03 березня 2010 рокуСправа № 2а-432/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю представника позивача Терлецького О.М.,
представників відповідача Скулинець О.І , Глушко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аванта" до Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення №80-А від 25.12.2009 року
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аванта" (надалі ТзОВ «Торговий дім «Аванта») звернулося з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення №80-А від 25.12.2009 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області на адресу ТзОВ «Торговий дім «Аванта» направлено припис № 000196 від 25.12.2009 року, яким зобов'язано позивача в місячний термін усунути порушення запровадженого порядку декларування зміни оптово-відпускних цін, застосування торговельних надбавок понад установлений граничний розмір шляхом приведення цін у відповідність до вимог розпорядження Волинської обласної державної адміністрації № 371 від 21.09.2007 року «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари»зі змінами, внесеними розпорядженням облдержадміністрації від 16.07.2008 року № 249. Одночасно з приписом відповідачем винесено рішення № 80-А від 25.12.2009 року про вилучення у ТзОВ "Торговий дім "Аванта" в дохід державного бюджету необґрунтовано одержаної виручки в результаті порушення державної дисципліни цін в розмірі 15 531,60 грн. та стягнення штрафу в розмірі 31 065,20 грн.
Вважає, що винесення одночасно припису та постанови про застосування економічних санкцій є порушенням абз. 3 ст.1 Постанови КМУ «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року», згідно якого встановлюється термін в 30 діб для усунення виявлених порушень, про що видається припис підготовлений на підставі акта про проведення перевірки. Вказує на те, що застосування цін, передбачених розпорядженням Волинської облдержадміністрації не тільки унеможливлює отримання прибутку, але й призводить до неможливості покриття необхідних витрат та прямих збитків, обмежує свободу підприємницької діяльності.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представники відповідача, кожен зокрема, в судовому засіданні позовних вимог не визнали та пояснили, що працівниками Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області проведено планову перевірку ТзОВ «Торговий дім «Аванта»з питань дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпорядження Волинської облдержадміністрації № 371 від 21.09.2007 року «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари»(зі змінами) та дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2009 року «Про деякі питання реалізації цукру з державного продовольчого резерву». За наслідками перевірки встановлено, що необґрунтовано одержана виручка в результаті порушення державної дисципліни цін позивачем становить 15 532, 60 грн. Рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області прийняте на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», згідно якої необґрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки за належністю. Попри встановлене Постановою КМУ від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року»щодо термінів та підстав прийняття рішення про застосування до суб'єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій, будь-які зміни Верховною Радою України у закон внесені не були. Оскільки, закон має вищу юридичну силу ніж постанова, він має пріоритет у правозастосуванні. Вважають, що оскаржуване рішення винесено правомірно та просять відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що працівниками Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області проведено планову перевірку ТзОВ «Торговий дім «Аванта»щодо дотримання порядку формування та застосування цін на окремі види продовольчих товарів відповідно до вимог розпорядження Волинської обласної державної адміністрації № 371 від 21.09.2007 року «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари»(зі змінами) та дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2009 року № 588 «Про деякі питання реалізації цукру з державного продовольчого резерву».
За результатами перевірки складено акт № 000615 від 25.12.2009 року, в якому зазначено:
1) у період з 04.04.2009 по 15.08.2009 року при реалізації олії соняшникової ТМ "Щедрий Дар" порушено вимоги пункту 1.1 розпорядження Волинської облдержадміністрації від 16.07.2008 року № 249 «Про внесення змін до розпорядження першого заступника голови облдержадміністрації від 21 вересня 2007 року № 371», а саме застосовувались ціни з порушенням запровадженого порядку декларування зміни оптово-відпускних цін, що є порушенням державної дисципліни цін. Загальна сума необгрунтовано одержаної виручки ТзОВ «Торговий дім «Аванта»внаслідок порушення запровадженого порядку декларування зміни оптово-відпускних цін склала 2096,74 грн;
2) у період з 13.04.2009 по 18.08.2009 року при реалізації олії соняшникової ТМ «Олейна», «Розумниця»та цукру-піску порушено вимоги пункту 1.2 розпоряджень Волинської облдержадміністрації від 21.09.07 №371, від 26.11.07 №462 та від 16.07.2008 року №249, а саме застосовувались торговельні надбавки понад установлений граничний розмір, що є порушенням державної дисципліни цін. Загальна сума необгрунтовано одержаної виручки ТзОВ "Торговий дім "Аванта" внаслідок застосування торговельних надбавки понад установлений граничний розмір склала 3486,36 грн. ;
3) у період з 24.07.09 по 28.09.09 року при реалізації цукру з державного продовольчого резерву порушено вимоги п. З постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2009 р. №588 «Деякі питання реалізації цукру з державного продовольчого резерву», а саме було включено в структуру роздрібної ціни витрат понад установлені розміри, що є порушенням державної дисципліни цін. Загальна сума необгрунтовано одержаної виручки ТзОВ "Торговий дім "Аванта" внаслідок включення в структуру роздрібної ціни на цукор з держрезерву витрат понад установлені розміри склала 9949,50 грн.
Загальна сума необгрунтовано одержаної виручки ТзОВ «Торговий дім «Аванта»за період з 04.04.09 по 28.09.09 склала 15532,60 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено припис № 000196 від 25.12.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, яким вимагалося в місячний термін усунути порушення запровадженого порядку декларування зміни оптово-відпускних цін, застосування торговельних надбавок понад установлений граничний розмір шляхом приведення цін у відповідність до вимог розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 21.09.2007 року № 371 «Про заходи щодо стабілізації цін на основні продовольчі товари»зі змінами, внесеними розпорядженням облдержадміністрації від 16.07.2008 року № 249.
Одночасно з приписом начальником Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області прийнято рішення № 80-А від 25.12.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін згідно якого вирішено вилучити у ТзОВ «Торговий дім «Аванта»в дохід державного бюджету 15532, 60 грн. та стягнути штраф у сумі 31065, 20 грн.
Згідно п.1 ч.1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007 року № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999 року № 586-ХІV на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 розпорядження Волинської облдержадміністрації № 249 від 16.07.2008 року «Про внесення змін до розпорядження першого заступника голови облдержадміністрації від 21 вересня 2007 року № 371»запроваджено режим декларування зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого ґатунку , борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця курячі, цукор, олію соняшникову.
Підпунктом 1.2 пункту 1 вказаного розпорядження встановлено і затверджено граничний рівень торговельних надбавок до оптово-відпускних цін вітчизняних виробників (митної вартості) незалежно від кількості посередників, при реалізації основних продовольчих товарів.
Граничний рівень торговельних надбавок до оптово-відпускних цін на цукор та олію соняшникову становить 15 %.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації цукру з державного інтервенційного фонду»від 13 червня 2009 р. N 588 встановлено, що реалізація цукру здійснюється без права експорту та перепродажу на умовах попередньої оплати з торговельною надбавкою до ціни реалізації цукру з державного інтервенційного фонду, яка не повинна перевищувати 15 відсотків оптово-відпускної ціни Аграрного фонду без урахування витрат з його транспортування у міжміському сполученні.
Як вбачається з акту перевірки № 000615 від 25.12.2009 року позивачем при реалізації олії соняшникової та цукру застосовувалися торговельні надбавки понад установлені граничні розміри.
Сума необгрунтовано одержаної виручки позивачем у розмірі 15 532, 60 грн. підтверджується актом перевірки № 000615 від 25.12.2009 року та розрахунками необгрунтовано одержаної виручки ТзОВ "Торговий дім "Аванта", наявними у матеріалах справи.
Згідно із ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»№ 507-ХІІ від 03.12.1990 року вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Згідно Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року N 1819 (надалі Положення) державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держцінінспекція) є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Пунктом 3 Положення встановлено, що одним з основних завдань держцінінспекції є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 5 Положення держцінінспекція має право вимагати відповідно до законодавства усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а також здійснення перерахунку вартості товарів, робіт і послуг, ціни (тарифи) на які сформовані, встановлені та/або застосовані з порушенням законодавства (якщо фактичну оплату товарів, робіт та послуг не проведено) для розрахунків із споживачами; приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).
Згідно пункту 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 р. N 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за N 1047/6238 відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.
Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. (пункт 1.4 Інструкції)
Згідно пункту 3.1. Інструкції державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.
Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення № 80-А від 25 грудня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін винесене відповідачем на підставі, в межах повноважень та в спосіб, передбачений законодавством України.
Суд не бере до уваги пояснення представника позивача про те, що застосування цін, передбачених розпорядженням Волинської облдержадміністрації унеможливлює отримання прибутку та обмежує свободу підприємницької діяльності, оскільки вказані ціни встановлені не відповідачем.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області доведено обґрунтованість та правомірність винесення рішення №80-А від 25.12.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основні засади державного контролю (нагляду) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про ціни і ціноутворення», суд
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аванта" до Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення №80-А від 25.12.2009 року, відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови -09 березня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.М. Димарчук