Постанова від 03.03.2010 по справі 2а-168/10/0370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2010 рокуСправа № 2а-168/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Шафранюк І.Ф.,

за участю позивача представника позивача Мельника А.М.,

представника відповідача Сахарчука А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцького спеціалізованого комбінату комунально-побутового обслуговування до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03 вересня 2009 року №0004112303 та №0004132303,

ВСТАНОВИВ:

Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування (далі - позивач, спецкомбінат) звернувся з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - відповідач, Луцька ОДПІ), в якому просить визнати протиправними та скасувати рішенння відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03 вересня 2009 року №0004112303 та №0004132303.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що 19.08.2009 року інспекторами-ревізорами ДПА у Волинській області була проведена планова перевірка позивача щодо додержання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій. Посилається на те, що перевірка здійснена з порушенням порядку її проведення, крім того, вважає висновки перевірки такими, що не відповідають фактичним обставинам справи. Вказує, що невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, зумовлена тим, що в приміщенні, де знаходиться каса підприємства, знаходяться як готівкові кошти за реалізовані товари, так і кошти підприємства, однак в різних місцях, в зв'язку з чим вважає безпідставним застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Разом з тим, зазначає, що оприбуткування готівки за 17.08.2009 року та 18.08.2009 року на підставі прибуткових касових ордерів було здійснено в касовій книзі підприємства, в.о.касира ОСОБА_1 за порушення порядку ведення КОРО понесла адміністративну відповідальність, а тому, на думку позивача, в Луцької ОДПІ були відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення підприємством п.п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених з позовній заяві, та додатково пояснив, що перевіряючими в порушення встановленого порядку проведення перевірок не було викликано директора та головного бухгалтера спецкомбінату, не вручено їм належним чином під розписку направлення на проведення перевірки. Також зазначив, що в касі підприємства знаходиться не тільки КОРО, але і касова книга, у якій були оприбутковані кошти, отримані спецкомбінатом від реалізації товарів 17.08.2009 року та 18.08.2009 року, крім того, сума готівки за вказані дні була здана підприємством в банк та останнім не було приховано доходу з метою уникнення від сплати податків. Просив позов задовольнити.

В поданих суду запереченнях відповідач позов не визнав, зазначивши, що при проведенні перевірки позивача щодо порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, на суму 341,90 грн. та неоприбуткування говітки в КОРО на загальну суму 17342,30 грн., на підставі чого був складений акт від 19.08.2009 року №201007. За встановлені порушення до позивача правомірно були застосовані штрафні (фінансові) санкції у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, згідно ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також в п'ятикратному розмірі неоприбуткованої готівки відповідно до ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подані заперечення та просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Судом встановлено, що спецкомбінат зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Луцької міської ради 16.04.1992 року, що підтверджується довідкою АА №032953/142 з ЄДРПОУ від 03.02.2009 року.

Відповідно до акту (довідки) перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій №201007 від 19.08.2009 року, а саме каси позивача за адресою: м.Луцьк, вул.Рівненська, 52, встановлено: 1) незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО, на суму 341,90 грн.; 2) факт здійснення діяльності у сфері роздрібної торгівлі без придбання відповідного торгового патенту; 3) факт неоприбуткування готівки в КОРО, а саме нездійснення запису щодо одержаної готівки на підставі Z-звітів №1149 від 17.08.2009 року та №1150 від 18.08.2009 року на загальну суму 17342,30 грн., тобто встановлено порушення спецкомбінатом п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п.п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято рішення від 03 вересня 2009 року року №0004112303 про застосування до спецкомбінату штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1709,50 грн. за порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», №0004132303 в сумі 86711,50 грн. за порушення п.п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а також №0004122303 в сумі 3483,92 грн. за порушення ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», яке позивачем не оскаржується.

Згідно із п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

З матеріалів перевірки вбачається, що на місці проведення розрахунків знаходилась сума готівкових коштів в розмірі 664,40 грн. Згідно копії денного Х-звіту сума коштів, проведена через РРО 19.08.2009 року, тобто в день проведення перевірки, становить 322,50 грн. Отже, встановлення невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, на суму 341,90 грн. та висновок податкового органу про порушення позивачем п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, а тому рішення відповідача від 03.09.2009 року №0004112303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, є правомірним.

Відповідно до п.п.2.2 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 (далі - Положення), підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку. Підпунктом 2.6 цієї глави передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Пунктом 1.2 Положення визначено, що книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року №614 затверджений Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, який розроблено на виконання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Порядок ведення книги ОРО регулюється розділом 7 вказаного Порядку. Зокрема, п.п.7.5 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Судом встановлено, що позивачем здійснюються розрахункові операції у готівковій формі з використанням РРО. З оглянутої в судовому засіданні КОРО №0318006497-р/3 від 12.02.2009 року вбачається, що оприбуткування готівки на підставі підклеєних у КОРО фіскальних звітних чеків №1149 від 17.08.2009 року на суму 10665,50 грн. та №1150 від 18.08.2009 року на суму 6678,80 грн., а всього в загальній сумі 17342,30 грн. здійснено в Розділі 2 КОРО «Облік руху готівки та сум розрахунків» після вчиненого перевіряючим податковим інспектором-ревізором Ковальчуком В.В. запису про здійснення перевірки 19.08.2009 року, чим підтверджується висновок відповідача про порушення спецкомбінатом п.п.2.2, 2.6 Положення щодо неоприбуткування готівки в повній сумі в КОРО у день її надходження на вищезгадану суму.

Абзацом 3 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» передбачено, що за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, а тому суд приходить до висновку про правомірність застосування відповідачем до спецкомбінату штрафних (фінансових) санкцій згідно рішення від 03.09.2009 року №0004132303.

Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на незаконність перевірки, оскільки з досліджених в судовому засіданні матеріалів перевірки, наданих відповідачем, вбачається, що направлення на перевірку були вручені під розпис товарознавцю ОСОБА_1, яка виконувала обов'язки касира на момент проведення перевірки та була відповідальною особою за здійснення готівкових розрахунків у касі підприємства, що в свою чергу підтверджується складеним відносно ОСОБА_1 протоколом про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.155-1 КУпАП.

Разом з тим, застосування до спецкомбінату штрафних (фінансових) санкцій є заходом впливу на суб'єкта господарювання за допущені порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Положення. Вказані санкції є адміністративно-господарськими, які застосовуються до учасника господарських відносин - юридичної особи чи фізичної особи-підприємця. Притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є іншим видом відповідальності. Суб'єктом адміністративних правопорушень, передбачених ст.155-1 КУпАП, є особа (працівник), яка допустила порушення порядку проведення розрахунків безпосередньо при здійсненні розрахункових операцій. З огляду на викладене, посилання представника позивача на подвійне притягнення до відповідальності за одне і теж правопорушення безпідставні.

Інші доводи представника позивача не спростовують встановлених обставин справи.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог спецкомбінату до Луцької ОДПІ про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03 вересня 2009 року №0004112303 та №0004132303.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову підприємця Луцького спеціалізованого комбінату комунально-побутового обслуговування до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03 вересня 2009 року №0004112303 та №0004132303 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 10 березня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій