11 березня 2010 рокуСправа № 2а-162/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -судді Валюха В.М.,
при секретарі судового засідання Польовій М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арборас Груп»про стягнення податкового боргу,
Ківерцівська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арборас Груп» про стягнення податкового боргу в розмірі 2924 грн. 23 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є суб'єктом господарювання, 09.06.2008 року взятий на облік як платник податків, зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни. Станом на 09.12.2009 року за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 2624 грн. 23 коп., в тому числі з податку на додану вартість - 1358 грн. 05 коп., податку на прибуток підприємств - 754 грн. 36 коп., комунальному податку - 511 грн. 82 коп. Позивач вживав заходи з метою погашення податкового боргу, а саме: відповідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу 05.02.2009 року було надіслано першу податкову вимогу № 1/31 та 12.03.2009 року надіслано другу податкову вимогу № 2/56, а в подальшому 13.04.2009 року було прийнято рішення № 10/24 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу відповідачем. Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а. с. 46), просить стягнути з активів відповідача на користь держави податковий борг в розмірі 2624 грн. 23 коп.
Представник позивача в судове засідання не прибула, проте заявила письмове клопотання про розгляд справи за її відсутності (а. с. 46).
Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 45), причини неприбуття до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив. Оскільки відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) повторне неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, не перешкоджає розгляду справи, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності, з 09.06.2008 року знаходиться на обліку як платник податків в Ківерцівській міжрайонній державній податковій інспекції, 11.06.2008 року зареєстрований як платник податку на додану вартість. Станом на 09.12.2009 року за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 2624 грн. 23 коп., в тому числі з податку на додану вартість - 1358 грн. 05 коп., податку на прибуток підприємств - 754 грн. 36 коп., комунальному податку - 511 грн. 82 коп.
Податковий борг з податку на додану вартість в сумі 1358 грн. 05 коп. виник через несплату штрафних санкцій, застосованих до відповідача за неподання податкових декларацій у визначені законодавством строки, згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0008901501/0 від 31.12.2008 року на суму 170 грн. 00 коп. (з яких погашено за рахунок переплати 1 грн. 00 коп. та сплачено 1 грн. 00 коп.), прийнятим на підставі акту перевірки № 550 від 31.12.2008 року, податковим повідомленням-рішенням № 0002061501/0 від 07.04.2009 року на суму 170 грн. 00 коп., прийнятим на підставі акту перевірки № 118 від 06.04.2009 року, податковим повідомленням-рішенням № 0004951501/0 від 25.08.2009 року на суму 1020 грн. 00 коп., прийнятим на підставі акту перевірки № 281 від 21.08.2009 року, а також через несплату пені в розмірі 0 грн. 05 коп., нарахованої на суму податкового боргу у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Податковий борг з податку на прибуток підприємств в сумі 754 грн. 36 коп. виник внаслідок неповного перерахування до бюджету штрафних санкцій, застосованих за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0008891501/0 від 31.12.2008 року на суму 805 грн. 40 коп. (з яких погашено за рахунок переплати 561 грн. 04 коп.), прийнятим на підставі акту перевірки № 550 від 31.12.2008 року, та через несплату штрафних санкцій, застосованих до відповідача за неподання податкових декларацій у визначені законодавством строки, згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0004971501/0 від 25.08.2009 року на суму 510 грн. 00 коп., прийнятим на підставі акту перевірки № 281 від 21.08.2009 року.
Податковий борг з комунального податку в сумі 511 грн. 82 коп. виник внаслідок неповного перерахування до бюджету штрафних санкцій, застосованих за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0000531501/0 від 21.01.2009 року на суму 2 грн. 72 коп. (з яких погашено за рахунок переплати 0 грн. 90 коп.), прийнятим на підставі акту перевірки № 36 від 21.01.2009 року, та через несплату штрафних санкцій, застосованих до відповідача за неподання податкових розрахунків у визначені законодавством строки, згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0004921501/0 від 21.08.2009 року на суму 510 грн. 00 коп., прийнятим на підставі акту перевірки № 291 від 20.08.2009 року.
Позивач вживав заходи з метою погашення податкового боргу, а саме: відповідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу 05.02.2009 року було надіслано першу податкову вимогу № 1/31 та 12.03.2009 року надіслано другу податкову вимогу № 2/56, а в подальшому 13.04.2009 року було прийнято рішення № 10/24 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Зазначені заходи не спричинили погашення податкового боргу відповідачем, загальний розмір якого складає 2624 грн. 23 коп. Вказані фактичні обставини підтверджуються копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а. с. 10), довідкою про взяття на облік платника податків від 02.09.2008 року № 1 (а. с. 8), копією свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100121146 від 11.06.2008 року (а. с. 12), розрахунком суми податкового боргу (а. с. 7), копіями корінця податкового повідомлення-рішення № 0008901501/0 від 31.12.2008 року та акту перевірки № 550 від 31.12.2008 року (а. с. 21), копіями корінця податкового повідомлення-рішення № 0002061501/0 від 07.04.2009 року та акту перевірки № 118 від 06.04.2009 року (а. с. 22), копіями корінця податкового повідомлення-рішення № 0004951501/0 від 25.08.2009 року та акту перевірки № 281 від 21.08.2009 року (а. с. 24), копіями корінця податкового повідомлення-рішення № 0008891501/0 від 31.12.2008 року та акту перевірки № 550 від 31.12.2008 року (а. с. 27-28), копіями корінця податкового повідомлення-рішення № 0004971501/0 від 25.08.2009 року та акту перевірки № 281 від 21.08.2009 року (а. с. 29), копіями корінця податкового повідомлення-рішення № 0000531501/0 від 21.01.2009 року та акту перевірки № 36 від 21.01.2009 року (а. с. 25), копіями корінця податкового повідомлення-рішення № 0004921501/0 від 21.08.2009 року та акту перевірки № 291 від 20.08.2009 року (а. с. 26), копіями облікових карток по платежах, що заявлені до стягнення (а. с. 31-33), копіями корінців першої податкової вимоги від 05.02.2009 року та другої податкової вимоги від 12.03.2009 року (а. с. 18-19), копією рішення № 10/24 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу від 13.04.2009 року (а. с. 20).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно із абзацом третім підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»-«в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 цього ж Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли платник податків розпочав процедуру адміністративного оскарження. Згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків, а відповідно до пункту 1.3 статті 1 цього ж Закону податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податку або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник по узгоджених податкових зобов'язаннях, в тому числі штрафних санкціях, визначених (застосованих) за результатами перевірки податкового органу. Так, зокрема, штрафні санкції згідно з податковими повідомленнями-рішеннями № 0008901501/0 від 31.12.2008 року (акт перевірки № 550 від 31.12.2008 року), № 0002061501/0 від 07.04.2009 року (акт перевірки № 118 від 06.04.2009 року), № 0004951501/0 від 25.08.2009 року (акт перевірки № 281 від 21.08.2009 року), № 0004971501/0 від 25.08.2009 року (акт перевірки № 281 від 21.08.2009 року), № 0004921501/0 від 21.08.2009 року (акт перевірки № 291 від 20.08.2009 року) застосовані за неподання податкових декларацій у строки, визначені законодавством. Відповідно до абзацу першого підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. Крім того, штрафні санкції згідно з податковими повідомленнями-рішеннями № 0008891501/0 від 31.12.2008 року (акт перевірки № 550 від 31.12.2008 року), № 0000531501/0 від 21.01.2009 року (акт перевірки № 36 від 21.01.2009 року), застосовані до відповідача за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань. Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, зокрема: при затримці до 30 календарних днів - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 90 календарних днів - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Зазначені податкові повідомлення-рішення в апеляційному порядку (судовому чи адміністративному) відповідачем не були оскаржені, а тому визначені в них суми є узгодженими і підлягали до сплати у строки, встановлені абзацом третім підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону.
Пеня з податку на додану вартість нарахована на підставі статті 16 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якою передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки за відповідачем рахується податковий борг, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду письмових заперечень, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги про стягнення з активів відповідача на користь держави податкового боргу в розмірі 2624 грн. 23 коп. підлягають до задоволення.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Закону України «Про систему оподаткування», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з активів Товариства з обмеженою відповідальністю «Арборас Груп»на користь держави податковий борг в розмірі 2624 гривні 23 копійки (дві тисячі шістсот двадцять чотири гривні двадцять три копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова виготовлена в повному обсязі 16.03.2010 року.
Суддя В.М.Валюх