12 березня 2010 рокуСправа № 2а-180/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
в складі головуючого-судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
з участю представника позивача Гаврилової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Автостар" про стягнення податкового боргу в сумі 36717 грн. 87 коп.,
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Волинської області звернулась з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Автостар» про стягнення податкового боргу в сумі 36717,87 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ТзОВ Фірма «Автостар» 22.08.2006 року зареєстроване в якості суб»єкта підприємницької діяльності із наданням статусу юридичної особи виконавчим комітетом Луцької міської ради та 23.08.2007 року взято на податковий облік в Луцькій об»єднаній державній податковій інспекції.
В порушення вимог статті 9 Закону України „Про систему оподаткування”, статті 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачем до бюджету не сплачуються податкові платежі та збори, у зв»язку з чим станом на 08.12.2009 року виникла податкова заборгованість в сумі 36717, 87 грн., з яких 36711,08 грн. по податку на додану вартість та 6,80 грн. по комунальному податку.
Податковий борг по податку на додану вартість утворився внаслідок нарахування податку на додану вартість по декларації №138276 від 17.10.2008 року в сумі 18568,00 грн., донарахованого основного платежу та штрафних санкцій на підставі акту перевірки №4624/15-115/34571987 від 25.11.2009 року згідно податкового повідомлення-рішення №0008171601 від 25.11.2009 року на суму 28155,00 грн. З врахуванням переплати в сумі 10011,00 грн., сплати боргу в сумі 1,00 грн. та нарахованої пені в сумі 0,07 грн. заборгованість по сплаті податку на додану вартість становить 36711,07 грн. Борг по сплаті комунального податку з врахуванням переплати на момент виникнення боргу становить 6,80 грн.
Луцькою ОДПІ у зв»язку з несплатою відповідачем податкового боргу в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання першої податкової вимоги №1/1601 від 03.11.2008 року та другої податкової вимоги №2/1818 від 22.12.2009 року, однак ТзОВ Фірма «Автостар» податковий борг не погасило, а тому 02.03.2009 року було прийнято рішення №24/18 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. В добровільному порядку заборгованість не погашена. Просить суд стягнути з активів ТзОВ Фірма «Автостар» до бюджету 36717 грн. 87 коп. податкового боргу.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату і місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив. Заперечень на позов до суду не надав.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника відповідача по наявних у справі письмових доказах.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Автостар» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності із наданням статусу юридичної особи виконавчим комітетом Луцької міської ради 22.08.2006 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та Довідкою №1036 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та перебуває на обліку у Луцькій об»єднаній державній податковій інспекції Волинської області як платник податків та платежів перед бюджетом з 23.08.2006 року за №643, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків №643 від 23.08.2006 року.
Згідно розрахунку позивача податковий борг ТзОВ Фірма «Автостар» по податку на додану вартість та комунальному податку станом на 08.12.2009 року складає 36717,87 грн.
Зокрема, заборгованість по податку на додану вартість в сумі 36711,08 грн. утворилась внаслідок нарахування податку на додану вартість по декларації №138276 від 17.10.2008 року в сумі 18568,00 грн., донарахованого основного платежу та штрафних санкцій на підставі акту про результати документальної невиїзної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість №4624/15-115/34571987 від 25.11.2009 року згідно податкового повідомлення-рішення №0008171601 від 25.11.2009 року на суму 28155,00 грн. З врахуванням переплати в сумі 10011,00 грн., сплати боргу в сумі 1,00 грн. та нарахованої пені в сумі 0,07 грн. заборгованість по сплаті податку на додану вартість становить 36711,07 грн., що підтверджується корінцем податкового повідомлення-рішення №0008171601/0 від 25.11.2009 року.
Вказане податкове повідомлення-рішення платником податків у визначеному законом порядку не оскаржене та недійсним не визнано.
Податковий борг по комунальному податку в розмірі 6,80 грн. виник внаслідок самостійного донарахування платником податків згідно податкового розрахунку комунального податку суми в розмірі 11,90 грн. З врахуванням переплати по даному платежу в розмірі 5,10 грн. сума боргу склала 6 грн. 80 коп.
Позивач здійснив заходи щодо погашення податкового боргу шляхом надіслання першої податкової вимоги №1/1601 від 03.11.2008 року та другої податкової вимоги №2/1818 від 22.12.2009 року, проте заборгованість відповідачем перед бюджетом не погашена, а тому 02.03.2009 року Луцькою ОДПІ прийнято рішення №24/18 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу.
Згідно підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-III (далі - Закон №2181-III) узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пеня нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на день виникнення боргу або на день його погашення.
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону №2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Виходячи з правил статті 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що є у державі.
Суд вважає, що позивач, виходячи з покладених на нього функцій, правомірно звернувся про стягнення бюджетної заборгованості.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог в сумі 36717 грн. 87 коп.
Керуючись статтями 11, 17, 158, частиною 3 статті 160, статтями 162, 163. 186 КАС України, на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з активів Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Автостар» податковий борг в сумі 36717 (тридцять шість тисяч сімсот сімнадцять) грн. 87 коп. в дохід Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається позивачем протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 17 березня 2010 року, а відповідачем - з дня отримання ним копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий О.А.Лозовський