Лозовський